dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--<<...7891011121314151617...>>-->
Bieżąca strona:12 z 52
Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Wtlds (IP zapamiętane)
Data: 01 Nov 2008 - 20:01:47

Robert Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> jak wynika z opisu, otwór pierwotnie był
> zawalony, nie chciałbym wyręczać Odkrywcy ale
> prawdopodobnie jest to właz tymczasowy


...co nie oznacza że nie można by umożliwić im hibernacji w Jaskini Józefa, ale dzięki Robert za odpowiedź;)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 02 Nov 2008 - 19:30:31



Podczas mojego pierwszego pobytu w jaskini, zauważyłem fruwające w głębi studni nietoperze, a w czasie trzeciego zejścia znalazłem w odległych od otworu partiach jaskini szczątki (igły?) nietoperzy. Jaskinia posiada inne naturalne połączenia z powierzchnią, dostępne jednak tylko dla nietoperzy. Sądzę, że można wytypować trzy rejony na powierzchni, gdzie należałoby szukać połączenia z Jaskinią Józefa. Właz jest tak skonstruowany, że posiada otwór dla nietoperzy. W trakcie dzisiejszego pobytu w jaskini stwierdziłem występowanie kilku nietoperzy. Jak dla mnie mniejszych i większych. Oczywiście staram się robić jak najmniej hałasu, oraz nie świecić im w oczy. Nie fotografuję ich, nie poluję na nie :).
Adam Sanak




Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-11-02 19:37 przez Beskidowiec.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Wtlds (IP zapamiętane)
Data: 02 Nov 2008 - 20:33:16

Dziękuję za odpowiedź:)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 06 Nov 2008 - 13:24:21

Bardzo ładne wnętrze jaskini. Adam, jak postępy?

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 06 Nov 2008 - 20:00:41

Diament, czyli początkowe stanowisko zjazdowe w Studni Kolumnowej. Dwa niewidoczne spity na lewej ściance diamentu. Wysokość okna około 1,5metra. Przed oknem prożek 1,5 metra. Za oknem otchłań Studni Kolumnowej.
Powyżej okna niewidoczna wanta.


Nacieki w Sali Daniela


Dzień szósty – poręczowanie i pomiary Studni Kolumnowej
Wyjazd poświęciłem na poznanie Studni Kolumnowej. Jak się okazało jest to druga studnia, którą można zjechać w dolne partie jaskini (na dno szczeliny). Poręczowanie rozpocząłem od wbicia dwóch spitów , które stanowią początkowe stanowisko zjazdowe. Nad stanowiskiem zjazdowym wisi dobrze zaklinowana wanta, lecz z uwagi na prawdopodobną konieczność wielokrotnego montowania stanowiska - zrezygnowałem z jej usług, postanowiłem wbić drugiego spita. Ze stanowiska zjeżdża się około cztery metry na niewielką półkę, szerokość szczeliny na tym odcinku około 1metr. Podczas zjazdu pierwszym odcinkiem linowym można obserwować odpadające kolumny, od których nazwałem studnię. Jest niebezpiecznie. Poniżej półki wbijam kolejnego (trzeciego) spita. To pierwsze przepięcie. Na przejściu półki w studnię kilka ruchomych want. Jest niebezpiecznie. Szczelina poniżej pierwszego przepięcia ma szerokość około 0,5 metra i ma takie zmienne nachylenie, że nie można zjechać na jej dno bez wbicia kolejnych spitów. Zjeżdżam w dół. Po kilu metrach wbijam (czwartego) spita, to drugie przepięcie. Zjeżdżam dalej w dół i nad ostatnią w tym miejscu, wreszcie pionową częścią studni wbijam ostatniego (piątego) spita, tworząc trzecie przepięcie. Zjeżdżam ostatnim (czwartym), najdłuższym odcinkiem linowym. Osiągam dno szczeliny około cztery metry na zachód od wylotu Białego Korytarzyka. Już tu byłem w czasie poprzednich zejść na dno Jaskini Józefa. Na dnie czuję sie bezpiecznie, nie widać poszarpanych górnych partii Studni Kolumnowej. W trakcie zjazdu studnią wykonuję pomiary. Miejsce końca zjazdu w Studni Kolumnowej, leży na tej samej wysokości, co koniec zjazdu w Studni ASa. Miejsca te dzieli około 20 metrów korytarzy i Sala Daniela. Największej i najatrakcyjniejszej, ze względu na występowanie kilku gniazd nacieków salce w Jaskini Józefa nadałem nazwę - Sala Daniela. To taki zwyczaj (dobry) speleologów z rejonu Brzeszcz.
Mając jeszcze trochę motywacji mierzę odcinek jaskini pomiędzy zjazdami (Biały Korytarzyk i Salę Daniela). W trakcie wyjazdu wykonałem pomiar 62 metrów ciągów. Łącznie z poprzednio pomierzonymi daje to 165 metrów , co umieszcza Jaskinię Józefa na 30 miejscu wśród jaskiń Jury.
Celem następnej wizyty w jaskini będzie wykonanie pomiarów Ciągu Tatrzańskiego i Zaburzenia Wschodniego.
Podczas opisywanej akcji stwierdziłem u siebie pewne, niewielkie jednak i nie zagrażające bezpiecznemu pobytowi w jaskini braki koncentracji. Z uwagi na fakt, iż solowa eksploracja jaskini wymaga pełnej koncentracji, oraz niezbędnej siły fizycznej - następnych kilka tygodni poświęcam na odbudowanie zasobów psychicznych i fizycznych. To musi trochę potrwać, więc proszę o wyrozumiałość.
Adam Sanak




Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2008-11-06 20:16 przez Beskidowiec.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 07 Nov 2008 - 21:48:33

No jasne, dokładne mierzenie może być męczące, zwłaszcza jeśli pracujesz samemu.


Na jednym z forów była dyskusja na temat, czy poza wspomnianą szczeliną (szczelinami) jest szansa na odkrycie niższych partii, coś na wzór Piętrowej Szczeliny. Prosimy o wypowiedź.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 10 Nov 2008 - 19:54:45

:) :) :) :)
Adam Sanak

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Galman (IP zapamiętane)
Data: 11 Nov 2008 - 17:27:45

tak niezupełnie w temacie choć kto wie??.....Adam czy przypadkiem nie mijaliśmy sie dzisiaj w południe za Zelazkiem niedaleko szosy klucze -Ogrodzieniec , Ja w jaskrawej czerwonej kurtce z duzym plecakiem plus karimata ,Ty przy samochodzie z kims jeszcze .Jakoś tak mnie tknelo że to może Ciebie widzialem!!!???Malo ludzi o tej porze roku w niektorych miejscach na jurze bywa a do tego takich nietypowych to juz w ogole rzadko sie spotyka.???????!!!

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 11 Nov 2008 - 22:32:16

skasuj lepiej, bo pielgrzymki ruszą w las ;)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 12 Nov 2008 - 17:12:16

Galman - no nie. Te cztery sloneczka sa, bo ich chwilowo mam w nadmiarze......
Pozdrawiam.
Adam Sanak

Idź do strony:  <--<<...7891011121314151617...>>-->
Bieżąca strona:12 z 52


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss