dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Nowa książka ''Nietoperze Europy Centralnej i Bałkanów''
Autor: WojtekJG (IP zapamiętane)
Data: 12 Jan 2011 - 19:13:30

na rynku wydawnictw przyrodniczych ukazała się nowa pozycja - "Nietoperze Europy Centralnej i Bałkanów. Przewodnik Fotograficzny", autorstwa Konrada Sachanowicza. Jak pisze sam autor (który wcześniej popełnił m.in. doskonałe "Nietoperze Polski"):
„Gatunki przedstawiono, nie jak zwykle – w porządku systematycznym, lecz biorąc pod uwagę ich wzajemne podobieństwo morfologiczne. Zaletą takiego układu jest łatwość w korzystaniu – gatunki podobne znajdują się obok siebie, co ułatwia ich porównywanie. W oparciu o literaturę i własne doświadczenie terenowe, podaję najprzydatniejsze w praktyce cechy diagnostyczne poszczególnych gatunków. W przypadkach, w których jest to możliwe, jako pierwszą (i czasem jedyną) przytaczam pojedynczą cechę kluczową, która umożliwia prawidłową identyfikację gatunku. W innych przypadkach niezbędne było podanie ich minimalnego zestawu. Zaznaczyłem też ograniczenia w stosowalności niektórych cech. Tam, gdzie ma to istotne znaczenie, podałem informacje o podgatunkach, niejasnościach co do ich statusu taksonomicznego, a także wskazałem główne problemy z identyfikacją danego taksonu.”
Pozycja jak najbardziej warta i przydatna szczególnie dla osób chcących nauczyć się oznaczania nietoperzy w terenie.
Wszelkie dane dodatkowe na stronie wydawcy, firmy NYCTALUS.



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss