dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2
Amatorskie zwiedzanie
Autor: 3damian3 (IP zapamiętane)
Data: 19 May 2011 - 12:00:17

Witam wszystkich
Chciałbym się dowiedzieć, czy w Beskidzie Śląskim są jakieś jaskinie, które nadają się chociaż do częściowego zwiedzania bez sprzętu ?

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: rychomax (IP zapamiętane)
Data: 19 May 2011 - 14:05:44

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "SPRZĘT".
Generalnie wszystkie jaskinie we fliszu wymagają - światełka, ubranka ochronnego (najlepiej kombinezon jednoczęściowy), rękawiczek roboczych oraz zabezpieczenia głowy w postaci kasku lub bardzo grubej czapki (widziałem gościa w hełmofonie czołgisty :) ) nieliczne uprzęży i szpeju.
A...i większość wymaga dobrej orientacji przestrzennej lub "przewodnika"...jako że to mikst powietrza z kamieniami.
I prośba o nie zostawianie w dziurze "nici Ariadny". Jak już musicie iść po sznureczku to go należy zwinąć i zabrać.

_________________________________________________________________________
nigdy nie sądź że wiesz dobrze co "przedpiśca" miał na myśli....



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-19 14:09 przez rychomax.

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: 3damian3 (IP zapamiętane)
Data: 19 May 2011 - 17:03:11

Ubiór, latarka i hełm się znajdzie, ale nie mam lin więc chciałbym udać się do jaskini, gdzie nie są one konieczne, zresztą i tak nie umiem się nimi posługiwać. Planuje pójść z bratem bez przewodnika, a z nicią i jakąś mapą jaskini. Prosiłbym właśnie o podanie konkretnych jaskiń w rejonie Brennej i Wisły, bo tam mam najbliżej.

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 19 May 2011 - 19:48:58

jak masz hełm to dasz rade.

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: 3damian3 (IP zapamiętane)
Data: 19 May 2011 - 19:56:51

A możesz podać nazwy jaskiń najlepiej w okolicy Brennej do których hełm, latarka i ubiór wystarczy, bo na pewno nie we wszystkich obejdziemy się bez lin jeśli napotkamy paro metrową, pionową ścianę.
Dużo informacji jest o Jaskini w Trzech Kopcach, Jaskini Dującej i Jaskini Głębokiej w Stołowie, wszystkie znajdują się w Brennej do której nie mam daleko, tylko którą z tych jaskiń można zwiedzać bez lin ?



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-19 20:33 przez 3damian3.

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: rychomax (IP zapamiętane)
Data: 20 May 2011 - 09:22:05

Przejdź się do Jaskini w trzech Kopcach...to na początek wystarczy.
Głęboka ma obecnie mało stabilne wejście -rejon "Komory Gazowej" a w Dującej jest bardzo wąska 3 metrowa studzienka prowadząca w te obszerniejsze partie która raczej nie jest dla "greenhornów"

_________________________________________________________________________
nigdy nie sądź że wiesz dobrze co "przedpiśca" miał na myśli....

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: trroy (IP zapamiętane)
Data: 20 May 2011 - 10:15:39

święta trójca: Malinowska, Salmopolska, Trzy Kopce

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: 3damian3 (IP zapamiętane)
Data: 20 May 2011 - 12:59:41

Z jaskiń, które wymieniłeś wybiorę tą na Trzech kopcach, ponieważ znajduje się w Brennej, a dwie pozostałe może innym razem, gdy wybiorę się do Wisły. Mógłby ktoś napisać tutaj bądź na maila damian.grz@gmail.com, gdzie dokładnie jaskinia się znajduje ? Mam zamiar ruszyć spod kompleksu narciarskiego Węgierski żółtym szlakiem na wschód w stronę Karkoszczonki, następnie pójść na północ w kierunku Klimczoka czerwonym szlakiem i jeśli dobrze rozumiem to gdzie obok tego czerwonego szlaku znajduje się Jaskinia na Trzech Kopcach, ale prosiłbym o dokładniejsze wskazanie mi tejże jaskini.

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: rychomax (IP zapamiętane)
Data: 20 May 2011 - 17:19:53

3damian3 Napisał(a):
> Jaskinia na Trzech Kopcach, ale prosiłbym o
> dokładniejsze wskazanie mi tejże jaskini.

GPS

N 49 43 59,6
E 18 59 08,6

996 mnpm




_________________________________________________________________________
nigdy nie sądź że wiesz dobrze co "przedpiśca" miał na myśli....

Re: Amatorskie zwiedzanie
Autor: 3damian3 (IP zapamiętane)
Data: 20 May 2011 - 21:02:01

Mam nadzieje, że to prawda że można chodzić po tej jaskini bez pomocy lin, bo z tego co czytałem to tak piszą, ale patrząc na filmy z tej jaskini to nie wygląda to tak różowo, już samo zejście 4,6m po pionowej ścianie wygląda na trudne do wykonania, ale jest do zrobienia. Bardziej obawiam się wąskich studni, przejść przejde, bo jestem szczupły i zaklinowanie mi nie grozi, ale nie wiem jak będzie z powrotem przez takową studnię. Drogę mam zamiar znakować kredą chyba, że wcześniej napotkam już jakiś znaczący zacisk, którego nie będę miał odwagi pokonać. Takie to obawy mam przed pierwszym razem.

Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss