dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Jaskinia Okopy Górna-Dojście
Autor: speleolog (IP zapamiętane)
Data: 12 Aug 2006 - 19:34:40

Tak jak w temacie proszę o podpowiedzi jak dojśc do tej próżni. Byłem w Okopy Wielka Dolna, ale górnej nie znalazłem. Pomocy

Speleolog

Re: Jaskinia Okopy Górna-Dojście
Autor: Jurasz (IP zapamiętane)
Data: 07 Feb 2007 - 22:38:22

Chodzę sobie tak turystycznie po Jurze i od czasu do czasu zwiedzam jakąś grotę.
Ostatnio własnie byłem w Ojcowie na Górze Okopy i mam pytanie
czy do tych jaskiń okopy mozna sobie tak poprostu wejśc bo jest tam spora scieżka
czy jako ze to Park Narodowy
trzeba jakies zezwolenie bo tak mówia przepisy.
Jak to z tymi jaskiniami w OPN jest ?

Re: Jaskinia Okopy Górna-Dojście
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 08 Feb 2007 - 07:16:51

Wszystkie jaskinie OPN (bez ciemniej, łokietka i schronu krowiego) wymagają bezwzględnej zgody dyrektora a takowej nawet jako klubowy grotołaz nie otrzymacie.
Nawet jaskinia niedostępna, która praktycznie jest na samej granicy parku tez tego wymaga.
Ścieżka o niczym nie świedczy - do rezerwatu ścisłego Jamki jest nawet wygodna droga : )
Jeżeli jednak trafisz na filansa gdy będziesz wracał na szlak to kilka stówek nie twoje.


Re: Jaskinia Okopy Górna-Dojście
Autor: a_sia (IP zapamiętane)
Data: 08 Feb 2007 - 08:00:44

Sprawdź na mapie turystycznej OPN.
Mapa nie zwalnia oczywiście od myślenia.

Asia

Re: Jaskinia Okopy Górna-Dojście
Autor: Filipki (IP zapamiętane)
Data: 08 Feb 2007 - 13:16:15

Okopy-Górna:
Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym we wschodnim zboczu doliny Prądnika mniej więcej na wysokości wylotu Wąwozu Korytania do tej doliny, nieopodal Jaskini Okopy Wielka Dolna. Jaskinia ma poziome rozwinięcie i jest łatwa do zwiedzania, oprócz bocznych ciasnych odgałęzień. Jedyne trudności może sprawić dojście do niej przez stromą i niebezpieczną ścianę skalną. Zwiedzanie jaskini wymaga zgody Dyrekcji OPN.

Dojście do jaskini jak do Jaskini Wielka Dolna i dalej od niej w górę zboczem do górnej krawędzi stoku i skręcamy w prawo. Idąc wzdłuż krawędzi skalnej stanowiącej doskonały punkt widokowy dochodzimy do stromego żlebu, którym schodzimy w dół. Przy6 niewielkim schronisku skręcamy w prawo ścieżką na ścianę skalną, po czym prowadzącymi w górę stopniami dochodzimy do otworu jaskini.

Próżnia ta posiada dwa otwory wejściowe: południowo-zachodni przy którym się znajdujemy zgodnie z opisem dojścia, i północno-zachodni - niedostępny z zewnątrz z powodu usytuowania w pionowej ścianie skalnej. Pomiędzy tymi otworami ciągnie się pokaźny korytarz załamany w 2/3 długości pod kątem prostym. W miejscu tego załamania korytarz ponadto przegradza skalny murek, przed którym odchodzi na południowy wschód szczelinowaty korytarzyk, kończący się niedostępnymi szczelinami.



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss