dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 20 Apr 2005 - 23:03:38

szukam namiary o tym obiekcie bo tez chce sie tam wybrac - podobno ma ok 35m dł. czy to coś ciekawego ?
Czy warto ?
maciek

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: flinstone (IP zapamiętane)
Data: 05 May 2006 - 22:07:12

W wąwozie aleksandrowickim byłem 2 lata temu. Na jego prawym zboczu trafiłem na obszerną studnie, głębokości ok 3-5 metrów a średnicy ok 2. Nie zbadałem wtedy sprawy dokłądniej, bo wyglądało to na bardzo świeży obryw i wolałem nie ryzykować. Istnieje dość spore prawdopodobieństwo,że dziura ta mo kontynuacje. Pisząc z tego co mi w pamięci zostało, to aby tam sie dostać trzeba iść w góre rzeki aleksandrówki od wsi. Za stawem z wyspą skręcić w lewo na zbocze wąwozu i tam na ok 2/3wysokości zbocza jest ta próżnia. Dla zorientowanych jest to ok 250 metrów na południe od skały Krzywego sądu.
Natomisat dośc ciekawą historie usłyszałem, kiedy w ramach projektu konserwatorskiego z uczelni inwentaryzowałem kościół w pobliskiej Morawicy. Okazało się iż według legendy jaskinia Aleksandrowicka była połączona sztucznie wykopanym tunelem z Kościołem w Morawicy. Istnieje duże prawdopodobieństwo iż jest to prawda, ponieważ z innych źródeł sie dowiedziałem,ze w czasie budowy autostrady A4, która rozdziela te dwa obiekty natrafiono na ten tunel!! Podobno jest trójkątny w przekroju i nie do przebycia na całej długości ponieważ pod autostradą zosatł zasypany, a w dalszych partiach w bardzo złym stanie. Tunel ten najkprawdopodobniej zosatł wybudowany w średniowieczu i to dość wczesnym, kiedy kościół w Morawicy był jeszcze zamkiem należacycm do Toporczyków, którzy włąśnie z morawicy przenieśli sie do znanego zamku Tęczyn w rudnie. Była to droga ewakuacyjna. Wejście do niego znajduje sie w piwnicy plebani-czyli w dawnym skrzydle mieszkalnym zamku, natomiast wyjście jest problematyczne bo niezachowane, lecz najprawdopodobniej było właśnie w jaskini aleksandrowickiej....... może ktoś działający tam z saperką w koncu trafi na sklepiony przez człowieka korytarz..;)
PS-kościół w morawicy jest racze znanym obieltem dla wszystkich użytkowników autostrady A4. kikla kilometrów przed krakowem po prawej stronie na wzgórzu-tej sylwety nie można pomylić;]

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 09 May 2006 - 12:58:21

Opowiecio tunelach nie pomijaja chyba zadnego zakmu ani klasztoru. Wyjscia lud zwykle lokuje w jakichs jakiniach, gdyz sa to jedyne znane mu niezbadane otwory w ziemi. Nawet, gdyby kiedys istnial jakis tam tunel to lokowanie wyjscia w jaskini uwazam za nieprawdopodobne

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: flinstone (IP zapamiętane)
Data: 11 May 2006 - 20:53:20

to,że tunel istniał to fakt-bo go odkryto. znane jest do niego wejście w plebani, natomiast nie wiadomo gdzie się końvczy-gdzie ma wyjście. Jest to trudne do sprawdzenia, ponieważ tunel jest w tak złym stanie,że nie da się nim przejść do końca, a poza tym podczas budowy autostrady został zasypany na odcinku pod jezdnią. Aczkolwiek, to aby wyjście znajdowało się w jaskini również wkładam między bajki:)

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 14 May 2006 - 12:43:32

Czy flinstone możesz podać jakąś szczegółowa lokalizację tej studzienki i jak ona wygląda -
jest w skałkach czy wprost w jakimś leju czy w ziemi, co jest na jej dnie - ziemia, humus czy otwierają się jakieś szczeliny dalej. Równiez lokalizację tych jaskiń.
Byłem i penetrowałem ten mur skalny w Dolinie Aleksandrowickie.
Skały tworza długi kilkusetmetrowy mur skalny i są bardzo zarośnięte.
Namierzyłem ta skałę wspinaczkową obita ringami - obok jakies schronisko skalne
no i obok słynna skałę z której podobno zrzucali tych ludzi za swe grzechy.
Studzienki jak i tych jaskiń w Wąwozie A. I, II i III nie namierzyłem - mogłem koło nich przechodzic bo sporo tu wnek, szczelin itp ale która jest która ?


Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: flinstone (IP zapamiętane)
Data: 15 May 2006 - 21:50:40

Opis dojścia napisałem z pamięci w mojej pierwszej odpowiedzi na Twój post. Tak jak wspomniałem to było 2 lata temu i mogło sie coś pozmieniać. Teraz mnie przycisnęło na uczelni więc nie dam rady pojechac sprawdzić w terenie ale postaram się jak najszybciej tam pojechać. Myśle,że bedzie to kwestia ok tygodnia czasu

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: flinstone (IP zapamiętane)
Data: 16 May 2006 - 22:28:01

nie wytrzymałem-pojechałem tam dzisiaj. Niestety po zajęciach i czasu do zach słońca wiele juz nie było:/
Zarosło strasznie młodymi klonami i widać na 5 metrów, ale trafiłem na to zapadlisko-tak mi się wydaje,że to to, bo zmieniało się tam sporo za ten czas. Jest ono na szczycie pierwszej skałki na wschód od krzywego sądu. Na jej szczycie jest coś w rodzaju ponoru a u podnóża dośc ciasna jaskinia której dno stromo sie podnosi. Nie wchodziłem , bo nie miałem betów na przbranie, ale wygląda na to,że da sę troche przejść, a jej dno jest miękkie i łatwo mozna ją troche rozkopać. Jak ktoś mi powie jak zamieścić fotki w poście to zapodam, a jak nie to moge wysłac na maila. pozdro

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 16 May 2006 - 22:49:50

W pierwszym poście pisałes że obiekt jest około 250m na południe od skały Krzywego Sądu
a terez piszesz że na szczycie pierwszej skałki na wschód ( pierwsze skałki są około 20-30 m obok.
Ja zaś namierzyłem chyba to zapadlisko o którym piszesz ale ... na szczycie pierwszej skałki ale na południe od Krzywego Sądu.
Czyli która wersja jest ta właściwą ?
Zrobiłem tez wiele zdjęć w tym tego zapadliska - przeslij mi na mapak@wp.pl ja tez mogę ci przesłać tylko też podaj maila to porównamy czy to jest to samo.
Nad zapadliskiem jest drzewo z charakterystycznym odpadłym pniem.
Zapadlisko to co zauważyłem raczej na typowa studnie krasowa nie wyglada tylko na zapadlisko powstałe na szczelinach tektonicznych.
Na dnie było sporo liści buka. Zaraz za zapadliskiem skały opadały przepaścią w dół.

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 22 Sep 2006 - 22:33:31

Byłem tam i niestety jaskini nie znalazłem - w tym długim i wysokim a w dodatku zarośniętym murze trudno coś namierzyc tym bardziej że róznych dziur itp jest sporo.
Moze ktoś miał więcej szczęscia ?

Re: Jaskinia w Wąwozie Aleksandrowickim III
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 31 Oct 2006 - 22:59:39

Wzgórze w Wąwozie Aleksandrowicki kryjace w sobie jaskinie w Wąwozie Aleksandrowickim I, II i III oraz ta studnię do eksploracji:
[img426.imageshack.us]
Fragment tej studni niestety znacznie wypełnionej liśći i humusem - widac otwory w liściach z których wiało chłodne powietrze:
[img516.imageshack.us]



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss