dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2
Re: BHP
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 17 Jul 2008 - 11:56:31

Trochę jednak namieszałaś Jolka.

co do dyrektywy 89/686/EEC (nie wiem skąd ci się wzięło EWG) oraz implementacji w rozporządzeniu:

te przepisy dotyczą wprowadzania ŚOI na rynek. odnoszą się do producenta, zasad potwierdzania zgodności. Większość sprzętu alpinistycznego podpada pod te przepisy, do tego w III kategorii. a to oznacza, że jednostka notyfikowana musi potwierdzić zgodność danego elementu z normami zharmonizowanymi, a nie tylko z rozporządzeniem.

ale jeszcze raz - to wszystko dotyczy wprowadzania ŚOI na rynek. czyli nie można sprzedawać ŚOI (również sprzętu jaskiniowego jak uprzęże czy kaski) niezgodnego z odpowiednimi normami.

oddzielną sprawą jest obowiązek stosowania sprzętu zgodnego oraz dobór tego sprzętu.

---

obowiązek stosowania oraz dobór w jaskiniach
to co ja będę sobie używał w jaskiniach, to moja sprawa. przypomnę, że ma już rozporządzenia o uprawianiu alpinizmu, natomiast w rozporządzeniu o uprawianiu alpinizmu jaskiniowego nie ma wymogu stosowania sprzętu zgodnego. i bardzo dobrze, bo i tak w normach znajduje mnóstwo bzdur, nie wspominając o tłumaczeniach na polski. na przykład jakiś 'ekspert' w tłumaczeniu normy dla lin dynamicznych poprzestawiał liny bliźniacze i podwójne, z rysunku wynika że powinny być stosowane dokładnie odwrotnie niż to ma miejsce. liny bliźniacze wg normy prowadzi się dwutorowo. ciekawe, czy jak by się zdarzył wypadek to ten Pan/Pani poszedł by do więzienia?

właśnie, wracając do alpinizmu jaskiniowego i więzienia. oczywiście w razie wypadku łatwiej by było udowodnić przed sądem że dobrałem właściwy sprzęt, jeżeli byłby on zgodny z normą. w przeciwnym razie musiałbym "na piechotę" udowadniać że wybór sprzętu stosowanego był sensowny.
---

obowiązek stosowania w pracy
tu rzeczywiście istnieje obowiązek stosowania, wynika to z dyrektywy 89/391/EEC zaimplementowanej m.in w rozporządzeniu o ogólnych przepisach BHP. ŚOI jest wywołany 'z imienia i nazwiska'. czyli trzeba stosować sprzęt zgodny.
swoją drogą implementując dyrektywę 89/655/EEC oraz jej nowelizację 2001/45/EC znowu jakiś 'ekspert' dał ciała i wprowadził absolutne pierwszeństwo środków zbiorowych przed ŚOI, nie ma priorytetu dla hierarchii ryzyka. a to oznacza że powinniśmy raczej stosować siatki czy poduszki powietrzne do powstrzymania spadania niż sprzęt zapobiegający rozpoczęciu spadania. absurd, w większości krajów europejskich jednak o tym pomyślano.
----

dobór środków w pracy
oddzielną sprawą jest dobór odpowiednich środków. i tu rozpoczyna się polskie piekiełko.
przepisy nakazują zrobić ocenę ryzyka oraz ocenę sprzętu pod kątem bezpieczeństwa na danym stanowisku pracy. czyli mamy dobrać takie ŚOI, żeby było najbezpieczniej.
jeżeli myję okna z liny, to niewątpliwie będę bezpieczniejszy, jeżeli założę ecrina best zgodnego z normą dla kasków alpinistycznych niż gdy zastosuję hełm przemysłowy. bo nie ma daszka, bo lepiej chroni z boku, bo ma odpowiednią uprząż. i tak jest we wszystkich normalnych krajach, a u nas często inspektorzy nie rozumiejący przepisów gonią do używania hełmów przemysłowych w dostępie linowym. to głupie, bezprawne i niebezpieczne.
no ale procedury związane z oceną ryzyka w pl są niestety jeszcze na bardzo niskim poziomie.

w tej chwili szykuje się jeszcze nowelizacja ustawy o normalizacji, czytając projekt boję się że polska normalizacja będzie jeszcze bardziej podatna na lobbing 'ekspertów'. w każdym razie będzie drożej i ciężej.

Re: BHP
Autor: Jolka (IP zapamiętane)
Data: 17 Jul 2008 - 14:51:28

(nie wiem skąd ci się
> wzięło EWG)
--------- to jest chyba tłumczenie skrótu na polski - tak stoi w rozp. w przypisie i w polskim tłumaczeniu dyrektywy, ja mam też takie wersje

jednostka notyfikowana musi
> potwierdzić zgodność danego elementu z normami
> zharmonizowanymi, a nie tylko z rozporządzeniem.
----------oczywyście że producentów dotyczą, a co do tego, że musi z normami, to mogłabym podyskutować, ale w kontekście tego forum, nie ma to znaczenia


> oddzielną sprawą jest obowiązek stosowania
> sprzętu zgodnego oraz dobór tego sprzętu.

-------------- tu rzeczywiście wyszło mi dość mgliście to rozgraniczenie, ale o to rownież mi chodziło,
pisałam na szybko posta ....


> jeżeli myję okna z liny, to niewątpliwie będę
> bezpieczniejszy, jeżeli założę ecrina best
> zgodnego z normą dla kasków alpinistycznych niż
> gdy zastosuję hełm przemysłowy.
---------- bo jest to chyba jedyny kask na rynku ktory jest do takich prac przeznaczony :) masz używać hełmów OCHRONNYCH, jeżeli producent pisze w przeznaczeniu SOI : " do prac na wysokości " i jest deklaracja zgodnosci żaden inspektor po prostu nie ma prawa gonić o to.


zauważcie, że jest jeszcze vertex ST i on ma klamerkę o obniżonej wytrzymałości i jest zgodny w pełni z normą przemysłową i nadaje się też na zwyklą budowę :)


Re: BHP
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 17 Jul 2008 - 15:01:22

powiem tak:
cieszę się, że dołączyła do nas osoba kompetentna w zakresie przepisów związanych ze sprzętem - w sensie jolka ;)

zależy mi, żeby promować na tym forum podejście zgodne ze strategią lisbońską. a nie głupie, zacietrzewione, wąskie czepianie się. od tego jak sami będziemy mówić o przepisach zależy również przyszła interpretacja prawa. a niestety wielu z nas dąży do zakładania sobie pętli na szyję.

Re: BHP
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 17 Jul 2008 - 16:56:34

Ja tez sie cieszę - Jolka, kim jestes?, ujawnij się proszę... parę słow o sobie, ok?
A propos pętli na szyję (choc z nieco innej bajki) - Marcinie, jestes w Szkocji więc pewnie juz podpatrzyłeś - mnie zdumiało gdy byłem na Ben Nevis i stwierdziłem że wszyscy lokalsi pętle ("odciagi") nosili założone tylko na szyje na nie przez ramię - toż to w przypadku zwykłego potknięcia potencjalny stryczek..
Pozdrawiam, Jacooś

Re: BHP
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 17 Jul 2008 - 19:32:16

> A propos pętli na szyję (choc z nieco innej
> bajki) - Marcinie, jestes w Szkocji więc pewnie
> juz podpatrzyłeś - mnie zdumiało gdy byłem na
> Ben Nevis i stwierdziłem że wszyscy lokalsi
> pętle ("odciagi") nosili założone tylko na
> szyje na nie przez ramię

numeru z pętlą na szyi nie widziałem. ludzie których tu uczę pracują na platformach, są raczej dobrze przygotowani. największy szok jaki przeżyłem, to kiedy na zajęcia pewnego dnia jedna trzecia w ogóle nie przyszła, a jedna trzecia była pijana...
a myślałem że to w pl tylko możliwe. chociaż nie, u nas takie rzeczy już się raczej nie zdarzają.






Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-07-17 22:39 przez mgala.

Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss