dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--1234567-->
Bieżąca strona:5 z 7
Re: Pod Bukami I i II
Autor: dzu (IP zapamiętane)
Data: 14 Nov 2010 - 21:23:04

Widzę, że nie do końca udało nam się zidentyfikować poszczególne dziury. Proszę o pomoc w identyfikacji.
Jedna z zieloną klapą i dwie zakratowane zielonymi rurami (pytając o klucze miałem na myśli właśnie te):


Dziura z klapą to "I"?
Jedna z dziur z kratą była poniżej na zboczy dosłownie kilka metrów niżej.
Druga (stojąc przodem do i poniżej klapy) była po prawej stronie od klapy jakieś 30-50 m powyżej na zboczu.

A co do eksploracji, to na pewno już nie w tym roku...

Pozdrawiam



Zmieniany 3 raz/y. Ostatnio 2010-11-25 22:01 przez dzu.

Re: Pod Bukami I i II
Autor: igor_grabarz (IP zapamiętane)
Data: 14 Nov 2010 - 23:41:42

Witam

Jestem nowy na forum i również dołączam sie do pytania, z kim ewentualnie należy się kontaktować w sprawie klucza do kłódki przy zielonej "kracie"
Z góry dzieki za odpowiedź.Pozdrawiam

Re: Pod Bukami I i II
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 18 Nov 2010 - 12:36:03

Po prawej stronie ścieżki (idąc z dołu), jaskinia z brązową klapą to Pod Bukami I. Na lewo od ścieżki, nieco poniżej Pod Bukami I - to Pod Bukami II.

Natomiast poziomy otwór z kratą, po prawej stronie ścieżki to stara sztolnia glamanowa.

Wiem, że dużo pracy w wysprzątanie wstępnych partii obydwu jaskiń włożyli koledzy ze speleoklubu Brzeszcze - w pierwszej kolejności, w sprawie otwarcia kontaktowałbym się z nimi: [hktj.i365.pl]. Jeżeli to nie oni - to nie mam pojęcia kto inny mógłby to być.
Wiem, że do otwarcia Pod Bukami I potrzebna jest bodajże płaska 12tka - śruby są pod klapą.

Jarosław Surmacz

Re: Pod Bukami I i II
Autor: kudlacikus (IP zapamiętane)
Data: 19 Nov 2010 - 07:40:53

Tam gdzie kraty. to stare kopalnie grożące zawałem i nie należy tam wchodzić. Chyba że w celach samobójczych.
Do klapy J. Pod Bukami I z całą pewnością nie klucz 12tka ( to klucz nietypowy do śruby M8, tam jest M10, lub M12), zabierz płaskie 17-19. Oczywiście na wiosnę!!!
Tutaj [www.youtube.com] przejście przez jedyny w tej jaskini poszerzony zacisk pod studnią



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-11-19 07:48 przez kudlacikus.

Re: Pod Bukami I i II
Autor: Don_Peppone (IP zapamiętane)
Data: 25 Nov 2010 - 18:06:54

Infrat chyba się mylisz. Ta kopalnia galmanu jest po lewej poniżej jedynki. A po prawej stronie ścieżki (idąc właśnie od dołu) jest Pod Bukami II. Dokładnie ona jest na zdjęciu kilka postów wyżej. Zakratowana ale da się wejść. Po prawej stronie od kraty jest niski na około 30 cm. korytarz. Jeszcze miesiąc temu był zasypany śmieciami ale teraz stoją 2 wory śmieci koło otworu a przełaz jest całkowicie drożny. Ktoś wykonał troche dobrej roboty i nie wydaje mi się żeby to był ktoś ze Speleoklubu Brzeszcze, a to dobry znak że więcej ludzi stara się dbać o jaskinie. Korytarz ma ok 20 metrów długości i prowadzi do chodnika starej kopalni, skąd wchodzimy do jaskini.

Do JpB 1 potrzebny jest klucz 19. Czasem śrube da sie odkręcić palcami ale na wszelki wypadek należy mieć klucz. Poniżej klapy są uchwyty na karabinki ale są tak zardzewiałe że należy stosować do nich zasadę ograniczonego zaufania i lepiej założyć awaryjny punkt o drzewo. Studzienka nie jest głęboka i można z niej wyjść bez liny ale upadek z tych kilku metrów na tyłek na pewno nie byłby przyjemny.

A i właz do JpB 1 nie jest brązowy. Jest zielony... [w68.wrzuta.pl]



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-11-25 18:43 przez Don_Peppone.

Re: Pod Bukami I i II
Autor: dzu (IP zapamiętane)
Data: 25 Nov 2010 - 22:05:28

Don_Peppone Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> A i właz do JpB 1 nie jest brązowy. Jest
> zielony...
>

Pisałem z pamięci i mi się kolory jakoś przestawiły...

Dzięki za wszelkie wskazówki, jak się kiedyś uda nam tam wybrać to na pewno się przydadzą.

Pozdrawiam

Re: Pod Bukami I i II
Autor: Kuba Nowak (IP zapamiętane)
Data: 26 Nov 2010 - 09:17:48

Zamykaniem jaskiń zajmuje się wrocławska "Pro Natura" w ramach programu ochrony podkowca małego, który jest finansowany ze środków unijnych.

Re: Pod Bukami I i II
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2010 - 00:41:28

Moi drodzy. System "Pod Bukami" stanowił drzewiej jedną jaskinię, mającą dwa otwory. W wyniku obrywu, który miał miejsce nie tak dawno (w "Jaskiniach Wyżyny" nie ma jeszcze o nim mowy), jaskinia została przedzielona. Od tamtej pory wprowadzono rozróżnienie na Pod Bukami I i Pod Bukami II. Jaskinia Pod Bukami I znajduje się po prawej stronie ścieżki. Jest to otwór zabezpieczony metalową klapą (zieloną, a nie tak jak wyżej napisałem - brązową - przepraszam), wykonaną kilka lat temu (2006) przez Speleoklub Brzeszcze. Brzeszczanie zainstalowali klapę w związku z serią akcji "oczyszczania wstępnych partii jaskinii, głównie w celu zabezpieczenia jej przed dalszym zaśmiecaniem przez miejscowych.

Natomiast otwór Pod Bukami II, znajduje się po lewej stronie ścieżki, kilka metrów niżej względem otworu I (aktualnie ma zainstalowaną poziomą kratę).

I poniekąd słusznie kudlacikus wspomniał - partie całego "systemu" Pod Bukami, są poprzecinane korytarzami powstałymi w wyniku eksploatacji górniczej i słusznie należy podczas zwiedzania tych jaskiń mieć ten fakt na uwadze.

Otwór z pionową kratą, znajdujący się po prawej stronie ścieżki (kilkadziesiąt metrów poniżej otworu Pod Bukami I), to otwór starego wyrobiska górniczego (szacunkowo podaje się jego długość na ok. 1000m), którego penetrację się tradycyjnie odradza.

Co do krat zainstalowanych w Pod Bukami II, oraz w wyrobisku, to 100% pewności nie mam, ale sądząc po konstrukcji, to tylko wspomniana przez Kubę Nowaka "Pro Natura" używa takich w Polsce (sporo tego na dolnym śląsku, w niektórych sztolniach). Ślepo wierzę, że wraz z końcem okresu zimowania naszych przyjaciół z dobrze ukrwionym mózgiem, obydwie kraty zostaną otwarte. Może jestem zbyt łatwowierny? Póki co oszczędźmy sobie wywodów na temat ekoterroryzmu, itp.

Jarosław Surmacz

Re: Pod Bukami I i II
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2010 - 06:28:27

Infrat, czyli obiekt z kratą zamieszczony przez "dzu" to Sztolnia Galmanowa?

Re: Pod Bukami I i II
Autor: Don_Peppone (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2010 - 08:29:06

Infrat byłem w Pod Bukami II kilka razy i na pewno jest po tej samej stronie ścieżki co jedynka. Co do kopalni to nawet w "Jaskiniach Wyżyny..." Szelerewicza jest napisane że "W tym samym rejonie, nieco poniżej drogi, znajduje się otwór kopalni".
Jaskinie 1 i 2 są po tej samej stronie drogi. A kopalnia jest poniżej.

Idź do strony:  <--1234567-->
Bieżąca strona:5 z 7


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss