dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  12345-->
Bieżąca strona:1 z 5
Ciekawy artykuł
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 17 May 2005 - 21:19:00

niedawno natknąłem się na interesujący artykuł dotyczący sprzętu jaskiniowego napisany przez zagorzałego przeciwnika zorganizowanego szkolenia jaskiniowego PZA i karty taternika. Z resztą kilkakrotnie wyrażał to na niniejszym forum, twierdząc, iż wszystkiego mozna nauczyć się samemu. Oto ów artykuł:

----CENZURA------

Szczególnie zafrapowało mnie tam kilka rzeczy, np takie:

"Maillon (Mejon) owal.
Stosowany jako karabinek do obsługi przyrządów np. strzemiączko w poignee, hamulec w rolce."

Czyli przy każdej przepince odkręcamy i zakrecamy maillona?? Czy moze jeździmy z otwartym?

"Karabinki które powinien mieć grotołaz to [...] Dwa karabinki do zamocowania crolla"

A może cztery? :)

"Wypada tez mieć kilka dodatkowych karabinków, które mogą się przydać np. w sytuacjach awaryjnych."

Hmm, gdzieś już to słyszałem :lol:

"Należy wspomnieć że oprócz ósemki można z powodzeniem stosować kluczkę węzeł ten jest nieco mniej lino żerny i ma mniejszą objętość."

Z posiadanych informacji wiem, że stosowanie innych węzłów niż ósemka jest niepolecane (choć często stosowane)

"Natomiast przy użyciu rolki Petzla w zasadzie komentarz jest zbędny gdyż nie ma tutaj żadnej filozofii sposób wplecenia w nią liny jest wytłoczony na obudowie i trudno tutaj o jakiekolwiek pomyłki."

Trudno o pomyłki? Doprawdy? :) Może któryś z instruktorów podzieli sie swoimi doswiadczeniami podczas szkolenia?

"Sposób postępowania jest zgodny z logika po dojechaniu do punktu/stanowiska wpinamy się longe w to stanowisko (karabinek stanowiskowy). Gdy zawiśniemy w longe:"

Gdy zawisniemy w longe, to okaże się, że nasz sposób postępowania był sprzeczny z logiką, o czym czytamy dalej:

"Gdy jesteśmy gotowi do kontynuacji zjazdu wypinamy longe ze stanowiska (dobrze jest sobie pomóc zwisając w zablokowanej rolce lub robiąc pętlę z zwisającego górnego odcinka liny w którym stajemy odciążając longe)"

Gdybysmy nie zawisali w longe, a na shuncie, nie musielbysmy stosowac zadnych sztuczek ze zwisającymi linami. Wspomnę jeszcze mozliwośc wpięcia sie do ucha z luzu liny, co absolutnie wykluczy nam ryzyko zadyndani na longe. Jesli dodamy do tego jeszcze odkręcanie i zakręcanie maillona pełniącego rolę hamulca w rolce (sic!), to pokonanie jednej przepinki zajmie nam przynajmniej 5 minut.

"Strzemiączko do Poignee - Jest to kawałek taśmy lub repika połączony z Poignee w strzeniaczko wkładamy nogę, ułatwia to wychodzenie."

Ułatwia? A nie raczej "umozliwia"? No, chyba że ktoś woli na bułach...


Pewniemoznaby znaleźć jeszcze pare ciekawostek, przeczytałem tekst jedynie pobieżnie. Może jeszcze ktoś cos znajdzie?


UWAGA:

Ze wzgledu na podmiane linka przez autora strony na obrazek zawierający wulgaryzmy link do artykułu został usunięty.



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2005-05-20 15:27 przez Rufio.

Re: Ciekawy artykuł
Autor: point (IP zapamiętane)
Data: 17 May 2005 - 22:51:12

Moja opinia jest taka że ten artykoł nie jest idealny, ale jedna zawiera wiele ciekawych opisow i przedstawia, kursantom podstawy o jaskiniach.

Re: Ciekawy artykuł
Autor: forumowiczka (IP zapamiętane)
Data: 17 May 2005 - 23:03:46

A wycieczka do jaskini Wieliej Snieznej to tez wyciecza tutystyczno-krajoznawcza.

Kask trzeba nosic zawsze i sciągac go tylko w zaciskach nawet gdy jest ciasna dzióra!!!! A nie jak jest wieksza czesc dzióry ciasna to po co mi kask wezme czapke.

Chetnie kupie DUO LEd 3 za 200 zł

A i niektórzy grotołazi boją sie rolki z stopem to jest najlepsze. Jak ktos widzi stopa to reaguje jak wampir na czosnek.

Wyblink jest przyżadem zjadowym????????? a zawsze myslałam że wezłem umozliwiajacym zjezdzanie

a kursan to przeczytaniu czegos takiego zabije sie jeszcze lub stanie sie kaleką





Re: Ciekawy artykuł
Autor: kiju (IP zapamiętane)
Data: 17 May 2005 - 23:24:57

forumowiczka Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> A wycieczka do jaskini Wieliej Snieznej to tez
> wyciecza tutystyczno-krajoznawcza.
>
> Kask trzeba nosic zawsze i sciągac go tylko w
> zaciskach nawet gdy jest ciasna dzióra!!!! A nie
> jak jest wieksza czesc dzióry ciasna to po co mi
> kask wezme czapke.
>
> Chetnie kupie DUO LEd 3 za 200 zł
>
> A i niektórzy grotołazi boją sie rolki z stopem to
> jest najlepsze. Jak ktos widzi stopa to reaguje
> jak wampir na czosnek.
>
> Wyblink jest przyżadem zjadowym????????? a zawsze
> myslałam że wezłem umozliwiajacym zjezdzanie
>
> a kursan to przeczytaniu czegos takiego zabije sie
> jeszcze lub stanie sie kaleką



Chyba miałas ciezki dzien.


Re: Ciekawy artykuł
Autor: kiju (IP zapamiętane)
Data: 17 May 2005 - 23:35:48

point Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Moja opinia jest taka że ten artykoł nie jest
> idealny, ale jedna zawiera wiele ciekawych opisow
> i przedstawia, kursantom podstawy o jaskiniach.


Dokladnie taki jest ten artykul, ale kolega Rufio ma jakies kompleksy i za wszelka cene musi dokopac "SSB" czepiajac sie bzdetow. Drogi Rufio - dorosnij !

Re: Ciekawy artykuł
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 18 May 2005 - 00:18:34

Przykro mi, ja nigdy nie dorosne :)

Akurat w tym wypadku to nie byl gest w strone SSB, tylko w strone zagorzalych przeciwnikow KT. Adam wielokrotnie powtarzal, ze mozna sie wszystkiego nauczyc bez kursow - chcialem wiec unaocznic, ze sie myli. Pewnie, wygodniej byloby to zrobic w ulubionej przez wiekszosc formy anonima, ale ale uwazam to za objaw prostactwa, nie boje sie jednoczesnie wyrazac swoich opinii (nawet, jesli nie spotkaja sie z entuzjazmem). Oczywiscie, artykul jest ciekawy, autor wlozyl wen wiele pracy i serca, ale pozostalo pare niescislosci merytorycznych. Znajac opinie o swoim artykule moze je wiec zweryfikowac, bo na zapisanie sie na kurs akurat w jego przypadku nie licze.
Pozostaje jednakze kwestia, czy akurat publikowanie takiego artykulu w postaci strony www jest w pelni rozsadne? Trudno mi sobie wyobrazic, by ktos po przeczytaniu tego artykulu wszedl na line i poprawnie wykonal wszystkie manewry. Tym bardziej, ze nie wszystkie opisane sa dokladnie,a niektore nie do konca poprawnie. Nic nie zastapi konsultacji doswiadczonej osoby na miejscu. W przypadku wypadku autor moglby miec nawet nieprzyjemnosci. Moze warto na wstepie tego artykulu dodac i to wielkimi literami, ze niniejsze manewry mozna wykonywac wylacznie pod okiem uprawnionego instruktora. Wiem, ze to zburzyloby cala idee pozakursowego szkolenia lansowanego przez autora, lecz mimo pewnych animozji jakie do niego zywie, nie chcialbym, by mial na sumieniu czyjes zycie lub zdrowie i mial z tego powodu nieprzyjemnosci.
Te rzeczy,ktore sa opisane kursanci po 3-4 wyjazdach juz dobrze wiedza, natomiast osoba ktora pierwszy raz sie z tym styka moze sobie zrobic krzywde. Kazdy kto obserwowal poczynania kursantow wieo czym mowie. Na ostatnim kursie naszego klubu pewien kursant notorycznie (chyba ze 4 razy pod rzad) wpinal shunta odwrotnie, co moglo skonczyc sie tragicznie. To niejest kurs szydelkowania ani festiwal ziemniaka, to jest hobby wysokiego ryzyka. Tak wiec ewentualne sugestie do tego artykulu sa chyba wskazane.

Re: Ciekawy artykuł
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 18 May 2005 - 00:42:57

point Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Moja opinia jest taka że ten artykoł nie jest
> idealny, ale jedna zawiera wiele ciekawych opisow
> i przedstawia, kursantom podstawy o jaskiniach.


Miałem napisać więcej ale w międzyczasie Rufio się tym zajął. :) Właściwie mamy takie samo zdanie w tym temacie. Adam się owszem naprawcował, chciał dobrze ale niestety niektóre z jego "dobrych" rad są całkowicie błędne!! Oczywiście, że można na różne sposoby pokonywać jaskinie ale w temacie obsługi przyrządów ludzie z wiele większym doświadczeniem ustalili jakieś standardy i niestety tych standardów powinniśmy się trzymać przy szkoleniu. Dodam może, że te standardy przyszły do nas z za granicy i nie mają nic wspólnego z KT. Jak narazie to wygląda tak: coś wiem to nauczę kolegów, koledzy nauczą kolejnych oczywiście pomijając wiele i tak dalej i dalej aż w końcu dojdziemy do prehistorii i będziemy żucać linę w dół bez przepinek, i chodzić z czapką wypchaną gazetami. Do czego (w prawdzie narazie bez gazet) kolega Adam nas namawia. Przykro mi Adam ale nie poleciłbym tej lektury (przynajmniej narazie) osobie, która ma się zająć chodzeniem po jaskiniach.

Re: Ciekawy artykuł
Autor: kempek (IP zapamiętane)
Data: 18 May 2005 - 12:05:55

point: artykul jest "ciekawostką" a nie jest ciekawy - to roznica :)
poza tym nie prezentuje "podstaw o jaskiniach", tylko taktuje o sprzęcie i o technikach linowych pokonywania jaskiń, a informacje w nim zawarte, delikatnie mowiac, nie zawsze sa zgodne z kanonami bezpieczenstwa

kiju: czytales ten tekst? to przeczytaj. przy twojej dociekliwosci i skrupulatnosci znajdziesz tam o wiele wiecej bledow niz ja po pobieznym przejzeniu :)
wowczas dotrze do ciebie sens ironi forumowiczki.

genralnie: artykul zawiera bledy i rady podwazajace warunki bezpieczenstwa.
po szybkim przejzeniu wylowilem:
1. kask - wytyczne stosowania :lol:
2. karabinek centralny, - nomenklatura
3. lonze material: polecana lina 1, lina 1/2 zabroniona, taśmy wiazane osemka - jakieś niedorzecznosci!
4. klucz zjazdowy tradycyjny - nazewnictwo
5. przyzady zjazdowe: drabinka, fortepian, racks :) - czy to czasem nie to samo urządzenie?
6. shunt przyzad zaciskowy - niezrozumienie zasady dzialania ?
7. technika zjazdu: shunt trzymany za linke - z calym szacunkiem dla autora, powinien jesli nie udac sie na kurs, to uwaznie przeczytac instrukcje obslugi shunta
8. pokonywanie przepinki w zjezdzie: wpinanie asekuracji w punkt - kolejna niedorzecznosc


autor na pewno sie narobil piszac ten artykul. szkoda jego pracy.
byc moze gdyby autor pochamowal sie ze swymi przemysleniami i dobrymi radami lub skonsultowal sie ze "starszymi" kolegami, artykul bylby poprawniejszy merytorycznie

pozdrowko
kempek

Re: Ciekawy artykuł
Autor: kiju (IP zapamiętane)
Data: 18 May 2005 - 13:18:35

kempek Napisał(a):

>
> kiju: czytales ten tekst? to przeczytaj. przy
> twojej dociekliwosci i skrupulatnosci znajdziesz
> tam o wiele wiecej bledow niz ja po pobieznym
> przejzeniu
> wowczas dotrze do ciebie sens ironi forumowiczki.
>

Przyznaje sie, zerknalem na co dziesiaty wiersz bo z gory zalozylem, ze to kolejna wojna Rufia z SSB i w moim przekonaniu tak wlasnie jest. Jednak jest jeden +, udalo mi sie wylowic ciekawy link: www.ebhp.pl
Jesli chodzi o forumowiczke to stylistyka i ort. na poziomie 1 klasy SP. Przepraszam ale tego nie da sie czytac.

Re: Ciekawy artykuł
Autor: kempek (IP zapamiętane)
Data: 18 May 2005 - 13:34:23

ciekawy link. ciekawy jestem jak wyglada sprawa uzytkowania takich kombajnow z PE, czy PP
ceny sa w kazdym razie niezle.
swoja droga gosc zrobil niezly przeglad rekawiczek :)
warto sciagnac od niego do prezentacji o sprzecie ;)
pozdrowko
kempek

Idź do strony:  12345-->
Bieżąca strona:1 z 5


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss