dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--<<...89101112131415161718...>>-->
Bieżąca strona:13 z 52
Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Galman (IP zapamiętane)
Data: 12 Nov 2008 - 17:49:56

po takim odkryciu z pewnością!!!!!!

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 26 Nov 2008 - 19:35:05

Jak się sprawa ma z tą jaskinią dalej co nowego?

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 07 Dec 2008 - 18:02:59

Dzień siódmy – pomiary Ciągu Tatrzańskiego, odkrycie Ukrytego Komina.
Kolejny pobyt w Jaskini Józefa poświęciłem na wykonanie pomiarów Ciągu Tatrzańskiego i Zaburzenia Wschodniego. Generalnie ta część jaskini rozwinięta jest na jednej szczelinie o przebiegu wschód – zachód. Końcową (wschodnią) część szczeliny zamyka zawalisko – Zaburzenie Wschodnie. Pomiary pokazały , iż najniżej położonym punktem jaskini jest dno korytarza - bezpośrednio przed Zaburzeniem Wschodnim. Rzędna dna to -40,8m. Najwyżej położony punkt w Zaburzeniu Wschodnim umieściłem około -30m poniżej otworu jaskini. Rejon zawaliska wymaga jednak dalszej eksploracji i pomiarów. Kilka szczelin, oraz komin centralny daje szanse na kolejne odkrycia. Teren jest jednak bardzo trudny, eksponowany i pokryty glinianą papką. W drodze powrotnej zaatakowałem szczelinę - komin w środkowej części Ciągu Tatrzańskiego. Miejsce, podstawa komina to zwężająca się boczna szczelina o długości około trzech metrów. Takie nic . Jednak przyglądając się dokładniej górnej części szczeliny zauważyłem, że rozszerz się ona w kierunku prostopadłym do jej dolnego przebiegu i na wysokości około czterech metrów tworzy półkę. Krótka intensywna wspinaczka i już pewnie i bezpiecznie stoję na niewielkiej półce. Komin kontynuuje się jednak dalej w górę. Kolejny zryw w górę i stoję na kolejnej półce położonej około sześciu metrów powyżej podstawy komina. Komin kontynuuje się dalej w górę. Jednak w kierunku wschodnim odchodzi wysoka (5- 10m), lecz wąska ( około 0,4 m) szczelina. Jest możliwość dalszej eksploracji. Jednak aby z niej skorzystać muszę wrócić tu ze sprzętem. Potrzebna jest lina umożliwiająca zjazd do studzienki i dolnej części szczeliny.
W trakcie akcji pomierzyłem 81 metrów korytarzy, co z poprzednio dokonanymi pomiarami daje 246 metrów i umieszcza Jaskinię Józefa na szesnastym miejscu wśród jaskiń Jury. Zmierzona nowa głębokość jaskini -40,8 m, wraz z pomierzonym wcześniej przewyższeniem +0,9m daje deniwelację 41,7 metra. Umieszcza to Jaskinię Józefa na szóstym miejscu wśród najgłębszych jaskiń Jury. Pomiary jednak ciągle trwają i wartości te będą (jeśli chodzi o długość jaskini), lub mogą być powiększone (jeśli wziąć pod uwagę głębokość jaskini).
Adam Sanak

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 07 Dec 2008 - 19:02:25

No to ładnie Gratulacje.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 20:44:24

Z całym szacunkiem ale czy za każdym razem musisz podkreślać pozycję tej jaskini w rankingu jaskiń jurajskich. Mam wrażenie, że w tej całej eksploracji chodzi o jakiś sukces medialno forumowy i osiągnięcie nie wiem - pierwszej dziesiątki, pierwszej trójki największych, najgłębszych ? Może to i motywuje do pracy ale trąci ... (dopowiedzcie sobie sami resztę). Każdy potrafi liczyć a najważniejszą rzeczą jest chyba postęp, nakład Twoich prac i szanse na dalsze odkrycia a nie to czy już weszła do pierwszej 30 czy nie. Rankingi puki co zostawmy może skoczkom narciarskim.
pozdrawiam

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:48:45

Masz dobre wrażenie chodzi o sport - wyczyn sportowy! Sądzę, żę motywem wielu osób podejmujących wysiłki eksploracyjne w różnych rejonach występowania jaskiń, jet to by wprowadzić je na odpowiednie listy i umieścić je tam możliwie najwyżej. Podawanie aktualnego miejsca w zestawieniu, to tak by udokumentować postęp prac w Jaskini Józefa, no i mnie osobiście to pasjonuje!
Adam Sanak

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: TomX (IP zapamiętane)
Data: 14 Dec 2008 - 16:27:40

jak tam, pojawiły sie jakieś postępy w eksploracji? ciekawość mnie zżera jak mysle o tej jaskini... te opisy i fotki działają na wyobraźnię:) Z zaciśniętymi kciukami kibicuję pracom w j.Józefa!

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 14 Dec 2008 - 22:16:51

justbiel Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Z całym szacunkiem ale czy za każdym razem
> musisz podkreślać pozycję tej jaskini w
> rankingu jaskiń jurajskich. Mam wrażenie, że w
> tej całej eksploracji chodzi o jakiś sukces
> medialno forumowy i osiągnięcie nie wiem -
> pierwszej dziesiątki, pierwszej trójki
> największych, najgłębszych ? Może to i
> motywuje do pracy ale trąci ... (dopowiedzcie
> sobie sami resztę). Każdy potrafi liczyć a
> najważniejszą rzeczą jest chyba postęp,
> nakład Twoich prac i szanse na dalsze odkrycia a
> nie to czy już weszła do pierwszej 30 czy nie.
> Rankingi puki co zostawmy może skoczkom
> narciarskim.
> pozdrawiam
>



Juz w pierwszym poście padło zdanie, ze ta jakskinia może być jedną z najdłuższych i do tego mam nadzieję Beskidowiec będzie się zbliżał. Miło jest czytać, że lista jakskiń jurajskich będzie nieco inna.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 14 Dec 2008 - 22:46:44

markpm Napisał(a):
> Juz w pierwszym poście padło zdanie, ze ta
> jakskinia może być jedną z najdłuższych


...niestety padło.
i niestety brak mi tu dystansu autora do ogólnie pojętego tematu eksploracji.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Miko Fett (IP zapamiętane)
Data: 16 Dec 2008 - 18:39:50

Mi osobiście sprawia to radość, gdy czytam że ta jaskinia zajmuje coraz wyższe miejsce. Czekam na kolejne takie informacje!

Idź do strony:  <--<<...89101112131415161718...>>-->
Bieżąca strona:13 z 52


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss