dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Przyszłość oświetlenia jaskiniowego.
Autor: sprytny (IP zapamiętane)
Data: 30 Mar 2005 - 00:09:33

Zapomnijcie o karbidzie, i zwykłych bateriach czy akumulatorach.

To w 2006 roku może zastąpić baterie do czołówek. Najmniejsze ogniwo paliwowe na świecie. 20 godzin świecenia w 2cm3 metanolu. Zero odpadów, sprawność prawie 100%, moc 0,1W.

[www.toshiba.co.jp]

Ciekaw jestem czy na etanol też zadziała.

Re: Przyszłość oświetlenia jaskiniowego.
Autor: Mx (IP zapamiętane)
Data: 30 Mar 2005 - 16:37:13

Z pewnością jest to dobra wiadomość ze ktoś ciągle myśli nad zmniejszeniem rozmiaru z jednoczesnym zwiększeniem pojemności. Czytałem ostatnio na jakimś serwisie (bodajże WP) że Nokia miała wprowadzić akumulatorki do telefonów na bazie metanolu, ale zawiesili projekt ze względu na problemy z przewozem tego związku w stanie płynnym, gdyż jest bardzo toksyczny w przypadku dostania sie do śodowiska. Może za 20 lat bedziemy zamiast wytwornicy nosić mini reaktor jądrowy i mieć w czołówkach moduły Luxeon 100Wat :) o zasięgu do 600m :):):)
Pozdrawiam
Mx

Re: Przyszłość oświetlenia jaskiniowego.
Autor: sprytny (IP zapamiętane)
Data: 31 Mar 2005 - 02:08:27

A już myslałem że ten temat wzbudzi wiele emocji (wiecie, alkohol, imprezy) a tu cisza. Pochorowali się wszyscy czy co? :P

Re: Przyszłość oświetlenia jaskiniowego.
Autor: rzeżwy (IP zapamiętane)
Data: 31 Mar 2005 - 09:19:56

Z metanolem to jest tak - pijmy szybko bo się ściemnia - i wtedy nawet luxeon nie pomoże. Mam dwu sąsiadów którzy pili metanol z cystern kolejowych - obaj praktycznie nic nie widzą. Tłumaczyli potem że było napisane na cysternie alkohol , nie doczytali że metylowy .Różnica między alkoholem metylowym a etylowym jest mniej więcej taka jak między piciem w Szczawnicy, a szczaniem w piwnicy. A poza tym współczesne akumulatorki LI-ION lub NiMH mają już naprawdę duże pojemności, a diody 1w Luxeona używa profesjonalnie np.górnictwo węglowe

Re: Przyszłość oświetlenia jaskiniowego.
Autor: sprytny (IP zapamiętane)
Data: 31 Mar 2005 - 13:35:10

Ale gdyby działało z etanolem to można byłoby nosić manierkę wielofunkcyjną. :D

Re: Przyszłość oświetlenia jaskiniowego.
Autor: Rufio (IP zapamiętane)
Data: 31 Mar 2005 - 14:51:06

Jakby bylo na etanol, to by zabraklo zasilania zanim by grotolazi doszli do jamy :)

Re: Przyszłość oświetlenia jaskiniowego.
Autor: wujek (IP zapamiętane)
Data: 01 Apr 2005 - 18:18:45

eeeeee tam te 2cm3 zawsze sie znajda na dnie flaszki:D



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss