dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--<<...56789101112131415...>>-->
Bieżąca strona:10 z 52
Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 27 Oct 2008 - 21:02:52

Beskidowiec a możemy cię prosić o dalsze fotki z tej groty np. szaty naciekowej.
Ile dokładnie do tego czasu osadziłeś wewnątrz stałych przelotów, bo się trochę pogubiłem....

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 28 Oct 2008 - 16:16:00

W ściany Jaskini Józefa wbiłem 8 spitów. Wykonałem dwu spitowe, początkowe stanowisko zjazdowe (spit drugi „dobiłem” w czasie ostatniego pobytu w jaskini), następnie pięć kolejnych spitów to przepięcia. Spit ósmy to przygotowanie do wykonania trawersu (pokonania galerii) nad środkową częścią Studni ASa. Wychodząc z dna jaskini mamy do pokonania sześć odcinków linowych o długości kolejno: 9, 7, 2, 8, 6, 2 metry. Następne spity, które wbiję posłużą do eksploracji Studni Kolumnowej. Ilustracja tematu już wkrótce. Edycja niektórych elementów szaty naciekowej również w przygotowaniu.
Adam Sanak
Zdjęcie pierwsze. Pierwsze przepięcie



Zdjęcie drugie.Lina biegnie od trzeciego przepięcia w górę - do drugiej przepinki. Na tym odcinku wychodzimy stromo nachylonym dnem wąskiej szczeliny 0,4 do 0,6metra szerokości.


Zdjęcie trzecie wykonane z przedostatniego odcinka linowego. Widzimy czwartą i wyżej trzecią przepinkę.
Powyżej trzeciej przepinki zwężenie, a raczej zmiana biegu studni i miejsce wykonania zdjęcia drugiego.


Zdjęcie czwarte. Koniec zjazdu w Studni ASa (-35m). Widok w kierunku zachodnim. Za załamaniem korytarza znajduje się największa salka jaskini. W niej Biały Korytarzyk i inne grupy nacieków.




Zmieniany 4 raz/y. Ostatnio 2008-10-29 11:16 przez Beskidowiec.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: maciek geolog (IP zapamiętane)
Data: 28 Oct 2008 - 16:59:50

Wiemy że jedna studnia to Studnia ASA druga Studnia Kolumnowa -
czy jaskinia kryje jeszcze jakies ? oraz czy mamy w tej jaskini
jakieś sale czy też wszystko rozwiniete jest na ciasnawych szczelinach ?

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 28 Oct 2008 - 22:37:43

Dno jaskini – dno szczeliny kryje kilka studzienek. Są to miejsca jeszcze nie wyeksplorowane. Dopiero następne wyjazdy przeznaczę na ich poznanie. Moim celem będzie pogłębienie Jaskini Józefa, tak by weszła ona do pięciu najgłębszych jaskiń Jury. Szanse na takie rozwiązanie daje eksploracja kilku studzienek zalegających w dnie szczeliny na poziomie około -38metrów (38 metrów poniżej otworu wejściowego jaskini). Dwie duże studni – Studnia ASa i Studnia Kolumnowa byłyby kominami, czy też górnymi partiami szczeliny - w przypadku, gdyby ich poznanie odbywało się od dna szczeliny (wspinaczką). W zasadzie nie mają one charakteru studni. Są częścią szczeliny. Takich miejsc z możliwością eksploracji w górę na około 25, 30 metrów jest jeszcze kilka. Występujące w jaskini sale to rozszerzenia szczeliny. Nie są to klasyczne sale znane na przykład z Jaskini Brzozowej. Poruszając się po dnie szczeliny nie odczuwa się ciasnoty (z wyjątkiem odcinka bezpośrednio przed Zaburzeniem Wschodnim). Szczelina ma szerokość od 1,3 do 3metrów. Z pewnością kilka odchodzących szczelin od szczeliny głównej będzie miało mniejszą szerokość. Przejście ich będzie utrudnione.
Głównej studni Jaskini Józefa i jednej z najgłębszych na Jurze nadałem nazwę Studnia ASa. Nazwa pochodzi nie od asa z tali kart, nie od asa wywiadu, lecz jest zbitką mojego nazwiska i imienia. To taki dodatkowy bonus przysługujący odkrywcy. Proszę używać właściwej pisowni dla tej studni – Studnia ASa.
Adam Sanak
nacieki


Ciąg Tatrzański


Biały Korytarzyk




Zmieniany 4 raz/y. Ostatnio 2008-10-29 09:17 przez Beskidowiec.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Kuba Nowak (IP zapamiętane)
Data: 29 Oct 2008 - 12:03:10

;)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 29 Oct 2008 - 12:50:21

Biały korytarzyk wygląda super :)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Robert (IP zapamiętane)
Data: 29 Oct 2008 - 15:03:08

ehh, i mnie udzieliła się gorączka, póki nic nie wiadomo to sobie strzele z lokalizacją, trasa Centuria - Hutki Kanki, pewnie okolice góry Zar

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 29 Oct 2008 - 19:32:00

Takich miejsc jest na Jurze wiele

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 29 Oct 2008 - 20:03:25

Do Beskidowiec

Pisałeś że po zakończeniu eksploracji jaskinia będzie udostępniona dla chętnych (domyślam się że na zasadach jak brzozowa a nie jak błotna).
Jak widać na zdjęciach mleko jest nienaruszone. Nie za bardzo chcę teraz skupiać się nad wirtualną mapą jaskini ale czy zwiedzanie dalszych partii wymaga przejścia przez ten biały odcinek ?
Bo jeżeli nie to szkoda by było puszczać tam kogokolwiek dalej jak szczelina będzie się po kilku metrach kończyć. Z doświadczenia wiem że choćby nie wiem jak sprytny i szanujący byłby grotołaz to zawsze gdzieś się zaprze, podtrzyma, poślizgnie i po kilku takich wizytach unikatowe jak na jurę mleko szlag trafi.
Czy da się tam bezpiecznie przemieszczać bez szkody dla nacieków ?
pozdr

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 29 Oct 2008 - 20:49:17

Jak się podoba to proszę!









Zdjęcia przedstawiają ten sam korytarzyk w innych ujęciach. Korytarzyk ma szczęście, gdyż stanowi jedyną pętle znaną mi w dolnych partiach szczeliny. Jest około 8 metrowej długości. Stanowi część obejścia salki z naciekami. Narzucająca się droga przejścia z salki z naciekami do zachodniej części szczeliny wiedzie w pobliżu, lecz nie Białym Korytarzykiem. Przejście Białym Korytarzykiem jest nie ekonomiczne i trudniejsze.
W Jaskini Józefa występują inne "białości", które przedstawię później. Przed udostępnieniem Jaskini Józefa czeka mnie wiele prac zabezpieczających, tak by jak najdłużej zachować wartości występujące w niej.
Jak na razie nie wystąpił problem przejść i "wyciąć" stalaktyty, nie "wyciąć" i nie poznać co dalej.
takie problemy rozpatrywałem tylko w czasie nocnego snu.
Adam Sanak



Zmieniany 4 raz/y. Ostatnio 2008-10-29 21:23 przez Beskidowiec.

Idź do strony:  <--<<...56789101112131415...>>-->
Bieżąca strona:10 z 52


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss