dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Luboń i Strzebel
Autor: Edek (IP zapamiętane)
Data: 22 Dec 2004 - 21:53:12

NB, przy szczycie Lubonia też znajduje się mała jaskinia, do której można dotrzeć tzw. Percią Borkowskiego - szlak nr 7 (żółte znaki) w przewodniku Pascala lub droga nr 26 u Krygowskiego, a znajdująca się na pozycji: 49o38&#8217;59&#8221;N - 019o59&#8217;50&#8221;E.
A tak &agrave; propos jaskiń, to postanowiłem zbadać tę sprawę tunelu w Szczeblu czy Strzeblu (977 m) - jak brzmi druga wersja nazwy tej góry. W jej stoku na pozycji 49o41&#8217;44&#8221;N - 020o00&#8217;30&#8221;E znajduje się jaskinia Zimna Dziura (Zimna Grota), której łączna długość korytarzy wynosi 25 m. Nazwa jej bierze się stąd, że nawet w lecie panuje tu niska temperatura i istnieje jedyny w Beskidach lodowiec jaskiniowy. Dowodzi to zatem jednego, że z Zimnej Dziury (470 m) nie ma żadnego sekretnego przejścia czy ukrytego korytarza - w innym przypadku lód zostałby szybko roztopiony przez cyrkulujące tam powietrze. Dotrzeć do niej można drogami nr 1 i 2 opisanymi w powołanym tutaj przewodniku Pascala, lub drogi nr 33 i 34 u Krygowskiego. Jaskinia ta była zbadana w dniu 25 maja 1835 roku przez Ludwika Zejsznera. I na pewno była umieszczona na wszystkich mapach turystycznych i wojskowych masywu Szczebla, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Używano wtedy nazwy Strzebel nawet na mapach c.k. armii. Ale...

Re: Luboń i Strzebel
Autor: Edek (IP zapamiętane)
Data: 27 Dec 2004 - 15:04:46

Pamiętam jeszcze z dwóch ostatnich przedwojennych lat, jak chodziłem wówczas kilka razy na Luboń, rozmowy turystów o tym tunelu na Szczeblu. W roku 1939 miałem 14 lat i nie odważyłem się na samotną wycieczkę tam. Po wojnie, w latach 1962 i 1963, również w trakcie kilku wypraw na Luboń i to w towarzystwie górali z Rabki, do których należała część lasów na Luboniu, słyszałem od nich, że jakoby &#8222;oddział >>Węglarza<< uciekł z obławy w grudniu 1944 roku jakimś tunelem w szczeblu&#8221;. Wniosek stąd taki, że bynajmniej nie chodzi tu o jaskinię w Szczeblu, a o coś zupełnie innego.

Re: Luboń i Strzebel
Autor: Miłosz (IP zapamiętane)
Data: 06 Jan 2005 - 07:56:48

Edek daj namiary na tunele jak masz

Re: Luboń i Strzebel
Autor: k.mater (IP zapamiętane)
Data: 07 Jan 2005 - 17:25:15

Jak sądzicie te wątki o ufo to kicha czy wywalić je. W oparciu o legendy znaleziono kilka jaskiń może ta baje o ufo coś w sobie mają?
Kiedyś już słyszałem cos o jakims tunelu w Strzeblu :)

Re: Luboń i Strzebel
Autor: Piela (IP zapamiętane)
Data: 07 Jan 2005 - 18:33:56

raz kontaktowal sie ze mna gosc co chcial sie dowiedziec o jakims bunkrze na Strzeblu tyle ze o takim nikt nie slyszal. Natomiast na pobliskiej gorze sa na stokach usytuowane dobrze "zazbrojone" stanowiska strzalowe. znalazlem jedno wysadzone w lesie w dziwnym usytuowaniu inne mialy swietny widok na glowne szosy a to w lesie.



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss