dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--123456-->
Bieżąca strona:3 z 6
Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: Tomek 23 (IP zapamiętane)
Data: 14 Oct 2008 - 18:19:18

Takie info znalazłem na:[www.akg.krakow.pl]

Szanowni Grotołazi - miłośnicy terenu od Krakowa po Zelce.

Po kilkuletniej przerwie Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi wznowiło działania nad wydaniem kolejnych tomów inwentarza jaskiń obejmującego Wyżynę Krakowsko-Wieluńską i Wyżynę Śląską. Są to ostatnie znaczące rejony krasowe Polski, dla których te inwentarze nie powstały. W naszych - "krakowskich rękach" (Andrzej Górny i niżej podpisany) zostały nam do opracowania najbliższe Krakowowi - Dolinki Podkrakowskie i nieco dalej ... Wyżyna Wieluńska. W swoich zasobach posiadam znaczącą ilość materiałów zebraną podczas wielu wycieczek jurajskich. Jednak chcielibyśmy aby powstała dokumentacja była w miarę kompletna i stąd konieczność wykonania żmudnych działań terenowych. Chciałbym w tym miejscu zaprosić chętnych do współpracy nad wydaniem tych tomów.

Kolejny wyjazd będzie miał miejsce ...

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 26 Nov 2008 - 19:39:14

Wyżynę Śląską Inwentaryzował Mariusz B. swego czasu i chyba Rogala.

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: ricco (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2008 - 00:25:45

Tak teraz na Sympozjum Speleo w Tarnowskich Górach rozmawialiśmy na ten temat
tzn na temat inwentaryzacji Wyżyny Śląskiej. Podobno mają ją wykonać na pół 2 osoby,
ale co, jak i gdzie nie wiem.Dotychczas praktycznie rejon jest niezwentaryzowany gdyz Rogala publikował w "Jaskiniach" bardzo profesjonalnie przygotowane artykuły o poszczególnych obiektach ale chyba jeszcze nie o wszystkich, natomiast co do inwentaryzacji Mariusza Bąka - to na ten temat napisał dr Adam Polonius w przygotowanym specjelnie na to Sympozjum czasopiśmie "Przyroda Górnego Śląska" nr 53/2008.
Na 8 stronie w swoim artykule "Zjawiska krasowe i jaskinie Wyżyny Śląsko-Krakowskiej"pisze on :

... W tym miejscu należy jeszcze odnieść sie do wykazu jaskiń i sztucznych obiektów podziemnych Wyzyny Śląskiej zamieszczonego ( przez M. Bąka ) w 45 numerze "Przyrody Górnego Śląska" ( i w jednym z numerów czasopism "Jaskinie" z 2005r ). Stwierdzono w nim wiele nieścisłości, wiec nalezy korzystać z niego z dużą ostrożnością itp itd ...

i nie jest to ocena odosobniona bo poddana weryfikacji przez innych i co się okazuje - że część obiektów wymienionych przez Mariusza nie istnieje !, dużą część nawet trudno nazwać schroniskiem skalnym a ponadto bardzo dużo to w całości nie jaskinie tylko obiekty sztuczne ( niektóre sa wymienione jako sztuczne, ale tylko niektóre ). Niestety trzeba ta inwentaryzację zrobic na poważnie a nie pisać "bajki".
Przepraszam kolege M.B. za tak ostry krytycyzm, no ale ten spis tego wymaga, a poza tym w czasie penetracji terenowej ta weryfikacja kosztowała mnie sporo nerwów i straconego czasu.

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2008 - 13:35:03

Ale przecież Mariusz B nie publikował tej pracy nigdzie? Tylko o tym pisał. Co do Poloniusa to też bym go traktował na pół gwizdka miałem przyjemność go posłuchać kiedyś jak dla mnie jest strasznym filozofem.
W jaki sposób próbowałeś namierzać te jaskinie jak nie posiadałeś ich namiarów?
Dla mnie trudy poszukiwania jaskiń przez M.B. są pełne podziwy i uznania bo był pierwszy w tej kwestii tego regionu Wyżyny Śląskiej, a gdzie przez te lata byli inni? Nie można krytykować kogoś gdy się jego pracy nie widziało i z nim nie mówiło.

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: ricco (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2008 - 17:07:23

Sporo informacji o tych obiektach i ich lokalizacji można uzyskać czy to z biuletynu Jaskinie Wyżyny czy Jaskinie które mamy w uczelnianej bibliotece nie wspominając o tym forum a przede wszystkim z dokładnych map - praktycznie nazwa każdego obiektu związana jest z jego lokalizacją. Ja zwiedziłem ok 15 obiektów z tej listy 160 ale tak jak wspominam potwierdzam opinie dr Poloniusa na ten temat. Może i trudy poszukiwań są godne podziwu bo pewnie pracy było sporo - nie neguję tego - ale liczy się ostateczny efekt - praca końcowa, a w szczególności jej jakość a o tym nie można powiedzieć nic pozytywnego. Nie mnie oceniac to - bo temat jednak średnio mnie interesuje - co napisał na ten temat dr Polonius ale czytając jego artykuły czuje się fachowość tego czym się zajmuje.
Też odwiedziłem w trakcie wizyt u rodziny w Strzelcah Op. - korzystając z artykułow z Jaskiń kilka małych obiektów w zachodniej części Wyzyny Śląskiej autorstwa Rogali i tu plany obiektów są bardzo dokładne, opisy rzeczowe i pewnie jakby to jeszcze doszlifować powstanie uzyteczny Inwentarz Wyżyny Śląskiej a nie jakie badziewie. Dlatego tez życzymy sobie takiego profesjonalnego Inwentarza tego zakątka Polski.

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2008 - 20:32:57

A może w Inwentarzy M.B jest sporo skorygowane itp. nie zobaczysz tej pracy nie ocenisz tak myślę na zdrowy rozsądek. M. Pawełczyk też przecież coś tam pisał na temat jaskiń tego regionu, uznał Jaskinie Siewierskie za naturalne a są to w całości sztuczne obiekty(kopalnie) Według mnie robiąc Inwentarz Jaskiń Wyżyny Śląskiej powinno się zebrać ludzi wtajemniczonych w ten teren którzy coś już próbowali robić w tej sprawie i omówić teren, znane im jaskinie i ich materiały które by pomogły w rozwiązaniu wielu nieścisłości.
NP. Mariusz B. ,M. Pawełczyk, Rogala. Co tu ma np. Polonius do insynuacji gdy nie zna tych jaskiń i nic tam nie kartował.

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: Galman (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2008 - 21:46:29

praca M.B. jest dosyc niedokladna i chaotyczna sporo tez w niej pominięto (na szczescie bo sporo jescze do odkrycia zostalo!!) ale to jednak dzielo "pionierskie"i tak należy na nie patzrzeć.Po prostu inspiruje do dzialania tak jak dawniej "biblia Szelerewicza i Górnego" a to jest chyba najważniejsze!!.

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: maciek geolog (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2008 - 21:48:17

Tak ja również od dłuższego czasu czasu zbieram materiały o jaskiniach Wyżyny Śląskiej
choć dla grotołazów jest to teren raczej nieciekawy z tej racji że obiekty sa małe, często trudno stwierdzic czy obiekt jest sztuczny czy naturalny - tak to było z jaskiniami Siewierskimi gdzie co prawda znalazłem ślady procesów krasowych ale to z pewnością w czasie drążenia chodników napotykano na różne szczeliny i pustki krasowe, a z czasem korytarze te upodobniły się w wielu miejscach do partii jaskiniowych.
No rzeczywiście A.P. można powiedzieć że skrytykował pracę M.B. ale tak jak zaznaczyłem jest to teren bardzo trudny do kartowania jaskiniowego bo najbardziej zmieniony przez człowieka w naszym kraju i pewnie stąd tyle pomyłek - dlatego tez nikt go dotychczas pod kątem obiektów jaskiniowych w całości nie opisał.
Z kolei - miejmy nadzieje ma się ukazać - Inwentarz jaskiń Jury ( podobne plany sa zreszta do Inwentarza tej Wyzyny Śląskiej )- tu z kolei o czym pisalismy na forum jest inny problem - odkrywane i eksplorowane jaskinie sa często ukrywane tak że o istnieniu wie małe grono wtajemniczonych ...

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: Tomek 23 (IP zapamiętane)
Data: 28 Nov 2008 - 20:30:59

A jakie ciekawsze jaskinie z tego rejonu byście polecili do penetracji ?

Re: Co z Inwentarzami Wyżyny Krakowsko- Wilkuńskiej PTPNoZ.
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2008 - 12:08:09

Ciekawsze zobacz to:
[sktj.pl]

Idź do strony:  <--123456-->
Bieżąca strona:3 z 6


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss