dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--<<...910111213141516171819...>>-->
Bieżąca strona:14 z 52
Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 16 Dec 2008 - 20:32:08

Można prosić Beskidowiec nowe fotki z tej jaskini.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 22 Dec 2008 - 22:06:41

Dzień ósmy - odkrycie szczeliny za Ukrytym Kominem, pomiary.

Po ostatniej akcji cel kolejnego wyjazdu narzucał się w sposób oczywisty. Eksploracja szczeliny za Ukrytym Kominem miała mnie do prowadzić do odkrycia kolejnych wielkich przestrzeni w Jaskini Józefa. Tak marzyłem. Jednak jaskiniowa rzeczywistość okazała się w tym przypadku zwyczajna – taka właśnie jaskiniowa. To prawda odkryłem trochę nowego. Jednak ani długość odkrytego ciągu, ani jego rozmiary nie odbiegają od ”jurajskiej średniej jaskiniowej”.
Po pokonaniu progów w Ukrytym Kominie znalazłem się bezpośrednio przed szczeliną, ciągnącą się w kierunku południowo - wschodnim. To dobry , perspektywiczny kierunek. Miałem przed sobą do pokonania studzienkę prowadzącą do „nowych wielkich partii jaskini”. Po krótkim namyśle, zrezygnowałem z wbicia spita. Linę umocowałem na pewnie zaklinowanej wancie. Ubrałem uprząż , zjechałem w dół wąską (0,4m) szczeliną około pięć metrów. Wypiąłem się z liny. Od tego momentu poruszałem się dnem wąskiej szczeliny. Pokonałem około dwu metrowy prożek w dół, następnie przewężenie (0,3m), kilku metrową pochylnie (w górę) i stanąłem przed końcową częścią szczeliny. Krótki, systematycznie zawężający się korytarzyk, kończy ten ciąg. W tym miejscu próbuję jeszcze wspinaczki, lecz bez większych efektów. Odkryłem około 15 – 20 metrów nowego, to wszystko w tej części jaskini. W ciągu za Ukrytym Kominem nie zauważyłem możliwości dalszej eksploracji. Przejście opisywanego ciągu jest raczej nieprzyjemne – jest ciasno. Dwie osoby poruszające się w przeciwnych kierunkach będą miały problem z wyminięciem się . Jest to oczywiście plusem dla tych partii, ale tylko w przypadku , gdy się wymija „kursantkę”. Wyjście ze szczeliny studzienką jest wymagające pod względem siłowym. W trakcie poznawania „nowego” wykonywałem prace topograficzne. Dalszą część pobytu w jaskini poświęciłem na zbadanie dwóch innych kominów znajdujących się w pobliżu Ukrytego Komina. Po dość trudnej, interesującej lecz stresującej wspinaczce , stwierdziłem brak ich dalszej kontynuacji. Najwyżej umieszczony punkt pomiarowy w jednym z tych kominów, leży dziesięć metrów powyżej dna szczeliny. W tym rejonie pozostały jeszcze dwie szczeliny do zbadania. Jednak z nimi zmierzę się dopiero wówczas, gdy osiągnę odpowiedni parametr zaciskowy.
Do długości jaskini przybyło 57 metrów nowo pomierzonych korytarzy, co z poprzednio dokonanymi pomiarami daje 303 metry i umieszcza Jaskinię Józefa na dwunastym miejscu wśród jaskiń Jury.
Wszystkim sympatykom tematu „czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze” życzę wesołych , śnieżnych świąt - a w nadchodzącym 2009 roku wielu ekscytujących jaskiniowych odkryć.
Adam Sanak

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 26 Dec 2008 - 18:46:40

Ile szacunkowo pozostało ci jeszcze ciągu do zmierzenia? :)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 27 Dec 2008 - 15:42:53

Kilkadziesiąt metrów, tu i ówdzie. Jednak na dokładne spenetrowanie czeka jeszcze kilka rejonów , z perspektywicznym zachodnim kierunkiem. Zatrzymałem się tam przed pionowym progiem prowadzącym do zawaliska. Do poznania mam część jaskini znajdującą się za progiem. Nad nim wisi wielkie wancisko, które strzeże wejścia do tych partii. Problem pozostawiłem do czasu wyeksplorowania innych miejsc w jaskini - tych, które były stosunkowo łatwiej osiągalne, a przede wszystkim mniej ryzykowne do przejścia.
Adam Sanak

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: TomX (IP zapamiętane)
Data: 27 Dec 2008 - 20:50:59

weź Ty chłopie powiedz komuś kaj jest ta dziura zanim w te "bardziej ryzykowne" partie wejdziesz... taka rada żółtodzioba:) Poza tym to WIELKI szacun;)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Galman (IP zapamiętane)
Data: 15 Jan 2009 - 19:43:23

Witaj Adamie! kiedy można sie spodziewać odtajnienia danych dotyczących polożenia jaskini Józefa????

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 15 Jan 2009 - 20:04:33

Wznawiam zapytanie to już chyba czas sporo lodu upłynęło



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2009-01-15 20:05 przez waldi.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 27 Jan 2009 - 11:11:52

Rozumiem, że w zimie w jaskini nie działasz, bo cię ktoś po tropach może namierzyć? ;)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 31 Jan 2009 - 19:40:50

Pewnie działa bo już fotka na tym forum tej nory się pokazała

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 31 Jan 2009 - 20:46:52

Samodzielna eksploracja pionowej szczeliny - szczyt rozsądku.
Mam nadzieję, że beskidowiec żartował że sam tam jeździ...

Idź do strony:  <--<<...910111213141516171819...>>-->
Bieżąca strona:14 z 52


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss