dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2
Re: Shunt + rolka
Autor: Miras (IP zapamiętane)
Data: 21 Jan 2005 - 13:35:46

cieski Napisał(a):
-------------------------------------------------------

> [...] A wystarczy kupić 3,2 m
> liny dynamicznej i powiązać węzełki (ta długość
> jest dobra dla mnie innym może nie odpowiadać)

Czy robisz z tego jedna lonze dwuramienna, czy dwie pojedyncze? Bo pewnie wiesz, ze sa rozne szkoly na ten temat, a liczba wezlow wplywa istotnie na dlugosc potrzebnej liny.


Re: Shunt + rolka
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 21 Jan 2005 - 23:13:12

Tak są różne szkoły. Kiedyś nawet używałem absorbera energii zamiast węzła do uprzęży. Pomysł fajny bo jak np prowadzisz trawers z wpiętym shuntem albo nawet przechodzisz po już zaporęczowanym i odpadasz w trakcie przepinki (wpięty tylko 1 lonż) to siła działająca na uprząż jest znaczna, ogranicza to absorber (w nim ma się lina przesuwać). Ale w praktyce lina spuchła i nie widziałem możliwości aby cokolwiek się w tym absorberze mogło przesunąć. Następnie absorber mi się na tyle wytarł (on jest aluminiowy a delta metalowa), że nie wyglądało to bezpiecznie. Oczywiście fajnym patentem jest ląża z dwoma węzłami do uprzęży, patent fajny ale jego największą wadą jest objętość, jednak zajmuje sporo miejsca w delcie.
Ja preferuje jeden węzeł, coś w rodzaju V albo jeśli brać pod uwagę oko węzła to Y, oraz częste zmienianie ląży, nawet co rok jak się ostro działa.



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2005-01-21 23:14 przez cieski.

Re: Shunt + rolka
Autor: kaski (IP zapamiętane)
Data: 01 Feb 2005 - 18:59:01

csesc!podzielam zdanie przedmówcy na temat speleogic-y tzn lonży i przestrzegam przed zakupem jej!!!jest tak "wkór....jąca że czasem mam ją ochote pociąć!!

Re: Shunt + rolka
Autor: Mariusz-Bąk (IP zapamiętane)
Data: 07 Apr 2005 - 21:18:00

Witam!
Szanowny Kolego Guazz jeżeli jeszcze nie operujesz dobrze sprzętem jaskiniowym to dobra rada zapisać się na kurs jaskiniowy do najbliższego klubu, lub udać się do niego ze szpejem i tam na pewno znajdziesz fachowców którzy ci wszystko pokażą i doradzą nie jest to takie trudne zaufaj mi.
Życzę powodzenia.
Z poważaniem:
M.B


M.

Re: Shunt + rolka
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 07 Apr 2005 - 21:45:24

Kolego Bąku pytam sie o wasze techniki, patenty a nie jak uzywac shunta. Czytaj uwazniej

Re: Shunt + rolka
Autor: Mariusz-Bąk (IP zapamiętane)
Data: 07 Apr 2005 - 22:03:42

Witam!
Nawet dobre intencje prowokują sory przyjacielu że nie zrozumieliśmy się.
M.B

M.

Re: Shunt + rolka
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 07 Apr 2005 - 23:29:16

Chodzi mi o to ze jest ogromne niezrozumienie na forum spowodowane niedoczytaniem tematu. Zdazylo sie to wielokrotnie.

Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss