dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  1234-->
Bieżąca strona:1 z 4
wyśniony przyrząd już jest
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 21 Sep 2008 - 14:58:13

O elektronicznym kombajnie laser-kompas-klinometr marzą wszyscy. wiele osób, na przykład koledzy z Sosnowca, podejmowało próby skonstruowania prototypów. Jednak wydaje się, że szwajcarscy grotołazi w końcu zrealizowali w pełni funkcjonalny projekt jaskiniowego przyrządu pomiarowego nazwanego DistoX. prezentowany był on podczas Europejskiego Kongresu Speleologicznego w Vercors w sierpniu tego roku.

[paperless.bheeb.ch]



Jest to modyfikacja dalmierza Leica Disto A3. Dolutowuje się wewnątrz obudowy przygotowany przez Szwajcarów moduł. Tym samym na ekranie dalmierza mamy pokazywane wszystkie trzy pomiary. dodatkowo, w module zawarty jest również nadajnik bluetooth umożliwiający automatyczne przesłanie danych do innych urządzeń. czyli w obudowie disto A3 (czyli małego dalmierza) mamy wszystko, co potrzebne do pomiarów.

Dodatkowo przygotowano oprogramowanie na PocketPC umożliwiające odbiór i obróbkę danych z DistoX. Do tej pory dominująca w naszych zastosowaniach Auriga nie działała na palmtopach z tym systemem operacyjnym. Jednak designerzy DistoX dogadali się również z Luc'em Le Blac, autorem Aurigi, DistoX bez problemu komunikuje się również Palmami.

Sprzedano już wiele modułów do samodzielnego montażu, a więc w ciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy usłyszeć również opinie użytkowników. zapowiada się rewolucja, szczególnie, że cały zestaw to koszt poniżej 400 euro.

- abstrakt prezentacji z kongresu
- podręcznik użytkownika
- instrukcja montażu
- kalibracja
- PocketTopo - instrukcja obsługi programu na PocketPC

Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: B.K. (IP zapamiętane)
Data: 21 Sep 2008 - 20:31:18

Na allegro ten dalmierz mozna dostac calkiem tanio:

[www.allegro.pl]

Posiadam podobna zabawke Boscha DLE 150, ale chyba nie ma mozliwosci przerobienia.

Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 21 Sep 2008 - 20:47:57

rzeczywiście, innych modeli nie da się przerobić z tym modelem.

a jeśli rzeczywiście disto A3 chodzi po 550, to komplet można mieć w takim razie za jakieś 1200 zł. gadałem z naszym prezesem, czy by nie kupić do klubu, ale w przyszłym roku mamy jubileusz i chyba nie da rady kupić do klubu.

ale może kto inny spróbuje? w każdym razie jakby co czekamy na relacje z pierwszej ręki.


Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 22 Sep 2008 - 19:50:48

Witam,
No, Marcinie, to mniej więcej już wiem co kupić "szacownemu jubilatowi" na "dwie piątki", jak wygram w Totka.
My do Klubu kupimy "chyba raczej na pewno", więc jakbyś mógł przesłać mi jakiś namiar, albo wręcz pomóc w transakcji, byłoby fajnie.
Swoją drogą, prototyp Jacka Wójcickiego o nazwie Cave Sniper - poszedł w innym kierunku - nie moduł do disto, a osobny przyrząd do którego A3 wysyła pomiar odległości, a dopiero on przesyła zbiorczo dane do palmtopa (czyli trzeba robic 2 pomiary, ale potem juz opracowanie jest łatwe). No i możliwość ogromnej liczby domiarów. Tylko cena mocno wysoka - Jacek wstępnie określił ja na 2900 euro.
A właśnie - jak jest z domiarami w szwajcarskim cudzie?
No i jak rozwiązali problem zakłócania pomiarów przez baterie zasilające A3?
Pozdrawiam - Jacooś

Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 22 Sep 2008 - 22:23:25

jeśli chodzi o domiary, to jest to już kwestia obróbki danych w programie, a nie samego urządzenia. szwajcarzy sugerują "obklikiwanie" korytarza domiarami kątowymi, a nie samym LRUDem. i tak zaprojektowany jest PocketTopo.
Co do zakłóceń - oczywiście został przyrząd przetestowany pod tym kątem. jedynym źródłem zakłóceń okazały się namagnesowane śrubki wewnątrz disto. w procesie montażu modułu podmienia się je więc.

jeśli chodzi o zakup - nie mam żadnych koligacji, ale email dostępny jest na stronie projektu ( w formie obrazka ):



a więc czekamy na relację użytkownika. mam nadzieję, że zdążycie zabrać zabawkę na wyspę.


Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: mdry (IP zapamiętane)
Data: 23 Sep 2008 - 12:05:59

Hi Jacoos,
wczorej wyslalem zapytanie do goscia o cene i dostepnosc. Zobaczymy co powie :).
Zaklocenia przez baterie; po wymianie kalibracja, pisze w instrukcji obslugi.
Niestety ta kalibracja jest nieco skomplikowana. Istnieje rowniez uproszczona procedura.
Ciekawe czy nie ma niemagnetycznych baterii badz akumulatorkow. Do tej pory sie tym nie interesowalem?

Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: mdry (IP zapamiętane)
Data: 28 Sep 2008 - 15:59:17

Wlasnie dostalem odpowiedz:
"Momentalnie nie mam zadnych modulow, lecz w najblizszym czasie powinienem otrzymac nowa serie.
Poinformuje Cie jak dotra. Cena 180€"

Jak dotra na czas to wezmiemy na wyspe :)



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-09-28 19:44 przez mdry.

Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 28 Sep 2008 - 21:23:01

Super, Miłoszu !
Pozdrowionka, Jacooś

Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: mdry (IP zapamiętane)
Data: 02 Oct 2008 - 23:30:23

Tytulem uzupelnienia;

podana cena jest cena w Szwajcari, czyli poza EU. Nalezy sie liczyc z clem i VAT'em.

Re: wyśniony przyrząd już jest
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 03 Oct 2008 - 09:26:13

Hej Miłoszu,
Właśnie zakupiliśmy do Klubu A5 i spokojnie czekamy na moduł - mam nadzieję że nadal popilotujesz sprawę (poza tym ktoś "to"musi wsadzić do środka...
Pozdrawiam, jacooś

Idź do strony:  1234-->
Bieżąca strona:1 z 4


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss