dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2
Therion... warto?
Autor: Albino (IP zapamiętane)
Data: 06 Dec 2006 - 18:19:28

Witam.
Ostatnio przeglądałem różne programy pomocne w tworzeniu map. Zainteresował mnie program o nazwie Therion (http://therion.speleo.sk/). Mógłby ktoś wyrazić Swoje zdanie na temat tego programu (najlepiej ,,kartownik'')?

Re: Therion... warto?
Autor: Szukas (IP zapamiętane)
Data: 31 May 2008 - 16:23:52

Cześć!

Chciałbym zwrócić większą uwagę czytelników na słowacki program Therion!
Jestem studentem Geografii i piszę magisterkę z kartowania jaskiń tymże programem. Posiada on nieocenione możliwości ale przyznać trzeba, że jest trudny w obsłudze ale do wszystkiego da sie przyzwyczaić :)
Służę ewentualną pomocą....

Zainteresowanych zapraszam do dyskusji...

Re: Therion... warto?
Autor: Szukas (IP zapamiętane)
Data: 31 May 2008 - 16:28:23

Wszystkie potrzebne informacje do obsługi tego programu są dostępne na stronie: [therion.speleo.sk]

osobiście korzystam z wersji samouczka po czesku ale po angielsku jest nawet bardziej rozbudowana (przez to bardziej zawikłana).

Re: Therion... warto?
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 31 May 2008 - 21:49:17

trzeba przyznać, że therion ma wszystkie potrzebne funkcje. wizualizacja kształtu korytarzy generowana na podstawie domiarów LRUD w 3d jest chyba najlepsza właśnie w tym programie. jednak mnie osobiście zniechęca interfejs. ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia.

najbardziej jednak w therionie podoba mi się cave protractor:

[therion.speleo.sk]

dzięki takiemu kątomierzowi można dokonywać w łatwy sposób redukcji odległości w czasie rysowania szkicu pod ziemią. a myślę że rysowanie w skali, z zachowaniem kątów szkiców w jaskini jest rzeczą która najbardziej kuleje w polskim miernictwie jaskiniowym. protractor zrobiony przez autora theriona bardzo może ułatwić zadanie.

podopowiedź - trzeba wydrukować pdfa na folii na drukarce laserowej, potem zalaminować i wyciąć.

pozdroowka

Re: Therion... warto?
Autor: Szukas (IP zapamiętane)
Data: 02 Jun 2008 - 16:18:31

Cieszę się, że ktoś podziela moją aprobatę dla programu Therion. Prawdą jest, że sam program jest dosyć "odstraszający" dla początkujących ale można się nauczyć rysowania (a raczej programowania map i modeli).

Mam pewien problem z dodaniem modelu terenu do wizualizacji 3D i chciałbym zaciągnąć języka u kogoś kto siedzi w tym programie.
Proszę o pomoc...

Pozdrawiam

Re: Therion... warto?
Autor: Kiero (IP zapamiętane)
Data: 04 Jun 2008 - 21:55:52

Hej.
Robiłem wizualizację terenu w Wallsie dla masywu Hoher Goll, Jeżeli Therion (nie znam programu) nie posiada jakiejś osobnej funkcji importującej gotowy model terenu to możesz spróbować dodać mu teren w formie ciąg pomiarowego niby jaskini. Dla programu nie będzie to miało znaczenia. Oczywiście musisz mieć dobrego DEMa (Numeryczny Model Terenu) interesującego cię rejonu a następnie wygenerować w jakimś programie współrzędne punktów przecięcie się siatki kilometrowej np co 1 sec kątową i zrobić na podstawie tych punktów ciąg przyrostów wartości NEU.

Efekt wygląda tak:

Kliknij aby powiększyć

Pozdrawiam Kiero

Re: Therion... warto?
Autor: kurek (IP zapamiętane)
Data: 13 Jun 2008 - 21:57:19

Witam.
Panie Szukas mozna kontakt na Ciebie (meil lub cos innego) nie moge ruszyc tego softu, potrzebuje pomocy.
Potrzebuje korepetycji...;)
pozdr
Kurek
www.scientificdiving.eu

Re: Therion... warto?
Autor: Szukas (IP zapamiętane)
Data: 13 Jun 2008 - 22:52:21

Namiar na mnie: dudasz@o2.pl

W miarę moich umiejętności i możliwości postaram się pomóc...

Pozdrawiam
Szukas

Re: Therion... warto?
Autor: Jolka (IP zapamiętane)
Data: 17 Jul 2008 - 10:51:36

Ja próbowałam z 1,5 roku temu się wgryźć i nawet mi sie udało kawałek czegoś narysować i to wyeksportować do pdf i svg :)
Zaniechałam ze względu na brak czasu i wsparcia.
Jednak uważam, że WARTO, gdyby choć kilka osób się tym na poważnie zajęło
Nauka na początku to koszmar, ale uważam, że jak już się przebrnie przez tą "krowę" to zostanie wynagrodzone :) Program, który ma ogromne możliwości !

Jeśli się nie zniechęcicie to może uda się zawiązać jakąś grupkę "wsparcia" w tym temacie, chętnie wrócę, może jesienią, do nauki programiku ...

pozdrawiam

Re: Therion... warto?
Autor: Szukas (IP zapamiętane)
Data: 20 Jul 2008 - 19:53:17

Jestem jak najbardziej za!
Uważam, że grupa wzajemnej adoracji Therionowej to bardzo dobry pomysł :D Przez ten program na prawdę trudno przejść ale na zasadzie wymiany doświadczenia będzie o wiele łatwiej.

A propos...
Może ktoś wie jak się wprowadza georeferencje do planów i modeli? Mam na myśli współrzędne otworów pobrane z GPS.

Pozdrawiam
Dudasz

Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss