dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--1234567891011...>>-->
Bieżąca strona:2 z 12
Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 18 Aug 2006 - 23:08:43

Skserowany przekrój kopalni który widziałem miał go kolega zbierajacy w tej kopalni kiedyś amonity.
Być moze od tamtego czasu kopalnia jest juz zalana wodą jeśli twierdzisz że była ona widoczna.
A co z tym dalej położonym szybem na działkach - warto go zobaczyc i dokładnie spenetrować ten co go ogladałeś. Sam jestem ciekaw jak to wszystko dzis wyglada i w drodze na skałki postaram się zatrzymac i zrobić rekonesans na miejscu.

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: M (IP zapamiętane)
Data: 19 Aug 2006 - 07:00:43

Byłem niedawno w Rudnikach w poszukiwaniu wlotów kopalni, lecz niestety faktycznie wszystko zostało zalane wodą i zasypane jakieś 15lat temu. Dowiedziałem się tylko od miejscowej ludności iż szybów było ok.25 w okolicy, fedrowano do głębokości 40m.


Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: łukasz (IP zapamiętane)
Data: 19 Aug 2006 - 10:25:06

z tego co wiem to kopalnie nie została celowo zalana tylko teren na którym się znajduje obfituje w wodę więc więc przez tyle lat to wiecie samoczynnie wypełniła się wodą a widzieliście ten szyb wentylacyjny koło tej hałdy?? stoi tam taka okrągła bydka w lesie nawet w dobrym stanie są nawet drabinki aby zejść na poszczególne piętra tylko jak już pisałem na 3 piętrze w dół jest już chyba woda może to dziś sprawdze wkońcu mieszkam 1km od tej hałdy heh a co do tego szybu na tej działce to on znajdyje się przy ulicy górniczej stoi tam właśnie taka budka z cegieł z metalowymi drzwiani ale ten teren jest ogrodzony czyba jest to prywatna teraz działka nie wiem dokładnie ale nic tam nie stoi oprócz tej budki a co do tych 25 szybów to trzbaby plan tej kopalni zdobyć wtedy można by ocenić gzie mniej więcej były ......

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: maciek (IP zapamiętane)
Data: 19 Aug 2006 - 10:33:06

Troche zdziwiła mnie ilość tych szybów - 25 ?
Po co aż tak dużo ? Kopalnia nie była zbyt duża by aż tego tyle było.
Z planów wynikało że było ich najwyżej kilka.
Co do lokalizacji tego szybiku wentylacyjnego
jak możesz podaj jego szczegółowa lokalizacje bo
natrafiłem tam w lesie na podobny obiekt ale
to chyba nie to samo ?

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: łukasz (IP zapamiętane)
Data: 19 Aug 2006 - 10:47:41

ten szyb wentylacyjny o który pytasz to znajduje się na samym końcu ulicy młyńskiej otoczony drzewami(jesienią widać go dobrze) po lewej stronie zaraz na zakręcie po prawej jest hałda zaś niedaleko szybu jest rzeka a raczej rzeczka a sama budka przykrywająca szyb jest z cegieł i jest okrągła .....a co do ilości tych 25 szybów też byłbym ostrożny napewno nie było ich aż tyle!

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: M (IP zapamiętane)
Data: 20 Aug 2006 - 08:12:53

25 podałem tu z wywiadu z panią?? mieszkającą w okolicy która pracuje w Starostwie Zawierciańskim.
Jeden z szybów był też w miejscu kościoła koło tego stawiku.
Jeżeli chodzi o ten ceglany szyb to go też penetrowałem może wystawie fotki w najbliższym czasie

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: M (IP zapamiętane)
Data: 20 Aug 2006 - 08:51:19







Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: łukasz (IP zapamiętane)
Data: 20 Aug 2006 - 11:17:40

hmm.. fajne fotki!!! a swoją droga szkoda że tym szybie ceglanym w na skraju lasu jest woda bo to fajne miejsce na zejście(ciekawe jaką ma głębokość boądź ile ma pięter może wie ktoś) no ale na to się nic nie poradzi ze tam woda jest a co do tego drugiego na terenie byłej stadniny koni penetrował go już ktoś ostatnimi czasy ?? czy jest już zapieiczętowany na amen? brakuje jesze fotki jednego szybu o którym wiem a stoi on przy ul. górniczej numer chyba 36 kształt kwadratu też jest ceglany oglądał go ktoś z was??
Ciekawi mnie to czy są może jakieś stare fotki z czasów kiedy to kopalnia funkcjonowała chętnie bym zobaczył jak to wyglądało min. gdzie znajdowało się torowisko itp...

............ŚWIETNIE ZE ZAMIEśCIłEś TE FOTKI JAK MASZ JESZCE JAKIEś DO DODAJ ŚMIAłO


Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: M (IP zapamiętane)
Data: 20 Aug 2006 - 15:16:37

No innych fotek z tamtego rejonu już nie posiadam, kopalnia przestała istnieć podobnież z jednego powodu, nadmiaru wody w chodnikach, pompy nie dawały rady...

Re: stare kopalnie, sztolnie i szyby na Jurze
Autor: łukasz (IP zapamiętane)
Data: 20 Aug 2006 - 22:08:07

....nie tyle co z nadmiaru wody ale poprostu złoża rudy żelaza wyczerpały się prawie że całkowicie a wielka szkoda bo fajnie gdyby do tej pory kopalnia funkcjonowała ....a jako ciekawostke dodam ,pamietam jak pod koniec lat 80-tych bądź początek 90-tych właśnie w Rudnikach naprzeciwko mojego domu prowadzono odwiert w poszukiwaniu węgla kamienego i natrafili ale jest on na głębokości około 800 metrów ale jakoś niezdecydowano się na wydobycie ....

Idź do strony:  <--1234567891011...>>-->
Bieżąca strona:2 z 12


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss