dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--123
Bieżąca strona:3 z 3
Re: Żywotność lin i taśm
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 02 Nov 2005 - 22:48:33

Wydaje mi sie ze sprawa uzywania atestow a nie atestow to jest kazdego indywidualna sprawa, jedni oszczedzaja a drudzy nie. Ale odbieglismy od tematu, podkreslam ze mam mozliwosc zrobienia prob na zerwanie przykladowo liny, repa itd. Moze macie pomysl co wykozystac do badan, co was najbardziej intersuje.

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 02 Nov 2005 - 23:04:42

sama zrywarka nie jest interesująca. wiadomo pod jakim obciążeniem zrywa się lina a pod jakim koszulka. Bardziej interesujące jest zbadanie w jakich sytuacjach powstają niebezpieczne siły.

a więc przydałby się raczej dostęp do tensometrów rejestrujących siły w określonym przedziale czasu. na podłączenie tensometrów w układach i sytuacjach normalnie występujących w przyrodzie mam kilka pomysłów ;)

jako ciekawostkę wspomnę ostatnie badania dotyczące lonży. większość starszych grotołazów uważa, że lonża może być statyczna. uzasadnienie - przy hamowaniu upadku o dużym Wo ale małej energii pochłanianie tejże przez linę jest stosunkowo mało ważne, gdyż i tak większość energii bez problemu pochłoną inne elementy łańcucha asekuracyjnego. to twierdzenie poniekąd słuszne - przy małych upadkach Wo słabo nadaje się do szacowania siły.

jednak badania które ostatnio przeglądałem wskazują, że siły przy upadkach na krótkich lonżach z lin statycznych również mogą być bardzo niebezpieczne

[www.hse.gov.uk]

pozostaje wiele pytań - pochłanianie energii przez linę ubłoconą czy linę połówkową...


Idź do strony:  <--123
Bieżąca strona:3 z 3


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss