dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  123-->
Bieżąca strona:1 z 3
Zdjęcia w jaskini
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 15 Apr 2005 - 21:15:36

Od pewnego czasu jestem szczęsliwym posiadaczem aparatu cyfrowego i robie sporo zdjęc w jaskiniach - chciałbym tez od profesjonalistów w tym fachu uzyskac może trochę cennych rad by te zdjęcia wychodziły lepsze - często sa takie kółka ( para wodna ? ), jakie stosować doświetlenie itp
Prosze też o własne wrazenia z fotografi jaskiniowej
maciek

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 15 Apr 2005 - 22:18:02

Tez robie zdjecia w jaskiniach cyfrowka. Moj patent jest taki ze robie je na wyprostowanej rece i na bezdechu. A jako odatkowego oswietlenia uzywam palnika aceto:).

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: Mariusz-Bąk (IP zapamiętane)
Data: 15 Apr 2005 - 23:23:54

Ja też robię fotki cyfrówką, doświetlam latarką halogenową lub czołówką diodową, ale w większych przestrzeniach i tak aparat błądzi z ostrością i foty są nie takie jak trzeba. No i oczywiście wszystkie ujęcia robię na bezdechu, gdyż cyfrówka inaczej szaleje z ostrością.
Mariusz Bąk


M.

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: Szymon (IP zapamiętane)
Data: 18 Apr 2005 - 10:06:30

Najlepiej jest robic zdjęcia ze ststywu. Idealną sprawą było by reczne ustawianie ostrości ( w zwykłej cyfrówce nie występuje) , pozatym oswitlenie kilkoma lampami błyskowymi z kilku stron. Aby ocieblic troche klimat przydało bys sie swiatło karbidowe, w zależności od ustawionej czułości naswietlania trzeba jeszcze dobrać przesłone i czas. jeśli są problemy z ustawiemiem ostrości to trzeba oświetlić jakiś punkt jasniej. zapraszam na strone www.scc.numeron.pl tam jest kilka zdjec z multiekspozucją i wieloma żródłami światła.

Pozdrawiam
Szymon :)

PS: Dobrym apartem do robienia zdjęć w jaskiniach jest lustrzanka.

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: egzor (IP zapamiętane)
Data: 18 Apr 2005 - 10:07:05

Cytat:
Mariusz Bąk napisał:Ja też robię fotki cyfrówką, doświetlam latarką halogenową lub czołówką diodową, ale w większych przestrzeniach i tak aparat błądzi z ostrością i foty są nie takie jak trzeba. No i oczywiście wszystkie ujęcia robię na bezdechu, gdyż cyfrówka inaczej szaleje z ostrością.


To sobie trzeba kupić cyfrówkę z pełnym manualem i statyw :D! Polecam Canony z serii Power Shot A (...). i statyw a nie na bezdechu... Cyfrówki jako nowość są jeszcze dość niedopracowanym sprzętem (trudności pracy w obniżonej temperaturze, odbicie światła od kurzu i kropel pary wodnej, trudności w robieniu fotek przy dłuższej ekspozycji). Najlepiej mieć ze dwa dodatkowe flesze i ustawić czas otwarci migawki na okres wystarczający na wyzwolenie z nich światła. Przy długich czasach naświetlania aparatem cyfrowym, fotografie przekłamują tzw. "Hot Piksels".

Niestety na razie to w jaskiniach robić fotki zwykłym aparatem na film !

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: Mariusz-Bąk (IP zapamiętane)
Data: 18 Apr 2005 - 10:50:29

No jak się dysponuje niezłym aparacikiem to można wiele1 Dzięki kolego za opis.
M.B

M.

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: Szymon (IP zapamiętane)
Data: 18 Apr 2005 - 10:52:21

zły aparat. mysle że to kwestia techniki bo zwykłą zorką da sie zrobić piekne zdjęcie.
pozdrawiam

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: dbart (IP zapamiętane)
Data: 18 Apr 2005 - 11:00:33

Zupełnie się nie zgadzam z opinią egzor'a. Ogromną zaletą cyfrówek jest możliwość podglądu efektów na gorąco, można wtedy skorygowac warunki. przy dłuższym czasie naświetlania nie trzeba wtedy korzystać z fotoceli, można odpalac lampy na "hop", wygodniej składać klatki. Oczywiście można to zrobić i analogiem, ale wymaga to ogromnego nakładu pracy, cwiczeń i doświadczenia.

Problemem cyfrówek jest oczywiście delikatność i cena. W praktyce oznacza to konieczność zakupu aparatu wraz z wodoodporną obudową np Canon A80+obudowa co daje razem około 2500 zł. Można też dokonac własnoręcznych przeróbek np: [www.cs.indiana.edu] ale trzeba mieć oczywiście pieniądze i odwagę.
Bez obudowy trzeba się liczyć się z tym że aparat wystarczy nam na jeden-dwa sezony.

Statyw jest oczywiście niezbędny, może być tani, bo jest lekki (co jest niby wadą, ale jak go trzeba targać to zmienia się w zaletę)

Jak znakomite zdjęcia mozna wykonać cyfrówką można zobaczyć np tu:

[www.cs.indiana.edu]

[www.cs.indiana.edu]

[www.cs.indiana.edu]

Autorem jest William Hunt

Zmieniany 3 raz/y. Ostatnio 2005-04-18 11:02 przez dbart.

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: Szymon (IP zapamiętane)
Data: 18 Apr 2005 - 12:43:44

No tak do takich zdjęć ( jakie robi William Hunt) to oczywiście baaaaaaaardzo mocna lampa jest potrzebna, a to niestety są dość duże koszty. Pozatym powstaje problem ilości sprzetu jaki trzeba zabrać ze sobą ( akumulatory, lampy statywy itp.). POdgląd w cyfrówkach tofajna sprawa, ale jakością jeszcze nie dorównają kliszy negatywowej , nie mówiąc o pozytywie.
Skoro ktoś chce naprawde robić super zdjęcia to pozaostaje duży albo średni obrazek. Koszt cyfrowego średniego obrazka wacha się od ok 30 tys zł ( sam aparat z przystawką ) w góre. Do tego kilka lamp po ok 3-6 tyś zł. :D No i mozemy jechać robić super zdjecia w wielkich studniach i komnatach.
Pozdrawiam
Szymon 8)" alt="8)" src="smileys/sp-cool.gif" />

Re: Zdjęcia w jaskini
Autor: egzor (IP zapamiętane)
Data: 18 Apr 2005 - 12:45:08

dbart ! Trochę się nie zrozumieliśmy ! Nie chciałbym podważać kwestii iż aparat Cyfrowy daje więcej możliwości niż zwykły analog. Ale ma pewne wady które w danej chwili dyskwalifikują go w porównaniu z analogami. Długie czasy naświetlania cyfrówka to nie jest najlepszy efekt z powodu tzw. HOT PIKSEL o których można sobie poczytać tu [www.foto-net.pl] Ale rozmowy o sprzęcie foto to chyba już nie na tym forum.
Poza tym zgadzam się z przedmówcą i nieporównywałbym fotografii robionych przez Amatorów (tzn Nas) a Profesjonalistów (William Hunt), poddanym obróbce na profesjonanym sprzęcie.

Cytat:
Szymon napisał: Najlepiej jest robic zdjęcia ze ststywu. Idealną sprawą było by reczne ustawianie ostrości ( w zwykłej cyfrówce nie występuje) ....


Oj występuje, występuje ! Canon Pawer Shot A60/70/75/80/85/95 ma takie możliwości że proszę usiąść ! Kompresja fotek też jest niezła ! A można go nazwać zwykłą cyfrówką (aparat kompaktowy).
Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2005-04-18 14:37 przez egzor.

Idź do strony:  123-->
Bieżąca strona:1 z 3


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss