dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2
Re: Kraty!
Autor: Zodiak (IP zapamiętane)
Data: 11 Jun 2014 - 08:04:53

Myślę, Tomku, że Twój post chyba wszystkim nam przemówił do rozsądku. A co myślicie, by stworzyć coś na zasadzie spółek klubów i stowarzyszeń które wspólnymi siłami prowadziłyby szerokie akcje ochronne jaskiń. Nie wiem, może jakieś wspólne działania prewencyjne - nawet jeżeli byłyby potrzebne kraty to zakładanie ich - ale nie po to by komuś tam zrobić na złość tylko po to aby monitorować wejścia do nich - a nawet jeżeliby były zamykane to klucze do nich powinny być łatwo dostępne. Oczywiście wszystko w pełnej kooperacji i w porozumieniu z lokalnymi władzami na terenie których znajdują się dziury.

Re: Kraty!
Autor: mteg (IP zapamiętane)
Data: 09 Jul 2014 - 15:06:42


W poniedziałek byłem z ramienia PZA na doraźnym spotkaniu zorganizowanym w Janowie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska Katowice w kwestii kratowania Studniska, ale nie tylko. Dobra wiadomość jest taka, że poza organami ścigania, nikt w tej chwili nie naciska na kratowanie (ani RDOŚ, ani naukowcy, ani wójtowie, ani leśnicy). Wydaje się, że dalsze losy prowizorycznej "kraty" w Studnisku są uzależnione od wyniku pisemnych potyczek między prokuraturą a RDOŚ. Myślę, że na spotkaniu udało się wyłożyć państwu z prokuratury argumenty, z powodu których "zabezpieczanie otworów" rozumiane szerzej niż barierki + tablica nie ma sensu. Czy one ich przekonały, dowiemy się.

m.

Re: Kraty!
Autor: piast (IP zapamiętane)
Data: 09 Jul 2014 - 20:26:47

ciekawe ciekawe ... spodziewałem się ewentualnych maniakalnych pomysłów na jaskinie po rozgłosie medialnym,
jednak widać póki co nikt się nie czepia by na siłę innych uszczęśliwiać

i bardzo dobrze

ps.miło że PZA trzyma rękę na pulsie bo to ważny temat i bez względu na podjęte decyzje lepiej brać w nich udział niż się dowiadywać po fakcie




piotr

Re: Kraty!
Autor: dlugi (IP zapamiętane)
Data: 31 Jul 2014 - 00:30:39

Jak zwykle rzeczywistosc przerosla oczekiwania. O ile na spotkaniu w Zlotym Potoku zdecydowana wiekszosc byla przeciwna "kratowaniu" jaskin, o tyle same kraty na otworze Jaskini Studnisko byly efektem "checi zabezpieczenia niebezpiecznego obiektu". Jak zwykle sam problem ma wiele poziomow poniewaz istnieje konflikt interesow (mniejsza o to jakich). Kraty (wlasciwie elementy ogrodzenia) dalej leza na otworze, ale organizatorzy calego przedsiewziecia twierdza, ze to nie oni.
Wydaje mi sie, ze jednak jest wyjscie z tej sytuacji - informacje na temat ograniczen w dostepie do jaskin musza byc jak najszerzej dostepne. Wraz z uzasadnieniem. Oczywiscie nie mozna oczekiwac, ze przyniesie to natychmiastowa poprawe, ale w przyszlosci - moze tak. Ci, ktorzy jezdzili za granice - szczegolnie do Rumunii, moga zaswiadczyc, ze przy cenniejszych jaskiniach wisza tabliczki z informacjami co, gdzie, kiedy i jak (niektore wisza od 2004 roku!). W Polsce takie informacje przy jaskiniach nie wytrzymuja jednego sezonu, ale przy poparciu srodowiska (i zwracaniu uwagi wszelkiego rodzaju idiotom) jest szansa, zeby takie informacje zaczac zamieszczac - i co najwazniejsze: pilnowac i egzekwowac. Rozumiem, ze czasem z braku zajec mozna wybrac sie poraz n-ty do Jaskini Koralowej, ale do licha - nie jestesmy wlascicielami samych jaskin, tylko brzydko mowiac - elementem naplywowym (takie sloiki). Niewielu z nas zdaje sobie sprawe, ze odwiedzanie jaskin wprowadza zaburzenia ekosystemu jaskiniowego. Ludzie musza sie szkolic i to nie podlega dyskusji, ale tez musza znac druga strone medalu - zbyt wielu odwiedzajacych jaskinie niszczy srodowisko jaskiniowe (w koncu zostaje tylko kupa kamieni). Nietoperze sa najbardziej widoczne, ale jest to tylko niewielki ulamek tego co jaskinie kryja - wiekszosc to bezkregowce. Cykliczne zmiany mikroklimatu (i co gorsza - dostarczanie materialu z zewnatrz), ktore im fundujemy powoduja, ze w koncu musza albo wyginac, albo zmienic jaskinie.
Nie ma mozliwosci, zeby a'prioru wskazac ktory obiekt jest wazniejszy. Ale na pewno 1) obiekty o malej kubaturze sa bardziej wrazliwe niz te o wiekszej, 2) jaskinie od dawna zwiedzane sa mniej narazone niz nowo odkrywane, 3) im wieksza grupa odwiedzajacych - ty wiekszy wplyw na jaskinie (jej ekosystem). I to odnosi sie do kazdego obiektu jaskniowego, bez znaczenia czy jest to Jura, Tatry, Sudety czy tez Beskidy.

tomek p.

Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss