dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  123-->
Bieżąca strona:1 z 3
Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: Marcin (IP zapamiętane)
Data: 31 Dec 2004 - 12:58:53

Jak spitowac w piaskowcu ?
czy ktos osadzal spity w piachau?


Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: m (IP zapamiętane)
Data: 01 Jan 2005 - 21:25:44

w piaskowcu raczej stosuje sie inne rodzaje zabezpieczen i na kleju dawniej osadzano na ołowiu ringi
pomysl raczej o batinoxach

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: sprytny (IP zapamiętane)
Data: 02 Jan 2005 - 23:20:50

W piachu nie stosuje się spitów ani batinoxów. Tylko tzw. ringi.

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: m (IP zapamiętane)
Data: 04 Jan 2005 - 11:40:14

ringi to wiem ze dawniej osadzano nie wiem jak teraz z atestem nie wiem ktora firma robi atestowane ringi wiem ze cos podobnego ma KONG i firma www.FATRA.pl przedstawiciel konga na polske wiem tez ze Austrialpin ma zamocowania jakies firma www.tatratrade.pl ale nie wiem czy ringi

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: sprytny (IP zapamiętane)
Data: 04 Jan 2005 - 13:16:24

Według mnie ring powinien być stalowy. Wynika to przede wszystkim z faktu że bardzo często się z niego zjeżdża po przełożeniu liny przez kolucho. Nastepnie ściąga się linę za sobą. Stąd przeciąganie kilkudziesięciu metrów liny przez aluminiowe kolucho przez kilka lat może zdcydowanie osłabić ringa (przetarcie).

Sporo jeżdżę w piaskowce i widzę tam tylko stalowe. Innym bardzo dobrym sposobem na zamocowanie liny, przelotów są naturalne formacje skalne.

Trzeba pamietać o tym że piaskowiec jest bardzo słabą skałą, stąd wszelkiego rodzaju spity, haki, kostki, itp urządzenia niszczą skałę (szczeliny) powodując powstawanie dużych dziur które są nie do wykorzystania.

Na pewno można kupić ringi w sklepach ze sprzętem alpinistycznym. W najgorszym przypadku wystarczy je zamówić.

BTW, polecam wycieczkę w Góry Stołowe, Szczeliniec na wizję lokalną

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: marcin (IP zapamiętane)
Data: 05 Jan 2005 - 14:46:23

szczeliniec to jaskinia?
chce ospitowac jakinie piaskowcowa

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: marcin (IP zapamiętane)
Data: 05 Jan 2005 - 14:49:08

szczeliniec to jaskinia?
chce ospitowac jakinie piaskowcowa w wapieniu juz spitowalem nieraz w piachu zle sie spituje.

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: WWWoj (IP zapamiętane)
Data: 05 Jan 2005 - 14:55:16

Szczeliniec to nie jaskinia...tyle spitujesz ,że wszystko Ci się pop..... .Jak można było pomyśleć ,że Szczeliniec to jaskinia??

Co do piasków: nie wiem czy autorowi pytania chodziło o Piaskowiec Beskidzki czy Sudecki?? Zabezpieczenia stanowiskowe na końcach dróg nie różnią się zbytnio ale jest to na pewno inny rodzaj wspinania.

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: marcin (IP zapamiętane)
Data: 05 Jan 2005 - 15:03:34

a czym sie rozni piaskowiec beskidzki od sudeckiego. nie chce sie wspinac chce poreczowac jaskinie.

Re: Jak spitowac w piaskowcu ?
Autor: sprytny (IP zapamiętane)
Data: 05 Jan 2005 - 15:13:37

Kolorem? A naturalnych punktów nie ma?

Idź do strony:  123-->
Bieżąca strona:1 z 3


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss