dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--1234567891011...>>-->
Bieżąca strona:3 z 12
Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: Robert (IP zapamiętane)
Data: 20 Aug 2006 - 22:30:38

cytat z forum jurajskiego

togo3 napisał

'Pamiętam jak go zalewali - tam faktycznie wówczas jakaś koparka stała, o ile mnie pamięć nie myli. I chyba tę koparkę zalali wodą. Co do szybów to trudno powiedzieć. Poniżej hałdy, obok brodu na potoku Rak jest buda chroniąca szyb wentylacyjny podobno. Ale czy da się do niej wejść i czy szyb nie został zasypany to nie mam pojęcia. Swoją drogą w okolicy Zawiercia była jeszcze jedna kopalnia. Zlokalizowana była ona w dzielnicy Łośnice. Zanim wybudowano nowoczeseny kombinat Huty Zawiercie droga przebiegająca przez Łośnice prowadziła wprost do Zawiercia. Idąc nią w kierunku miasta, kilkaset metrów poniżej ostatnich zabudowań Łośnic zlokalizowano kopalnię rudy żelaza. W zasadzie to funkcjonowała ona jedynie przed wojną. Pamiętam jak ojciec mi opowiadał, że za łebka razem z miejsową łobuzerką ganiali po pokopalnianej hałdzie. Obecnie w miejscu gdzie istniała kopalnia jest teren H.Z. Zastanawia mnie jedno - czy gdy wybirano ziemię pod budowę fabryki dokopano się do hodników tej kopalnie?? Wszak utworzony wówczas "wykop" jest olbrzymich rozmiarów :D . Na terenach leżących w trójkącie Łośnice-Warty-rzeka Warta wydobywano węgiel metodą odkrywkową.'


Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 21 Aug 2006 - 00:12:12

mowicie o kopalniach i koparkach, to moze ja napisze cos o gliniankach:) w czwa jest glinianka, w ktorej na glebokosci okolo 47 metrow, jest zalana koparka i kilka aut ciezarowych:) sam widzialem zdjecia z wyprawy nurkow, po za tym jest miejsce w ktorym woda dosc ostro bije... ale nikt tam sie nie zapuszcza...,za gleboko, widocznosc -30cm, duzo "topielcy", ten kto z czwa to wie o czym mowie... :)?

pozdrawiam....

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: M (IP zapamiętane)
Data: 27 Aug 2006 - 16:04:04

wzg3 interesująco piszesz...

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 28 Aug 2006 - 00:07:50

M... interesujaco? hm, jezeli mowisz serio to ok, kiedys telewizja Katowice (tvp3) sie tym interesowala,ale na kilku minutowym spocie w kurierze zakonczyli temat...

pozdrawiam

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 28 Aug 2006 - 00:39:00

wiecej info na priv,
pozdrawiam

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: M (IP zapamiętane)
Data: 28 Aug 2006 - 18:45:48

Dzięki ok.

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: łukasz (IP zapamiętane)
Data: 02 Sep 2006 - 13:28:22

a wracając do tematu kopalni w Rudnikach a mianowicie czy ktoś z was może wie w którym miejscu znajdował się główny szyb przez który wyciągano z wgony z rudą na powierzchnie bądź którędy ludzie zjeżdżali pod ziemię...

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: hassel (IP zapamiętane)
Data: 28 Sep 2006 - 14:01:30

Wybaczcie ale zmienie temat.Olkusz -czy oprocz obiektow na Krupniczce znane sa, tam jakies inne sztolnie -chodzi mi bardziej o rejon samego Olkusza (rejony sztolni Ponikowskiej?),przeciez po tak znacznym osrodku dawnego gornictwa musialy pozostac jakies fragmenty wyrobisk.Nie smiem myslec o czyms na miare Tarnowskich Gor ,ale gdzies cos w okolicy miasta napewno sie znajduje .Czy ktos z Was penetrowal tam stare wyrobiska ?

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 28 Sep 2006 - 20:16:13

Były tam stare sztolnie w Bolesławiu w kamieniołomie za CPN-em ale niestety zostały zasypane. Tam tez był szyb wentylacyjny kopalni rud Zn-Pb którym schodzilismy po drabinach do nieczynnych wyrobisk - dochodziło sie tez do czynnych oświetlonych partii. Spenetrowalismy kilka kilometrów ciagów w tym podziena rzekę. Pote w ramach rekultywacji teren splantowano i szyb jest po 10m warstwa gliny i gruzu.
Co do innych obiektów zachowały sie fragenty być może prowadzace do większych systemów ale szczegółowo je nie penetrowałem - te zachowane obiekty są gdzies opisane w książce chyba naukowców z AGH-u.

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: hassel (IP zapamiętane)
Data: 29 Sep 2006 - 20:33:30

Jak dlugie byly te sztolnie w Boleslawiu?Byles w nich przed zasypaniem?

Idź do strony:  <--1234567891011...>>-->
Bieżąca strona:3 z 12


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss