dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--123456789-->
Bieżąca strona:2 z 9
Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 28 Dec 2006 - 17:47:36

Ok to jak wrócisz daj znać.

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: a_sia (IP zapamiętane)
Data: 08 Feb 2007 - 09:32:36

Ad.hassel

Zanim dasz się naciągnąć na kasę, wejdź na forum jurajskie i zapoznaj z opinią "nudensa"

Pozdrawiam. Asia

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: Kuba Nowak (IP zapamiętane)
Data: 08 Feb 2007 - 15:00:18

Witam
Z tego co widziałem, to Pan Pawełczyk sprzedaje cudze prawa autorskie, w tym z wydrukami ze stron internetowych... Może nie byłoby w tym nic złego, gdyby było to po kosztach ksera!
Natomiast handel cudzymi, niepublikowanymi materiałami trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie!!
Tak czy siak prawa autorów są w tym przypadku w głębokim poważaniu handlarza...

Z poważaniem
Kuba Nowak

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: a_sia (IP zapamiętane)
Data: 08 Feb 2007 - 16:17:26

Ad.Kuba Nowak

Zgadzam się we wszystkim z przedmówcą.

Problem w tym,że na forum i wogóle jest zbyt mało krytyki dotyczącej przedsięwzięcia finansowego rzeczonego M.P
Handlarz bazuje na renomie książki do której uzupełnienie jest droższe od niej samej.

M.P jest takim samym typem osobowościowym co skompromitowany Bąk. Bazuje na dużym chałasie wokół własnej osoby, tworząc jakby otoczkę "światowca", łapiąc na to"światełko" naiwne "ćmy". A biznesik przy tym swoją drogą.

Pozdrawiam normalnych. Asia

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 08 Feb 2007 - 19:08:06

Widzę, że musze odnieść się do wypowiedzi Kuby Nowaka, pisanej pewnie po części na niewiedzy ( oczywiście wypowiedzi a_si podobnie jak wiekszość użytkowników tego forum trkatuję jak powietrze - patrz wcześniejsze posty na forum, tym bardziej że nie ma ona publicznej odwagi podania swych personaliów ).
Co do powyższej pozycji w ciagu ponad 20 lat od ukazania się znanej wszystkim pozycji "Jaskinie Wyżyny..."
ukazało się wiele materiałów o nowych odkryciach zarówno nowych jaskiń jak i nowych partii w jaskiniach już znanych na Jurze.
Jako że interesuje się tym tematem udało mi sie zgromadzić sporo tych materiałów dla własnych potrzeb, dzieki którym też zyskałem wiele cennych informacji na ten temat.
Od różnych osób właśnie głównie z forum speleo i jurajskiego z czasem byłem proszony o różne materiały
na omawiane na forum tematy, stąd też udostępnienie ich całościowe w formie takiego zbioru.
Dla funkcjonalności w użyciu,te luźne kartki zostały zbindowane i zaopatrzone w okładki oraz dodałem wykaz tych materiałów. Dana jaskinia posiada swoje dane oraz co podkreślam źródło pochodzenia materiału - czy ze strony internetowej czy z danego czasopisma itp chyba, że źródło pochodzenia nie było mi znane.
Oczywiście nie miała być to jakaś książka o odpowiedniej merytoryce, dydaktyce itp gdyż by taka wydać to wiadomo, że trzeba temu poświęcić sporo czasu,kosztów itp ( wiedzą to zapewne autorzy "Jaskiń Wyżyny"
i nie tylko ), - widać to doskonale jeśli chodzi o długo już oczekiwany Inwentarz Jaskiń Jury - którego nadal nie ma.
Natomiast co do kosztów finansowych nie jest to pozycja w żadnym wypadku nastawiona na jakieś profity finansowe-koszty jak się podsumuje rzeczywiście wychodzą w granicach 40 zł ( bez kosztów przesyłki -
np za pobraniem koszt taki na Poczcie Polskiej wynosi 15 zł, a priorytowa nieco taniej )
a jak już tak liczymy to:
pozycja ma 145 stron ( koszt ksera 20 groszy x 145 stron = 29 zł, koszty okładki plastykowej i twardej
oraz bindowania wynoszą 8,50 zł ) Pewnie dałoby się na studenckim ksero zrobić to taniej ale akurat nie ma takiego punktu pod nosem żeby specjalnie tam iść z 6 takimi pozycjami, które sobie zamówiłem.
Ponadto w dzisiejszych realiach pozycja o tematyce jaskiniowej nie ma zbyt dużych szans by była pozycją dochodowa a trzeba ją raczej dotować ( patraz np Inwentarze TPN czy inne ), a i tak potem jest stosunkowo mały nakład - wynika to z wielkości i potrzeb środkowiska jaskiniowego, które np w stosunku do środowiska wspinaczkowego jest stosunkowo nieliczne.
Nie liczę nawet czasu i kosztów zebrania tych materiałów, ich skserowania itp
Oczywiście w przeciwieństwie do wielu osób, które skrętnie chowają swoje informacje o jaskiniach Jury
i panicznie sie boja, że coś gdzieś wycieknie - te moje informacje są dostepne dla zainteresowanych
gdyż jestem zwolennikiem jak i spora część osób publikujących ( i chwała im za to ) też swe materiały odpowiednim udostepnianiu ich w cywilizowanym świecie.
Tu jedynie można się zastanowić w jakiej formie i jak to udostępniać.
Pozatym to forum zostało stworzone do wymiany informacji o jaskiniach chyba że się mylę.
I czy się tym osobom to podoba czy nie, zapewne takie artykuły będą się na bieżaco ukazywać czy w czasopismach takich jak "Jaskinie" czy w internecie, no chyba że wrócimy do cenzury i czasów PRL-u :)
Jednak jak widzę niektóre osobniki jak a_sia panicznie się boją, że dla oszołomów dostaną się nowe informacje o jaskiniach Jury i jaskinie te zostana zniszczone, zaśmiecone itp.
Oczywiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że następuje degradacja jaskiń i nie są one właściwie chronione
i coś z tym trzeba zrobić ( ale musi to być konkretna i zintegrowana współpraca grotołazów i naukowców ) póki mamy jeszcze na tej naszej Jurze ładne jaskinie ale zastanówmy sie też a może i nad kulturą osób, które je odwiedzają z których większość to grotołazi z prawdziwego zdarzenia ale niestety są i oszołomi jak się już takim terminem posługujemy - wystarczy spojrzeć na ostatnie posty na forum i każdy sobie wyrobi opinie kto tak naprawde jaka kulturę reprezentuje i jest tym oszołomem zasmiecającym forum swymi obelgami nie mającymi wiele wspólnego z tematem jaskiniowym, która potem jak jedzie do jaskiń przenosi sie na te obiekty i stąd te zniszczenia, śmieci itp.
Stosunkowo dość często bywam też u słowackich grotołazów i w ich jaskiniach i obserwuje jak to u nich wyglada i tu zakończę stwierdzeniem że niestety ale wiekszość z nas musi się tej kultury jaskiniowej jak to nazwe jeszcze długo uczyć.
Ponadto współwinnych tego co "wyrabia się na forum" pośrednio obwiniam moderatorów za brak konkretnego działania ( lepiej siedzieć cicho i się nie mieszać ) w przeciwieństwie np. do forum jurajskiego ( tutaj pije do a_si że niby moderator z tego forum niejako miałaby być ze mną w zmowie - nic z tych rzeczy, nawet nie znam tej osoby, ale jest to osoba, która działająca jak na moderatora przystało - jawnie i obiektywnie i stad tez a_siu nie możesz się zgodzic z opinia i tej osoby ).
I tutaj tez apel do moderatorów by umieszczali na forum posty, ktore powodują takie spięcia, ataki personalne a przede wszystkim obrażają forumowiczy ( w pozostałych tak jak jest niech sobie są pseudo, nicki itp ) z personaliami osób je publikujacych tak jak to jest np w czasopismach.
By zakończyc te swoje wywody czymś optyistyczny to zapraszam bo własnie dzisiaj otrzymałem numer autorski - do poczytania sobie nowego numeru Jaskiń, w których zdecydowanie dominuje temat fotogragi wraz z pieknymi zdjęciami z jaskiń a ponadto "trochę" z krajowego podwórka - m.in. temat jaskiń z Wawozu Kraków, o Śnieżnej studni, nowości z Sudetów i Jaskini Pajęczej oraz nieskromnie :) mój artykuł o jaskini Dującej.
Pozdrawiam -nie anonimowy- Maciek Pawełczyk



Zmieniany 3 raz/y. Ostatnio 2007-02-08 19:20 przez maciek.

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: sandwich (IP zapamiętane)
Data: 09 Feb 2007 - 06:45:43

W sporze z a_sią masz u mnie punkt, choć nie zawsze podzielam Twoje zdanie, przy tym, co ona wyprawia musiałem zająć jakieś stanowisko.

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 09 Feb 2007 - 07:35:32

jeżeli Maciek chce takie coś sprzedać nawet za 2000 zł to wyłącznie jego sprawa i osoby która da mu za to taką kwotę.
Nikomu tu nic do tego. Zawsze pewnie można umówić się na wcześniejsze zobaczenie aby nie kupować kota w worku lub zapytać innych jak sugerowała A_sia.
Sam jestem zainteresowany tą pozycją ponieważ bałagan panujący w mojej dokumentacji jest większy niż chęci ponownego tam zaglądania wiec to po prostu było by to dla mnie zbawiennym uporządkowaniem moich kartek.

Równie dobrze można by sie czepiać kupujących na aukcjach różne śmieci za 3 -4 razy większe kwoty.
Nic nam do tego.
Sam mam zamiar wystawić ofertę kilku pozycji jurajskich ale jak komuś cena sie nie podoba to wara od tego. Niech milczy.

Moje zdanie w sprawie komentarza do pozycji Maćka

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: artur (IP zapamiętane)
Data: 09 Feb 2007 - 15:36:53

A ja jestem za wolną i darmową informacją w każdej dziedzinie. Marzy mi się serwis z planami, lokalizacją jaskiń, galeriami, bierzącymi informacjami i wątkami forum podlinkowanymi do każdego obiektu.

Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 09 Feb 2007 - 16:13:27

Znalazłem dwie ciekawe strony które spełniają znaczną część Twoich marzeń:

>serwis z planami, lokalizacją jaskiń, galeriami, bieżącymi informacjami

[www.sktj.pl]


>...i wątkami forum"

[old.forum.speleo.pl]


Darmowa obszerna informacja z GPS, lokalizacją, dojściem, galeriami (i sposobem otwarcia zamkniętych klap - :) ) umożliwiła by dotarcie każdemu wszędzie. Nie o to chodzi. Sam posiadam wiele materiałów o których istnieniu nie chciałbym zbyt szeroko opisywać ze względu na ich ochronę. Każdy szanujący sie grotołaz zainteresowany daną jaskinią jest w stanie do niej wejść - wystarczy dotrzeć do konkretnej osoby. A i OPN legalnie stanie otworem :)


Re: Książki o jaskiniach Jury
Autor: artur (IP zapamiętane)
Data: 09 Feb 2007 - 19:04:55

Znam te strony, środowisko jaskiniowe też, sam nie raz chodziłem legalnie po OPN i innych niedostępnych miejscach, niemniej jednak:

Dużo informacji już jest dostępnych, tylko są rozsiane po stronach, które podałeś + inne klubowe, zdjęcia to już w ogóle po całej sieci. Fajny by był serwis gdzie na stronie jaskini masz choćby linki do wszystkich notek na jej temat.

Co do reszty to i tak mam wątpliwości na ile ukrywanie informacji jest skuteczne, jak ktoś chce dotrze i tak
do tak nawet niedostępnych normalnie jaskiń jak choćby jama ani, gdzie dokonano dewastacji. Większy nacisk kładłbym raczej na ogólną edukację ludzi, wiem, że niektórzy uważają to za utopie.

Jest też możliwość zrobienia serwisu z logowaniem, gdzie poszczególne treści będą dostępne tylko dla wybranych osób. Jeśli byłby ktoś zainteresowany takim projektem to ja go mogę spokojnie wykonać od strony programistycznej.




Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2007-02-09 19:11 przez artur.

Idź do strony:  <--123456789-->
Bieżąca strona:2 z 9


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss