dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--1234-->
Bieżąca strona:3 z 4
Re: Początkujący.
Autor: bingo80 (IP zapamiętane)
Data: 10 Mar 2011 - 21:08:31

nie jestem zbyt duży 90kg, 178cm, ale bez brzucha, co do szpatowców to ja nie mam obaw, mam doświadczenie w technikach linowych i odpowiednie szkolenia, we wspinaczce również (chociaż niewiele ma to wspólnego), pojedziemy w cztery osoby, z tego co widziałem na zdjęciach to jest łatwy dostęp, jeżeli wyda mi się zbyt trudny dla mnie lub któregoś z nas to odpuszczę (swoje lata mam i wiem co robię, ale jak najbardziej doceniam ostrzeżenia z Waszej strony).
pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

Re: Początkujący.
Autor: Zodiak (IP zapamiętane)
Data: 10 Mar 2011 - 21:48:37

Zbyt wielka pewność siebie jest zgubna. Pamiętaj, że jaskinie,to nie prace na wysokości i podczas eksploracji jaskiń wykorzystuje się zupełnie inne techniki niżeli podczas prac na wysokości. Tak czy owak, Twoje życie, Twoja sprawa, musisz pamiętać, że masz je tylko jedno ;)

Re: Początkujący.
Autor: bingo80 (IP zapamiętane)
Data: 10 Mar 2011 - 22:59:38

nie jestem zbyt pewny siebie (może z mojej wypowiedzi tak wyszło), napisałem, że jeżeli uznam to za zbyt trudne to odpuszcze, nie napisałem, że jestem mistrzem i napewno tam zjadę, zobaczę i ocenię. jestem rozsądnym chłopem.
Wiem, że prace na wysokości to zupełnie co innego, inne techniki itd., ale z tego co widzę na fotkach to prawie zwykły zjazd (tak jak ze skały), bardziej przerażają mnie i fascynują zarazem zdjęcia z długich korytarzy i jeszcze wody sporo.
a i jeszcze takie pytanko jakie są wg Was dobre uprzęże? bo jeżeli mi się to spodoba to bede musiał zanabyć jąkąś drogą kupna, bo z tego co widzę to moje toradło to trochę za dużo ma rzeczy do przecierania i do zachaczania ;)
I jescze jedno (pewnie nie ostatnie) - wiem, że trzeba chyba jakiś papier mieć, a duże są kary jak się go nie ma?

dziękuję za cierpliwość w odpowiadaniu

pozdrawiam

Re: Początkujący.
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 11 Mar 2011 - 06:59:43

Nie chciałbym się wymądrzać, ale szpatowców na pierwszy wyjazd bym nie planował (może na drugi). Jak kolega wyżej napisał w jaskini jest "inaczej" niż w otwartym terenie bez utrudnień. Ta jaskinia jest wyjątkowo prosta ale wymaga poręczowania pochylni i przepinki na półce skalnej. Niby nic, ale jak coś pójdzie nie tak to turlasz się bez szans na zatrzymanie i kończysz w 20 metrowej studni. Przy okazji dobrze mieć ze sobą ze 3 plakietki np. petzl'a i kluczyk (na sznurku) do montażu. Jaskinie jurajskie są obecnie dobrze poobijane. Należy natomiast mieć lekki dystans do stałych punktów z minionych lat. I jak w robotach - każdy zjazd to 2 pewne punkty. Do ciekawych jaskiń na początek można dodać wielkanocną i piaskową obok.

Re: Początkujący.
Autor: gagu (IP zapamiętane)
Data: 11 Mar 2011 - 15:00:58

Zodiak Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Smar ma rację - jednak z różnymi osobami
> pokonywałem Berkową, zarówno doświadczonymi
> jak i z dziećmi itd. Jednak co racja to racja
> jeżli nasz kolega jest za "duży" to będzie
> problem

NO ja też jestem nie za mały na 195 cm przypada 100 kg :D, dałem radę z brekową bez większych problemów. W końcówce korytarza, czułem jak dupsko, dokładnie pasuje do jednego z przełazów, ale wystarczyło ruch robaczkowy uskutecznić i mocniej szarpnąć aby przeszło :D.



Re: Początkujący.
Autor: smar (IP zapamiętane)
Data: 11 Mar 2011 - 18:54:35

No to gratuluję Ci gagu odwagi, samozaparcia i sprawności. Ja z końcową częścią Berkowej dałem sobie siana przy 176 na 78. Najgorsze jest to, że jak już się zacznie to cholernie trudno jest się wycofać.
Pozdrówka :)

Re: Początkujący.
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 11 Mar 2011 - 20:10:26

Odpisz na priv Smar

Re: Początkujący.
Autor: bingo80 (IP zapamiętane)
Data: 11 Mar 2011 - 20:43:43

no to mnie panowie nastawili troszkę, może faktycznie zacznę od berkowej lub wielkanocnej, chociaż dalej mam w głowie szpatowców, i znajome słowo się pojawiło poręczowanie - tak samo jak przy nurkowaniu też robiłem poręczówki i też pod skałami. O siebie się zbyt nie obawiam tylko o szwagrów ale oni też sprytni. i jeszcze jedna fajna rzecz w tej studni to droga wspinaczkowa dość trudna ;).

gagu Ty to kawał chopa jesteś ;)

pozdrawiam

Re: Początkujący.
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 12 Mar 2011 - 06:17:35

"gagu Ty to kawał chopa jesteś ;)"


Też mu to mówimy :D:D

Re: Początkujący.
Autor: szpej (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 08:50:19

podepne sie pod temat.
byłby ktos chętny wytłumaczyć mi czyli dziurołazowemu laikowi co i jak?
Albo najlepiej zabrac mnie raz i pokazac jak to wyglada?:) - nie mam pojecia czy mi sie to spodoba, a nie chcialbym kupowac sprzetu - co prawda pokrewnego do wspinu ale jednak różnego.


o sobie.
31l. 173cm. 77kg uprawiam wspinaczke klasycznąi drytool.
pozdr.
szpej

Idź do strony:  <--1234-->
Bieżąca strona:3 z 4


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss