dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2
Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: Jezio (IP zapamiętane)
Data: 27 Apr 2014 - 20:17:50

Wylazłem z Wiernej około 15:50 :(. Wychodzi na to że byłem w Dziurze w trakcie wypadku tyle że już robiłem wycof

Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: Zodiak (IP zapamiętane)
Data: 27 Apr 2014 - 21:42:25

Przykra wiadomość, nie da się tego ukryć. To już druga ofiara śmiertelna w tym roku w naszych jaskiniach. Najpierw turysta w Urwistej, teraz Łukasz w Wiernej. Ogromna tragedia, na dodatek w tak na pierwszy rzut oka bezpiecznej jaskini. Choć z drugiej strony słowo "bezpieczna" w przypadku jaskiń jest nie na miejscu, bo żadna jaskinia czy to w Tatrach czy na Jurze nie jest bezpieczna.

Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: Mar (IP zapamiętane)
Data: 28 Apr 2014 - 19:42:30

Byłem w tej jaskini w trakcie gdy zdarzył się wypadek, pierwsze kroki ratownicze podjęte zostały przez naszą grupę. Zrzuciliśmy kilka dużych głazów z grotołaza którego przysypało. Zastanawia mnie fakt dlaczego tak późno GOPR przybył na miejsce zdarzenia. Wszelkie media Pisza różne historie i przekłamania.

Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 28 Apr 2014 - 21:01:10

"To już druga ofiara śmiertelna w tym roku w naszych jaskiniach." - kto będzie tym drugim?

-------------
Portal o Jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Jaskinie Jury

Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: Ignatowicz Maciej (IP zapamiętane)
Data: 29 Apr 2014 - 08:28:12

Witam!

Juz wyjasniam.

Dyspozytor Grupy Jurajskiej GOPR zostal powiadomiony o wypadku DOPIERO okolo godziny 17:25. Szpica dojechala na parking w ok. 20 min, a do jaskini weszla ok g. 17:55. Pozniej dojechalo wsparcie z przyczepa jaskiniowa.

Pragne bardzo podziekowac wszystkim osobom bioracym udzial w akcji. Uwazam, ze wszystkie sluzby, jak i speleolodzy wspolpracowali WZOROWO. Jednoczesnie skladam kondolencje rodzinie i kolegom Łukasza.


Zaznaczam, ze moimi wypowiedziami nie reprezentuje oficjalnego stanowiska instytucji do ktorych naleze, tj. GJ GOPR, Speleoklub Warszawski, Komisja Turystyki Jaskiniowej PTTK.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2014-04-29 08:34 przez Ignatowicz Maciej.

Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 29 Apr 2014 - 15:46:10


Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: Zodiak (IP zapamiętane)
Data: 29 Apr 2014 - 17:35:12

No to się zaczyna... :-(

Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: rychomax (IP zapamiętane)
Data: 29 Apr 2014 - 18:46:07

No i jak zwykle w naszej ukochanej bulandii..... :(
Niech komentarzem do tego co w gazecie napisali będzie:
Lekarz który widzi pierwszy raz pacjenta choćby był doktorem House'm to i tak nie będzie w stanie w 100% trafić z diagnozą ale najbardziej nieudolny lekarz robiący sekcję tegoż będzie "najmondrzejszym miszczem"
Podziekujmy Arkowi z CSRG za prowadzenie akcji w najtrudniejszej fazie i innym którzy brali bezpośrednio udział w akcji a tym co najwięcej mają uwag a byli gdzieś tam......"podziękujmy"

_________________________________________________________________________
nigdy nie sądź że wiesz dobrze co "przedpiśca" miał na myśli....

Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: maciek geolog (IP zapamiętane)
Data: 01 May 2014 - 19:51:35

Po tragicznej śmierci grotołaza prokuratura przyjrzy się jaskiniom na Jurze
28.04.2014

Cały tekst: [czestochowa.gazeta.pl]


To był przypadek - mówi Piotr van der Coghen, ratownik górski, rzecznik Grupy Jurajskiej GOPR, poseł PO. - Musimy to sprawdzić - twierdzi jednak prokuratura i wszczyna śledztwo w sprawie "nieumyślnego przyczynienia się do śmierci" 30-letniego mieszkańca Łodzi.
Jak informowaliśmy, wypadek zdarzył się w sobotę w Jaskini Wierna w Ostrężniku (gm. Niegowa). Opiekuje się nią Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Podziemnych Zjawisk Krasowych "Speleo-Myszków". Wejście zabezpiecza krata otwierana tylko na jeden wiosenny weekend. Właśnie teraz wypadła tegoroczna okazja do zwiedzenia jaskini. W sobotę weszło do niej co najmniej kilkadziesiąt osób. Wśród nich 30-letni łodzianin, doświadczony speleolog. W jaskini spadł na niego około półtoratonowy głaz, który oderwał się od stropu. Mężczyzna zmarł. Inni grotołazi wezwali pomoc.

Akcja wydobywania ciała rozpoczęła się ok. godz. 17 w sobotę i trwała do 8 w niedzielę. Do Ostrężnika przyjechali m.in. ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia. Trzeba było wykuć i odkopać nowe przejście do jaskini. Jak potem oceniono, była to najtrudniejsza akcja w historii GOPR-u na Jurze.

- Niektóre osoby, które weszły w sobotę do jaskini, były początkującymi grotołazami, nieprzygotowanymi do tej wyprawy. Wśród nich jeden pan z synem, którzy wymarznięci i wyczerpani nie mieli siły sami wydostać się z podziemi - relacjonował Piotr van der Coghen. -

Mieliśmy ogromne problemy z wydobyciem ciała. Na końcu zamykanej jaskini wylany jest bowiem żelbeton, zaś jedynym wyjściem jest wąska stalowa rama. Nie ma możliwości, by wyciągnąć tamtędy człowieka. Nie wyobrażam sobie, jak ewakuować stamtąd osobę ze złamanym kręgosłupem czy udem. Przy okazji tej tragedii światło dzienne ujrzał problem zamykania jaskiń. Może służy to ochronie przyrody, ale stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie się chciał tam wcisnąć, a my nie będziemy mogli mu pomóc - mówił "Wyborczej" van der Coghen.

W poniedziałek Prokuratura Rejonowa w Myszkowie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego przyczynienia się do śmierci grotołaza.

- Zbadamy wszystkie okoliczności sprawy. Czy do jaskini wchodziła zorganizowana grupa, czy wchodzący byli odpowiednio wyszkoleni i przygotowani, czy ci, co mieli jaskinię pod swoją pieczą, puścili wszystkich "na żywioł" - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Nie ukrywa, że dla śledczych medialne opinie van der Coghena mają znaczenie. - Być może sprawie eksploracji jaskiń na Jurze trzeba się przyjrzeć w szerszym kontekście. Musimy zweryfikować m.in. to, co ratownik górski mówił o zamykaniu wejść do jaskiń - dodaje prokurator Ozimek.Re: VI Biwak Pod Wiercicą.
Autor: piast (IP zapamiętane)
Data: 02 May 2014 - 12:04:01

jura zawsze będzie miejscem konfliktu miedzy legalnością wejść a łatwością dostępu do jaskiń w tym terenie
dla turystów, mieszkańców, grotołazów itp.

szkoda że to ma związek z tragedią do jakiej doszło,
o ile prokurator ma taką pracę nic na to nie poradzi
to wykorzystywanie tego przez inne osoby do dyskusji w celu wykorzystania wypadku do własnych celów jest przesadą
niestety zawsze się takie osoby znajdą by wykorzystać medialny rozgłos sprawy

mam nadzieję że to się nie odbije źle na organizatorach bo krytykować jest łatwo a zorganizować już coś dla innych nieps. jeżeli nic się nie zmieni to w niedalekim czasie odbędzie się msza w okolicznej jaskini za tych co odeszli a jaskinie i góry pokochali. co do czasu to zainteresowani znajdą gdzie trzebapiotrek
Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2014-05-02 15:34 przez piast.

Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss