dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2
Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 14 Apr 2005 - 23:25:10

Kiedyś ( prawie 30 lat temu ) B.Bucka pokonała jako pierwsza i chyba ? jedyna najtrudniejszy zacisk jurajski &#8211; ZIII w tej jaskini i stwierdził że dalej idzie ciąg ale już go nie zbadano &#8211; nie wiem dlaczego ?
Czy od tego czasu ktoś jeszcze pokonał ten zacisk &#8211; jeśli tak niech napisze o swych wrażeniach i co było ...
Czytałem też ze ktoś w nim utknął na ok. 24godziny i wyciągali nieboraka &#8211; czy ktoś o tym słyszał ?
maciek

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: Mirek.W (IP zapamiętane)
Data: 10 Aug 2005 - 10:38:52

Witam-opis całego zdarzenia,wypadku został opisany w: Taterniku-Biuletyn nr.2 1990 r; a takze Eksplorancik nr.1/15.Cóż co do sprawy zacisku,a dokładnie co się tam znajduje ,sprawa jest do tej pory nie wyjasniona.Sa rózne opinie ,hipotezy ,relacje głównie osób trzecich co wcale nie rozjasnia problemu.Kto przejdzie ten powie ?- podobno był on ,ten zacisk oczywiście pokonany kilkakrotnie,ale kto,kiedy dokładnie i jaki był efekt trudno dociec- po prostu wszystkie relacje sobie przeczą.Tak wiec problem czeka na publiczne wyjasnienie.
Pozdrawiam

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 10 Aug 2005 - 22:54:25

To jakis jeden wielki paranoidalny mit. Juz sam teks, ze idzie dalszy ciag ae go "nie zbadano" jest cokolwiek zastanawiajcy. Po pokonaniu skrajnie trudnego zacisku nie zbadano dalszego ciagu?? To absurd. Poprostu za skrajnym zaciskiem pojawia sie kolejny jeszcze skrajniejszy zacisk. O beznadziei tego "problemu" slyszalem od kilu osob, ktore pokonaly znaczna czesc owego zacisku, ktory im dalej tym ciasniejszy...

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: Mirek.W (IP zapamiętane)
Data: 10 Aug 2005 - 23:20:23

witam- to mozliwe,ze zacisk w jaskini nad żródłem I jest tylko mitem- ale ludzie chcą wierzyć w mity,i z czasem mit moze stac się paranoidalnym,jezeli kazdy go wzbogaci swoja wyobraznią,a nie faktami.Powiedzmy sobie wprost wszystko się zaczeło od informacji zawartych w ksiazce "Jaskinie Wyzyny krakowsko Wieluńskiej".Sprawa nie wyjasniona przez lata,a przynajmniej nie naświetlona- przyczyniła się do takiego stanu rzeczy.Pozdrawiam

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 11 Aug 2005 - 05:34:01

to troche przypomina wiare w boga. Zacisk jest tak ciasny, ze nikt nie moze ani potwierdzic ani zaprzeczyc istnienia dalszego ciagu. Jedyna informacja jest "ksiega objawiona" autorstwa Szelerewicza i Gornego, na ktora sie kazdy powoluje, choc nigdy nie byl za zaciskiem :-:

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: egzor (IP zapamiętane)
Data: 11 Aug 2005 - 09:53:27

Ja byłem !
Mieszka tam krasnal Hała-Bała i Wodnik Lewarek

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: Merrist (IP zapamiętane)
Data: 15 Sep 2005 - 10:47:15

Hej!
Każdy plumka co mu na ślina na język przyniesie a tymczasem...
Zacisk ZIII o którym jest mowa został powtórnie zdobyty latem 2001r przez pewną anorektyczną grotołazkę z Siewierza. Wg jej zeznań zasisk po ok. 4 - 5m rozszerza się w szczelinę ok 0.7m szerokości wysoka na ok 4m i długą na ok 6m która z kolei przechodzi w niedostepną szczelinę (czuć przewiew) niemożliwą nawet do przejścia dla osób wypuszczonych z Oświęcimaia w 1945r. W lewej ścianie opisywanej szczeliny za zaciskiem na wys. 3m znajduje się ładnie myte okienko o średnicy ok. 0,5m (podobne okienko w jaskini W zamczysku), które rurą ok 2m dl. doprowadza do niewielkiej owalnej salki która ewidentnie kończy ten ciąg jaskini. Ciekawostka są żelazisto brunatne 10cm stalagmiciki w koncowej salce, przetrwałe w jskini zapewne tylko dzięki niedostępności.
Chciałbym jednak przestrzec śmiałków zachęconych powyższym opisem do pokonywania ZIII gdyż jest to bezkonkurencyjnie najtrydniejszym gabarytowo zaciskiem jaskiń Jury.
pozdrawiam
Merrist

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: kilerus (IP zapamiętane)
Data: 28 Mar 2008 - 17:54:51

Moglibyscie mi wytlumaczyc w ktorym miejscu jest dokladnie ten zacisk?


A dobra juz widze. To ten taki dlugi ZIII z pytajnikiem na koncu?

NOWA STRONA K.E.Ga

ZAPRASZAMY!!!

[www.keg.yoyo.pl]



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-03-28 18:01 przez kilerus.

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 28 Mar 2008 - 21:00:37

kilerus - zarzucasz pytanie do tematu sprzed 3 lat (rozumiem netykietę ale bez przesady), sam sobie na nie odpowiadasz suma sumarum chodzi pewnie o reklamę twoje strony.
Podawaj sam link do strony i będzie bez zbędnej pisaniny.

Ps. Stronka OK : )

Re: Jaskinia Nad Źródłem I
Autor: kilerus (IP zapamiętane)
Data: 28 Mar 2008 - 21:21:04

Odpowiedzialem sobie po czasie. Jakos nie zerknalem na mapke, bo pamietalem, ze tej czesci jaskini nie ma na mapie, a pozniej zerknalem i zobaczylem, ze sam zacisk jest.

No temat jest sprzed 3 lat ale dla mnie jest swierzy. No kurcze jak mialem pytanie, to poszukalem odpowiedniego tematu.

Dzieki, no i oczywiscie zapraszam na nasza strone!! :)

NOWA STRONA K.E.Ga

ZAPRASZAMY!!!

[www.keg.yoyo.pl]

Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss