dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--123-->
Bieżąca strona:2 z 3
Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 31 Oct 2006 - 22:08:29

W pobliżu róznych zapadlisk jest sporo
więc trzeba trafić na właściwe
a czas zaciera niestety ślady i
pewnie wkrótce upodobni sie do tych obok
niestety ślepych jesli tak mozna okreslić.
Ciekawi mnie gdzie było poziome wejście do
tej kopalni które jest obecnie zasypane -
sądze że znacznie niżej.
Jak duża to była kopalnia mówi m. in. fakt
że pracowało w niej kilka koni do wyciagania urobku.
Prawdopodobnie w czasie jej drążenia też
natrafiono na pustki o genezie krasowej.
Ciekaw jestem też czy kopalnie Potockich w Czernej
tj. Józef i Sylwester były ze soba połączone czy
funkcjonowały jako oddzielne obiekty?
Zapadliska górnicze w Czernej:
[img312.imageshack.us]



Zmieniany 3 raz/y. Ostatnio 2006-10-31 22:39 przez maciek.

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: Kazek (IP zapamiętane)
Data: 22 Nov 2006 - 12:34:35

w kierunku N od klasztoru jest głeboki szyb obelkowany, obecnie belki juz prawie nie widoczne.
Idąd dalej do skraju lasu tez jest głębokie zapadlisko w którym parę lat temu byłem i byla w nim dziura, ale nie miałem żadnego swiatła. Było tam pełno śmieci z lodówką włącznie. w zeszłym roku już była zawalona.

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: artur (IP zapamiętane)
Data: 23 Nov 2006 - 07:37:33

Zwiedzałem te okolice przez ostatnie 2 weekenedy, do starej kopalni da się wejść poziomym wejściem, otwór wentylacyjny zasypany, ale chętnie bym w nim pogrzebał, duża część lejków to stare wyrobiska po pozyskiwaniu skamieniałości, nie mają charakteru krasowego, w ten weekend i przyszły też się pewnie wybiorę, więc gdyby był ktoś chętny proszę o kontakt.

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: Kazek (IP zapamiętane)
Data: 23 Nov 2006 - 10:21:58

Szkoda, że nie bedzie mnie teraz w Krzeszowicach bo pewnie bym sie wybrał.

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: artur (IP zapamiętane)
Data: 24 Nov 2006 - 22:13:53

To zapraszam później :)

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 29 Dec 2006 - 19:27:48

Dzisiaj w składzie: Jacek, Jarek, Łukasz i ja byliśmy na wycieczce w Czernej na Jurze. Celem wycieczki było zlokalizowanie świeżego zapadliska w miejscu szybu górniczego a nastepnie penetracja Jaskini Pod Bukami II, która w części wykorzystuje korytarze kopalni galanu a nastepnie pobliskiej sztolni Galmanowej. Zrealizowaliśmy plan w 100%
a nawet dodatkowo odgruzowalismy nowe partie w jaskini Pod Bukami długości ok 4m i zrobilismy szkic partii starej kopalni - niesplanowanych
i choć wzmiankowanych to jednak nienaniesionych na plan jaskinia z ksiażki "Jaskinie Wyżyny". Oto zdjęcia z wyprawy:
1. Przy starym szybie - na jego dnie dobrze widac drewniane belki:

2. Drugie z zapadlisk gdzie również na dnie widać wytop w rejonie muru Klasztoru Karelitanów Bosych w Czernej:

3. Przy zamknietym wejściu do jaskini Pod Bukami I - miejscowi już tu nie wrzucą śmieci !


4. Przy wejściu do jaskini Pod Bukami II po znacznym jego oczyszczeniu ze śmieci.

5. W głównej salce jaskini Pod Bukami II - widać znalezisko "archeologiczne" wypełnione po brzegi srebrnymi talarami :wink: oraz podkowce małe.

6. W końcowym, mytym korytarzyku Glinianym:

7. Pięknie widoczne kolorowe ale i zwietrzałe żyły rudne:

8. Pokonywanie kluczowego zacisku ZII do nowych partii jaskini:

9. Nacieki kalcytowe w nowych partiach:

10. Rura wejściowa do odgruzowanych partii:

11. Przed wejściem do sztolni Galmanowej:

12. W ciagu Przodowników Pracy:

13. W partiach Przodkowych:

14. Odpadły blok ze stropu szczeliny krasowej:

15. Rozświetlacz mroku:

16. W pobliżu Przodka:

17. Mroki tajemnic kopalni:

18. W rejonie odbicia do Ciagu Galmanowego i niezbadanych partii kopalni:

19. Opuszczony chodnik:

20. Mineralogiczne skarby kopalni:

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: artur (IP zapamiętane)
Data: 29 Dec 2006 - 20:43:51

Ja byłem wczoraj, w starej sztolni, spora jest, większa niż na 2 mapach, które mam. Parę zdjęć zrobiłem, ale tak sobie wyszły, może wrzucę później albo zrobię nowe. Jest szansa też na stare mapy, jak będę miał umieszczę na www. Dajcie znać przy następnym wyjeździe, jak śnieg się utrzyma chciałbym poszukać wytopów w lejkach koło nad siedmioma progami, sporo ich tam jest.

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 29 Dec 2006 - 21:30:10

Oto plan sztolni Galmanowej.


Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 29 Dec 2006 - 23:30:02

Oto roboczy szkic wszystkich partii praktycznie Systemu Pod Bukami jeśli tak można nazwać razem Jaskinie Pod Bukami I i II.
Łaczna długość systemu wyszła nam - 355m a w tym:
- Jaskinia Pod Bukami I 154m dł i 25 głebokosci
- Jaskinia Pod Bukami II 179m ( na co się składają splanowane partie kopalni 45m, 20 gł oraz "nowe" Partie Bezrobotnych - 134m, 15m gł )
- niesplanowane partie kopalniane w jaskini Pod Bukami II - ok 17m
- odgruzowane 5m Partii Rurkowych które ciągna się dalej i to ciekawy problem do odgruzowania.
Te dodatkowe partie jednak wymagaja splanowania i zestawienia nowego planu jaskini. Poniżej szkic "nowych" parti w nawiązaniu do dobrego ale już niezbyt aktualnego planu jaskini z "Jaskiń Wyżyny" Szelerewicza i Górnego.

ps podawana na tabliczce nad otworem jaskini długość jaskini - 210m więc jest nieaktualna gdyz Partie Bezrobotnych sa juz od 1997 splanowane - choc informacje są w trudnodostepnym biuletynie Jaskinie Wyzyny.

Re: Sztolnia Galeny w Czernej.
Autor: artur (IP zapamiętane)
Data: 30 Dec 2006 - 09:40:52

Mam jeszcze jeden inny plan, azymuty korytarzy w nim wyglądają trochę inaczej, nie ma tylu kątów prostych, wrzucę później skan.

Co do samych korytarzy to o ile się całkiem nie pogubiłem, to jest połączenie (jak nie dwa ciągi korytarzy) pomiędzy "Partiami przodków" a "Osypiskiem" i "Labirynckiem". Do tego jest parę miejsc, gdzie widać, że można by śmiało kopnąć dalej :)

Idź do strony:  <--123-->
Bieżąca strona:2 z 3


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss