dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  1234-->
Bieżąca strona:1 z 4
Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 23 Feb 2007 - 22:16:25

Pisywałem już na forum na temat obiektów jaskiniowych, tudzież – jaskinio-podobnych – na terenie Jaworzna. Faktem jest, że Jaworzno w takie miejsca nie obfituje, ale...

Podczas dzisiejszego spaceru w jedne z bardziej malowniczych części Jaworzna, natknęliśmy się na kilka ciekawych miejsc. Na obszarze paru kilometrów kwadratowych, na planie sporej długości pęknięcia, znaleźliśmy kilka, dość obiecująco wyglądających otworów, z czego większość była zbyt mała, by umożliwić dostanie się do środka.
Większość, bo jeden z niepozornie wyglądających otworów, okazał się być wejściem do sporych (jak na te okolice) rozmiarów jaskini, o pionowym rozwinięciu. Sama jaskinia, znajduje się w dość pospolitym tutaj wapieniu triasowym. Jak napisałem wcześniej, rozciąga się ona na pęknięciu mas skalnych. Nie mając żadnych sprzętów mierniczych, mogę powiedzieć, że jest to największy tego typu obiekt w Jaworznie. Wstępnie jej deniwelację oceniam na 7-10m. Ciężko mi powiedzieć coś więcej na temat jej długości, ponieważ duża ilość trudnych zacisków rzędu ZII-III i zablokowane w szczelinie głazy sprawiły, że postanowiłem nie wchodzić dalej, do czasu aż to wszystko jakoś pozabezpieczamy.

Warto jeszcze nadmienić, że z niektórych otworów, wydobywała się para wodna (i to nie były na pewno jakieś pary fekalio-genne, czy inne – szkodliwe ;) ) i było znacznie cieplej niż w pozostałych. Ale z reguły te „parujące” były za bardzo ciasne, żeby próbować je bardziej eksplorować, bez poszerzania.

Więcej informacji na temat jaskini i tego dość ciekawego obszaru, zdjęcia, będę zamieszczał wraz z dalszą eksploracją tych miejsc. Z wiadomych względów, nie podajemy lokalizacji. Jeżeli jest ktoś zainteresowany wspólną penetracją, to proszę priv, lub ew. mail: infrat@interia

Pozdrawiam



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2007-02-23 22:56 przez Infrat.

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 23 Feb 2007 - 22:28:03

Ostatnio dość rzadko wchodzę na forum ze względów czasowych
ale twoja informacja mnie zainteresowała Jarku.
Z opisu wygląda to na obiekty podobne do tych na Kijowej Górze.
Myślę że dokładniejsza penetracja przyniesie kolejne odkrycia.
Jak masz jakieś zdjęcia to wstaw. Jak na Wyzynę Śląską to
nawet kilkumetrowy nowy obiekt to jest coś.

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 24 Feb 2007 - 09:17:30

Tu bym się nie cieszył zbytnio - wywiew pary może być od istniejących poniżej kopalń.
Podobny przypadek miałem na Pomorzańskich skałkach koło Olkusza. W niewielkim łomie było kilka szczelin, z każdej obficie dymiło i okolica cała oszroniona. Po rozgrzebaniu niewielkie szczeliny 5-10 cm kontynuują się w dół bez szans na dalszą eksploracje. A Pomorzany to jak wiadomo jedna wielka kopalnia.

Podziwiam was jak ruszacie jakiś problem w triasie. Przecież to wszystko wisi a raczej poza szczelinami to nie ma na co więcej liczyć :)

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: Robert (IP zapamiętane)
Data: 24 Feb 2007 - 20:30:11

byłeś na dole w kopalni Pomorzany ? tamtejsi geolodzy twierdzą, że są rejony skrasowiałe

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 24 Feb 2007 - 22:25:59

Nie byłem. Staram sie raczej unikać wszelakich produktów kopalniopochodnych.
Maciek jest w tym na topie jak coś chcesz więcej wiedzieć.

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 25 Feb 2007 - 18:34:35

justbiel Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> (...)
>
> Podziwiam was jak ruszacie jakiś problem w
> triasie. Przecież to wszystko wisi a raczej poza
> szczelinami to nie ma na co więcej liczyć


Faktem jest, że siedząc pod sporą ilością głazów zaklinowanych w szczelinie, towarzyszą człowiekowi dziwne uczucia, a w środku o zjawiskach krasowych też raczej mowy nie ma, niemniej jednak, u nas nie ma takich obiektów zbyt wiele i odkrycie nawet czegoś niewielkiego jest dosyć ciekawą sprawą.

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 03 Mar 2007 - 18:44:15

Bylismy dzisiaj w tym miejscu mocną ekipą i eksplorowaliśmy problem.
Ewidentnie puszcza ale bardzo powoli ...

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 03 Mar 2007 - 19:12:15

Są spore szanse na to, że coś ciekawego uda się odkopać, choć wiele wiader gruzu jeszcze do wyniesienia tam zostało. A i praca w ciężkich warunkach - dziura się broni ;)

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 03 Mar 2007 - 21:21:54

Infrat Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> - dziura się broni

Zróbcie ją z zaskoczenia...... od tyłu.......

Re: Jaworzno – jaskiniowe odkrycie
Autor: moros (IP zapamiętane)
Data: 04 Mar 2007 - 01:34:52

justbiel Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Infrat Napisał(a):
> --------------------------------------------------
> -----
> > - dziura się broni
>
> Zróbcie ją z zaskoczenia...... od
> tyłu.......
>

Ale to tak nie po bożemu :P I fakt że spore kawałki kamienia do wyciągnięcia się tam porobiły. Ale jeszcze pare(naście) akcji i może będzie coś więcej:]

Idź do strony:  1234-->
Bieżąca strona:1 z 4


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss