dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--123456
Bieżąca strona:6 z 6
Re: j.zielona gora, cabanowa, komarowa, towarna...
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 23 Jul 2007 - 21:48:38

W Olsztyńskiej jest sporo MM wraz z kokonami.
Ciekawa dyskusja na ich temat wywiązała się na forum terrarium. Jadowitość tych pająków jest podejrzana...
[www.terrarium.com.pl]

BTW. Dla mnie najgorszym wspomnieniem było zejście do Szerokiego Awenu i spotkanie z pająkiem oczy w wielooczy tak z odległości 5 cm... niestety nie pamiętam już czy to był MM.

Re: j.zielona gora, cabanowa, komarowa, towarna...
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 09 Aug 2007 - 14:01:16

no właśnie, czytałem sobie niedawno jakąś książkę i tam jeszcze wspomnieli o pająkach Porrhomma moravicum - czy to są inne pająki niż meta menardi??

Re: j.zielona gora, cabanowa, komarowa, towarna...
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 09 Aug 2007 - 15:15:15

tak, jest to maly pajak ktorego troszke trudniej zauwazyc niz MM. Jest samotnikiem ,w przeciwienstwie do zyjacych w dosc duzych grupach MM.

nalezy on do rodziny Omatnikowatych (Theridiidae) - do tej samej co czarna wdowa;)) ale rodzina ta obejmuje ponad 2200 roznych gatunkow.
jego ukaszenie nie jest jak narazie znane jezeli chodzi o sile oraz skutki.

Pozdrawiam

Re: j.zielona gora, cabanowa, komarowa, towarna...
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 09 Aug 2007 - 15:25:05

a tutaj masz wiecej informacji;

Najczęściej można go znaleźć pod luźno leżącymi kamieniami na namulisku, w szczelinach i zagłębieniach skalnych. Tam właśnie samica składa 4-6 okrytych kokonem jaj, których zawsze pilnuje. P. moravicum jest pająkiem drapieżnym, odżywiającym się bezkręgowcami jaskiniowymi, głównie skoczogonkami (Collembola). Jego cechy troglomorficzne to słaba pigmentacja ciała oraz w różnym stopniu widoczna u poszczególnych osobników redukcja liczby i średnicy oczu.

P. moravicum wywodzi się od Porrhomma egeria - gatunku powierzchniowego występującego w klimacie wilgotniejszym niż panujący obecnie w Europie Środkowej. Dzisiaj znaleźć go można w Europie Zachodniej - po Wyspy Owcze. Prawdopodobnie około 5 tys. lat temu, gdy panował wilgotny klimat typu atlantyckiego, P. egeria zasiedlał Europę Środkową i jako troglofil występował również w jaskiniach. Kiedy następnie klimat osuszył się, na powierzchni zapanowały dla tego pająka niekorzystne warunki, które spowodowały jego zanik. Natomiast w jaskiniach przetrwały izolowane populacje. Właśnie w taki sposób gatunek pająka powierzchniowego P. egeria, który na skutek zmian klimatycznych skolonizował jaskinie południowej Polski, z koncentracją na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, dał początek nowemu gatunkowi podziemnemu P. moravicum.


Re: j.zielona gora, cabanowa, komarowa, towarna...
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 09 Aug 2007 - 17:06:44

właśnie, bo jak robiłem kiedyś im zdjęcia to widziałem dwa różne pajączki, jednak zarówno moravicum jak i menardi siedziały blisko siebie.
Na bank jeden to był menardi ale ten drugi to nie wiem....
miał cienki odwłok, jednak był troszeczkę mniejszy od menardi. myślałem że to jest samiec, ale był zdecydowanie za duży jak na samca.

Re: j.zielona gora, cabanowa, komarowa, towarna...
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 09 Aug 2007 - 18:56:49

meta menardi maja dluzsze, chude nozki:) te 2 maja krotkie nozki dosc i chudy odwlok.

MM ma go w ksztalcie"dupki":)

Re: j.zielona gora, cabanowa, komarowa, towarna...
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 09 Aug 2007 - 22:00:11

wiesz co, jutro pokaże ci zdjęcia. już je kiedyś zamieszczałem, ale teraz mi się nie chce szukać bo mi sie miesza przed oczami:P

Idź do strony:  <--123456
Bieżąca strona:6 z 6


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss