dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Krawędź skalna w Jaworznie na Podwalu
Autor: Miko Fett (IP zapamiętane)
Data: 05 Mar 2008 - 21:12:43

Prawie w samym centrum Jaworzna, w zdłuż ulicy Podwale znajduje się krawędź skalna wysoka na około 2-3 metry i długa na na jakieś 100-150 metrów. Co ciekawe skały te są zupełnie inne, niż dolomity na pobliskich kamieniołomach. bardziej przypominaja wapienie triasowe z Diablej Góry.
Zastanawia mnie czy był tam kiedyś jakiś mały kamieniołom, czy to naturalna wychodnia.
Infrat--> może ty wiesz cos na ten temat?
Niestety znaczna część tej ściany skalnej stanowi granicę szeregu niewielkich posesji, i jest zagrodzona.
Można ją obejżeć z bliska jedynie w niewielkim fragmencie.
Znajduje sie tam też schronisko skalne(niestety na czyimś ogródku) i służy jako magazyn na jakies beczki i inne dziadostwa.

Re: Krawędź skalna w Jaworznie na Podwalu
Autor: maciek geolog (IP zapamiętane)
Data: 05 Mar 2008 - 22:27:44

Ciekawe to schronisko - spróbuj zrobić wywiad na ten temat.

Re: Krawędź skalna w Jaworznie na Podwalu
Autor: Miko Fett (IP zapamiętane)
Data: 06 Mar 2008 - 11:43:08

Dzisiaj przypadkowo tamtędy przechodziłem, postanowiłem więc
przeprowadzić wywiad, ale zanim otworzyłem furtkę, na ogród
wyskoczył niezbyt miły piesek, więc narazie dałem sobie spokój

Re: Krawędź skalna w Jaworznie na Podwalu
Autor: m_p (IP zapamiętane)
Data: 06 Mar 2008 - 17:01:30

Dolacze sie cytujac fragment ksiazki o historii jaworzna, co prawda nie na temat, ale tez ciekawe :) "Podwale n. kult. złoż. od w. wał. Istotnie jak wchodzimy w ulicę Podwale po prawej stronie widzimy wapienny wał, a przy nim przycupnięte domki z 1900 roku. Wtedy mieszkańców tej dzielnicy zwano "Wałami", jako że mieszkali przy samym wale. Całe domostwa były z wapienia, otynkowane. Tuż na samym wale KWK "Jaworzno" zbudowała nową własną szkołę dla młodzieży górniczej."

Re: Krawędź skalna w Jaworznie na Podwalu
Autor: Miko Fett (IP zapamiętane)
Data: 06 Mar 2008 - 20:52:40

Mówimy o tym samym obiekcie, tyle że to nie jest wał, ale naturalne skały

Re: Krawędź skalna w Jaworznie na Podwalu
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 24 Mar 2008 - 16:49:08

Miko - kojarzę skały. Gdzieś tam niedaleko ILO ponoć kiedyś wychodziła jakaś upadówka KWK. A nieco bardziej w stronę Warpia, ponoć na terenie dzisiejszego MPWiK jest stary szyb kopalni galmanu. Też dość ciekawa sprawa, ale raczej nie do ruszenia.

Jarosław Surmacz



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss