dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  123-->
Bieżąca strona:1 z 3
Żywotność lin i taśm
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 06 Jan 2005 - 17:31:55

Przy okazji dyskusji na temat jak hamować rolkę pojawił się wątek wyżucania zużytego sprzętu. A mnie właśnie interesuje jak to u nas jest z pozbywaniem się lin i taśm np od ekspresów?
Wiadomo, że włókna, z których zrobione są powyższe starzeją się pod wpływem promieni UV, ale nie tylko. Producen podaje aby nie użytkować dłużej niż 5 lat (nieliczni wiedzą że producent daje 5 lat do sprzedania i 5 na użytkowanie czyli razem 10). Były kiedyś robione badania na zrywarce na różnych starych linach i efekty były raczej niewesołe (szczegóły można znaleźć bodajże w książce Lwowa o linach).
Oczywiście mówię tu o linach dynamicznych używanych do wspinania bo to właśnie przy wyhamowywaniu odpadnięcia wyzwala się duża siła która może zerwać naszego 10 letniego ekspresa.

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 06 Jan 2005 - 18:12:27

Lina zuzyta dynamiczna najczesciej jest spuchnieta, i twarda. Jednym z wielu czynnikow jest wlasnie odpadniecie, przeciazenie liny. Z petlami jest ciezko okreslic czy juz sie nie nadaje chyba ze widac na niej przetarcia. Ja zawsze jesli mam jakies watpliwosci poprostu tne line na krotkie kawalki i wyzucam na smieci tak samo jak z tasmami aby jakis hardkorowiec nie znalazl jej i nietestowal na jakies skalce:). Oczywiscie jest to moja wylaczna prywatna opinia.


Paweł

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 06 Jan 2005 - 18:26:46

No tak wiadomo, że jak ma widoczne uszkodzenia, ślady zużycia itp to się ją kasuje a przynajmniej powinno :)
A co z tymi które jeszcze dobrze wyglądają i mają np 10 lat a może 20. Ja akurat jestem sceptycznie nastawiony do trwałości sprzętu linowego i np ekspresy wymieniam gdy mają tak 5 do 6 lat ale znam kolegów, którzy się tym tematem nie przejmują co gorsza nawet nie wiedzą ile ma lat ich sprzęt! Dlatego chcę poznać opinię pozostałych, kiedy już się boicie, że niewidoczne uszkodzenia spowodowane np promieniami UV mogą spowodować, że ekspres nie wytrzyma tyle co powinien a może to być siła nawet 2400 kG

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 06 Jan 2005 - 20:43:01

Ja osobiscie line wymieniam co dwa trzy lata wzaleznosci od sezonow uwazam ze wymienianie karabinkow co 5 i 6 lat to troszke przesada. W latach 70 80 sprzet byl mozna powiedziec w epoce kamienia lupanego i ludzie jak kupili sprzet to lazili na nim dwa razy dluzej, haki byly recznie kute i bylo wszystko w pozadku nie bylo lin statycznych tylko sizalowe wiedza dobrze o tym starsze roczniki i znaja dobrze zapach tych lin. Tak jak to wczesniej pisalem jest to moja prywatna opinia.

Paweł Częstochowa

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 06 Jan 2005 - 21:23:39

quazz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> uwazam ze wymienianie
> karabinkow co 5 i 6 lat to troszke przesada.

A kto tu mówi o wymianie karabinków!? W ekspresie jedyne co się zużywa to są taśmy i to właśnie taśmy do ekspresów miałem na myśli. Karabinki nie zużywają się przez starzenie i to jest udowodnione. Tak jak w pierwszym poście chodzi mi o wyroby poliamidowe czy też inne syntetyczne.
Na przykład jaką żywotność ma taśma do ekspresa wykonana z poliamidu a jaką wykonana z dynemy (coraz częściej używana do taśm ekspresów)

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 06 Jan 2005 - 22:55:35

AAAAA TO PRZEPRASZAM NIE ZROZUMIALEM POSTA tasmy do ekspresow hmm niemoge sie wypowiedziec napewno na stronie producenta jest opis ile dana tasma wytrzymuje rwan, z jaka sila, czynniki szkodliwe itd. Ja dosyc duza uwage zwracam na szycie na tasmie czy nie sa porozciagane, poprzecinane



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2005-01-06 23:03 przez quazz.

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: kaski (IP zapamiętane)
Data: 01 Feb 2005 - 18:53:00

Czesc!! mam swoje zdanie na temat karabinków,tzn.kilka sztuk z mojej kolekcji ma więcej niż 10 lat i nic im nie jest i nie będzie pewnie przez następne 10lat.Jeśli chodzi o ich żywotność to ma się ona następująco;prowadzono badania na zrywarce,wiadomo że normą wytrzymałościową jest 22kn,wzięto 20-25 karabinków ;połowę nowych i połowę nie wiadomego pochodzeniatzn, takie które spadłu z ok30 metrów na beton,skałe. po przeprowadzeniu badań wszystkie karabinki wytrzymały 22kn. a nawet więcej niż miały wytrzymać ok.25kn.!!!!mowa oczywiscie o karabolach tzw.aluminiowych!Tak więc nie martwmy się ih przydatnością,myśle że może sie okazać że to innaczęśc szpeju zawiedzie prędzej niż karabol!!

Pozdrawiam!
PS.Badania te przeprowadzano w polsce.

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 02 Feb 2005 - 02:13:50

kaski Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Czesc!! mam swoje zdanie na temat
> karabinków,(...)
No tak i właśnie o tym pisałem. W tym wątku cały czas chodzi mi nie o żelastwo, które się nie starzeje tylko o poliamid, dyneme itp. czyli o liny, ekspresy, uprzęże. Te elementy się starzeją i one wymagają okresowej wymiany, ja mam swoje zdanie na ten temat, o którym pisałem wcześniej a chciałem poznać wasze ALE NIE NA TEMAT KARABINKÓW !!!

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: B.K. (IP zapamiętane)
Data: 02 Feb 2005 - 02:43:37

Kiedys robilem testy na zrywarce w instytucie energetyki wlasnorecznie szytych ekspresow. Mialem nawet piekne wykresy sil w czasie, nie pamietam juz ale chyba do 1/10sek. Szkoda, ze wywalilem te dyskietki. W kazdym badz razie nowe tasmy takie biale edelrida 25mm wytrzymywaly 32kn, Pasamon 25mm okolo 28kn, a stara tasma edel. 7letnia umaczana w niejednej farbie(wygladala bardzo paskudnie) oparla sie sile 17kn. Pamietam to doskonale. Tak wiec spokojnie panowie, spokojnie. Moze pomysle, zeby zrobic taki test jeszcze raz.

Re: Żywotność lin i taśm
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 02 Feb 2005 - 13:37:39

tylko że 17kn może nie wystarczyć bo tak upraszczając skoro na ciebie może działać do 12kn to na asekuranta tyle samo czyli na ekspres może dochodzić do 24kn oczywiście jest to uproszczenie i te siły są mniejsze ale...

Idź do strony:  123-->
Bieżąca strona:1 z 3


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss