dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: Krystian (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2005 - 18:08:11

Hej ludzie! Czy ktoś ma pojęcie, jakie są zasady wejścia do jaskiń w Austrii, konkretnie chodzi o region Kaprunn, Zell am See, oraz o region Parku Narodowego Wysokich Taurów. Czy są tam w ogóle ciekawe i dostępne nie turystycznie jaskinie? Bardzo proszę o informacje. Dzięki!

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: dbart (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2005 - 23:21:10

To rejon kitzteinhornu i jaskiń Feichtnerschacht i Zeferthohle, gdzie zimą jeżdzą wyprawy kktj. Ale to temat na wyprawy, a nie wycieczki turystyczne. Już sama ilośc koniecznych lin jest mordercza. W Alpach Saldzburdzkich, o ile nie biwakujesz stale, można w sumie działać z marszu i bez zezwolenia, peweni nikt się nie pogniewa o speleowycieczkę, ale limituje to raczej poziom komplikacji jaskiń.

Jednak do jakiejkolwiek działalności niezbędna jest dobre przygotowanie tj Karta Taternika i duże doświadczenie





Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2005-04-08 23:29 przez dbart.

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: Krystian (IP zapamiętane)
Data: 10 Apr 2005 - 18:47:44

Bardzo dziękuję dbart za info. Wybieramy się na tydzień, może da sie coś zrobić, mamy sprzęt, ale rzeczywiście ilość lin nas ogranicza. Mamy doświadczenie, ale też zdrowy rozsądek i na pewno nie wypuścimy się "z motyką na słońce"...Jeszcze raz dzieki, a jak ktoś posiada jeszcze inne wiadomości dot. jaskiń tego regionu, będziemy wdzięczni. Czy można dostać gdzieś mapę tylko tego regionu?

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: mdry (IP zapamiętane)
Data: 19 Apr 2005 - 16:13:17

Tak ogolnie dobrym zwyczajem jest skontaktowanie sie z miejscowym klubem, w tym wypadku w Salzburgu:
[www.hoehlenverein-salzburg.at]

To co dbart napisal o dostepie do jaskin jest zasadniczo poprawne, wymaga jednak uzupelnienia o trzy szczagoly
1. Wolnosc dostepu do jaskin nie dotyczy jaskin szczegolnie chronionych. Lista jest pod:
[www.salzburg.gv.at]
2. Dostep do jaskin na terenach prywatnych wymaga zgody wlasciciela; z mysliwymi bywaja problemy; Przyjaciele z Salzburga zapewne chetnie udziela informacji pozwalajacych uniknac drazliwych faux pas.
3. Informacje te dotycza (na pewno) tylko Kraju Salzburskiego (Salzburgerland). Co do innych Landow to nie jestem zorientowany.

Dla Krystiana & Co. pisze nieco za pozno, innym moze sie przydac.

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: Krystian (IP zapamiętane)
Data: 20 Apr 2005 - 19:32:42

Nie jest dla nas za późno, bo wybieramy się w lipcu, ale już powoli planujemy i chcemy wiedzieć jak najwięcej o tym regionie, być przygotowanymi na różne sytuacje. Warto wiedzieć, do kogo można się zwrocić na miejscu. Jeśli mdr mógłbyś podać trochę bliższych info (zwłaszcza pkt. 2) będziemy wdzięczny. A tak ogólnie bardzo dziękujemy

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: mdry (IP zapamiętane)
Data: 20 Apr 2005 - 21:12:58

Wot aszybka, jakos wyczytalem "za tydzien":mellow:

Tak jak juz napisalem, do klubu.
Mail: office@hoehlenverein-salzburg.at
Mozesz pisac po angielsku, choc lepiej jest przy takich eskapadach co nieco znac niemiecki.
Osobiscie dzialalem/am w Austrii tylko w ramach wypraw i uwazam te droge za najlepsza by cos sensownego zrobic. Na dzialalnosc eksploracyjna w tym rejonie raczej nie dostaniecie zgody; jak jest z turystyka jaskiniowa po prostu nie wiem.
W interesujacym was regionie bylem tylko w Feichtnerschachthöhle, ale wyprawa letnia na Kitzsteinhorn z tego co wiem nie ma wiekszego sensu bowiem tamtejsze jaskinie kanalizuja wode z lodowca. :D
Dobrym zrodlem informacji jest "Salzburger Höhlenbuch". Wymaga jednak znajomosci niemieckiego i dostepnosc w polsce jest raczej niewielka.
Moze macie kogos kto was na lini klubowej lub towarzyskiej moze polecic. Po to wlasnie jestesmy zwiazkiem by sobie pomagac. Z niezrzeszonymi jest moim zdaniem pewien problem; bowiem uklady z Salzburgiem sa poniekad ukladami "zwiazkowymi" i trudno mi polecac kogos kto jest dla mnie i reszty srodowiska "terra incognita". Wlasnie mozliwosc skorzystania z efektow zaangazowania wielu pokolen aktywistow jest jednym z pozytywow naszej organizacji.
Ew. rzuc mi jakas prywatna wiadomosc.

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: Krystian (IP zapamiętane)
Data: 24 Apr 2005 - 18:09:16

mdry, chętnie skontaktowałbym się z Tobą, ale masz ukryty mail i nie bardzo wiem, jak dotrzeć do Ciebie prywatnie. Może prześlesz jakiś namiar na mój mail?
Pozdrowki

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: mdry (IP zapamiętane)
Data: 24 Apr 2005 - 19:44:21

Jak zaproponowalem; wyslij mi "prywatna wiadomosc" poprzez forum.
U gory okienka gdzie wpisujesz teksty na forum masz rowniez punkt "Prywatne wiadomosci"(musisz byc zameldowany).
Po kliknieciu na niego otwiera sie okienko przegladu Twojej skrzynki; po lewej masz rozne opcje, miedzy innymi "wyslij wiadomosc". Jak wybierzesz ten punkt pojawia sie okienko wysylania wiadomosci. Klik na strzalke na dol kolo rubryki "do" umozliwia ci wybor adresata z listy zameldowanych forumowiczow.

Re: pytanie o jaskinie w Alpach
Autor: Krystian (IP zapamiętane)
Data: 25 Apr 2005 - 19:18:42

Ok, głupio mi że tego nie rozpracowałem...:) Wyślemy ci prywatną wiadomość w najbliższym czasie, skoro można.
Pozdrowki



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss