dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  123456-->
Bieżąca strona:1 z 6
Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: Mx (IP zapamiętane)
Data: 14 Apr 2005 - 11:38:15

Jako że ciągle sie mówi o zamykaniu jaskiń i sensowności tych poczynań, to ja mam właśnie takie pytanko. Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ??. Wspomina sie o naciekach, hmmm nie jestem pewien czy jest ich tam aż tyle, wspomina sie o możliwości wypadku, mamy studnie szpatowców gdzie cały czas ktoś spada , mamy studnisko i też są ofiary śmiertelne, Wspomina się o możliwości zabłądzenia, prędzej sie zabłądzi w piętrowej szczelinie niż w wiercicy. Jaki jest sens zamknięcia tej jaskini oprócz widzimisie zamykającego? Może sie mylę i są tam worki pizolitów i magazyn nacieków z całej Jury :)??
Pozdrawiam
Mx

Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: WK_PT (IP zapamiętane)
Data: 14 Apr 2005 - 15:01:19


Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 14 Apr 2005 - 15:04:38

Panowie walkujemy jedno i to samo zamkneli, bo chcieli i to wszystko.

Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: Mx (IP zapamiętane)
Data: 14 Apr 2005 - 23:44:35

:) no i przeczytalem artykul i mam ochote jechać i "wyjąć" tą stalową płytę, jak twierdze że ochrona Wiernej jest ok i nawet bardzo dobrze ze jest zamknięta, tak PSEUDOOCHRONA Wiercicy przez speleotreka może być nazwana spokojnie dewastacją zimowiska nietoperzy !!. Ja nie wiem kto jest tak bezmyślnie głupi żeby założyć stalową i szczelną płytę na otwór jaskini i jeszcze twierdzić że nietoperze tam sie dostają. Pewnie też sie przebierają w kombinezony i walczą z ZIII a nawet ZIV na wejściu żeby sie dostać do środka
Wstyd i hańba Panowie, zmieńcie status z ochrony na dewastatorów !!!!!!!
Mx

PS, nie wspomne o fakcie udostępniania jaskini dla zainteresowanych zwiedzeniem, czy Wiernej czy Wiercicy, bo to, to już woła o pomstę do nieba :(

Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 14 Apr 2005 - 23:57:16

Podobno nietoperze znajduja naturalne szczeliny :D:D:D i sobie lataja. hmmm kiedys w tv byla taka reklama BUM BUM BUMER moze sa takie same i sie rozciagaja i mieszcza w miniaturowej szczelinie pod krata, a moze pod zawiasami.

Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: Model (IP zapamiętane)
Data: 21 Apr 2005 - 20:38:32

Aby skonczyc to bezsesowne pi....ie przytaczam artykul:

Dnia 5 marca stowarzyszenie Speleotrek udostępniło w celach naukowych jaskinie Wierną i Wiercice.
Jak co roku była liczona populacja nietoperzy. Po całodziennych badaniach (po zestawieniu wyników liczenia z poprzednich lat) można wyciągnąć wniosek, że wahanie populacji jest wprostproporcjonalne do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz (późna zima). Wśród wielu gatunków nietoperzy zamieszkujących jaskinie, na uwage zasługuje Podkowiec Mały, u którego zanotowaliśmy wzrost populacji w Jaskini Wiercicy. Ten wynik badań ucieszył nas bardzo, ponieważ gatunek ten wybiera miejsca do których jest swobodny dostęp, tym samym zabezpieczenia jakie stosujemy w jaskiniach (klapy zamykające wejścia) są prawidłowej konstrukcji i w żaden sposób nie utrudniają swobodnego przelotu nietoperzą.
Pojawiły sie zarzuty, że sposób zamykania przez nasze stowarzyszenie jaskiń (w tym Wiercicy) jest nieprawidłowe. Przeprowadzone badania naukowe przeczą tym opinią stwierdzając znaczna ilość osobników, a wśród licznych gatunków wspomnianego Podkowca Małego, którego populacja z roku na rok zwieksza się.
Po przeprowadzonych badaniach, jaskinie zostały ponownie zamkniete, a hibernujące nietoperze przez nikogo nie niepokojone wylecą wiosną na łowy.

Jerzy Modzelewski "Model" - Speleotrek

Ps. Tym samym, zamiast sugerowac sie wypocinami ludzi , którzy nie maja pojecia o stanie faktycznym ( mam na mysli przytoczony link u autora postu "WK_PT"), nalezy sprawdzac u zródel. Nie znajac do konca tematu nie trudno jest kogos urazic i jego dzialalnosc sprowadzic do zera.(tu patrz wypowiedz autora "Mx").

Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: WJGubała (IP zapamiętane)
Data: 21 Apr 2005 - 20:50:49

Model Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Aby skonczyc to bezsesowne pi....ie przytaczam
> artykul:
>
> Dnia 5 marca stowarzyszenie Speleotrek
> udostępniło Przeprowadzone badania naukowe
> przeczą tym opinią stwierdzając




A można wiedzieć skąd ten artykuł,kto prowadził badania??Jak długo i kto zestawia wyniki z obserwacji R.hipposiderosa??


Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 21 Apr 2005 - 21:12:57

Moje pytanie jest podobne kto prowadzil te badania??

Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: szef szymon (IP zapamiętane)
Data: 22 Apr 2005 - 00:22:58

od czasu zalozenia kraty w wiercicy populacja nietopezy tam drastycznie spadla. ale co do tej jaskini - nie zaprzecze plyta nie zaslania calkowicie otworu i bac co badz nietoperze moga (jakos tam) wleciec. sprawa ma sie zupelnie inaczej co do jaskini wiernej - bylem zima ogladac owe "zabezpieczenie" wejscia i powiem tak - nie ma mozliwosci aby jakikolwiek nietoperz tam wlecial. owszem owe zabezpieczenie wejscia chyba bylo w zalozeniu zrobione tak aby jakies nietoperze mogly tam wleciec ale obecnie jest zasypane kamieniami i juz nie istnieje tak mozliwosc. podsumowujac nie wierze ze w jaskini wiernej wzrosla jaka kolwiek populacja nietoperzy. jesli sa tam jakie kolwiek to chyba wlecialy kiedy jaskinia byla otwarta, a jak maja wyleciec???

Re: Dlaczego zamknięta jest jaskinia Wiercica ?
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 22 Apr 2005 - 00:46:59

szef szymon Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> jesli sa tam jakie kolwiek
> to chyba wlecialy kiedy jaskinia byla otwarta, a
> jak maja wyleciec???

Może dostały klucz od opiekuna?

Idź do strony:  123456-->
Bieżąca strona:1 z 6


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss