dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Kamionkowa - Nowe(?) odkrycie
Autor: smar (IP zapamiętane)
Data: 19 Apr 2010 - 08:58:10

Nadeszła wiosna i choć (sądząc po jednym z postów) nie na wszystkich wpłynęła pozytywnie, to dla mnie przyszedł czas wypełnienia "kary" którą dobrowolnie na siebie nałożyłem w ramach ekspiacji za numer z mapką "lokalizującą" Jaskinię Józefa - przeczesanie masywu Kamionkowej. I gdy tak krążyłem po lesie omijając mniej lub bardziej szerokim łukiem miejsce wskazane przeze mnie strzałką natknąłem się między innymi na taki obiekt:

[img21.imageshack.us]

Osobiście nie znam żadnej jaskini w tym rejonie (tzn. po zachodniej stronie drogi 791) poza Jaskinią Józefa ;) stąd moja teza, że to nowe odkrycie. Jeżeli się mylę, to proszę kolegów o sprostowanie.
Jaskinia ta zaczyna się dość ciasną, pionową studnią rozwiniętą na szczelinie NE-SW do której prostopadle dochodzi szczelina z kierunku SE tak, że razem tworzą kształt litery T (patrz zdjęcie). To nie ja znalazłem i odkopałem wejście do tej jaskini.
Prawdziwemu odkrywcy obiektu proponuję układ: jeżeli w ciągu miesiąca odezwie się i przekona mnie, że to jego odkrycie to w sprawie tej jaskini zachowam milczenie na dłużej dając mu czas na eksplorację. Jeżeli nikt w ciągu miesiąca licząc od dziś się nie zgłosi to dane o położeniu tej jaskini udostępnię każdemu kto o to poprosi. Sam nie mam czasu, środków a przede wszystkim umiejętności by wyeksplorować tą jaskinię. A obiekt zapowiada się ciekawie więc szkoda by pozostał zapomniany!

Re: Kamionkowa - Nowe(?) odkrycie
Autor: Martin0576 (IP zapamiętane)
Data: 19 Apr 2010 - 20:07:55

Samo zdjęcie już mnie ciekawi:) Jaskinka może być ciekawa.

Re: Kamionkowa - Nowe(?) odkrycie
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 19 Apr 2010 - 20:10:11

no to właśnie podobne do moich poprzednich postów, praktycznie wejscie podobne ale w innym rejonie, tylko ze nie pion a z dosc mocnym zejsciem.

Pozdrawiam

Re: Kamionkowa - Nowe(?) odkrycie
Autor: Michał_J (IP zapamiętane)
Data: 20 Apr 2010 - 09:13:12

No jak widac lokalizacje podałeś już wszystkim. Kamionkowa nie jest jakimś ogromnym masywem i każdy kto bedzie chciał na pewno bez bez kłopotów znajdzie ten problem.

Re: Kamionkowa - Nowe(?) odkrycie
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 20 Apr 2010 - 19:05:45

Otwór Jaskini Jaworowej odkryłem podczas zimowej eksploracji rejonu Kamionkowej Góry w dniu 30.12.2007. Następnie w kilku wyjazdach eksploracyjnych oczyściłem szczelinę do głębokości około sześciu metrów poniżej otworu. W pracach pomagał mi syn Bartłomiej.

Obecnie Jaskinia Jaworowa jest w początkowym etapie eksploracji. Zatrzymaliśmy się na zwężeniu - zacisku znajdującym się właśnie sześć metrów poniżej otworu. Szczelina kontynuuje się jednak dalej pionowo w dół. Poniżej zacisku widoczne jest jej rozszerzenie. Po około siedmiu metrach następuje kolejne zwężenie, kamienie badawcze spadają jednak dalej. W rejonie drugiego zwężenia znajduje się drąg stalowy, który wykorzystywałem do udrożnienia początkowej części szczeliny. Zejście do miejsca pierwszego zacisku nie wymaga użycia liny. Aktualnie w szczelinie na poziomie minus sześć metrów zaklinowana jest niewielka wanta (którą już wcześniej usunąłem z tego miejsca), uniemożliwia ona włożenie nóg nieco niżej. Dopiero takie położenie daje nam szanse na wgląd w dolną część szczeliny.

Z uwagi na położenie, oraz wielkość want w rejonie zacisku - dalsze prace należy prowadzić ze szczególną ostrożnością!!! Zacisk, być może jest do przejścia przez szczupłą i sprawną osobę.

Położenie Jaskinia Jaworowej, oraz wydmuch z otworu jaki można obserwować w porze zimowej może sugerować, że istnieje możliwość odkrycie kolejnej bardzo głębokiej jaskini na Jurze.

Jaskini nadałem nazwę Jaskinia Jaworowa.

Adam Sanak


Na prawo od tej dolinki (zdjęcie spłaszcza teren), w górnej jej części znajduje się otwór Jaskini Jaworowej.



URL=http://img96.imageshack.us/i/jjapooenie.jpg/][/URL]



Zima - wydmuch




Lato


Re: Kamionkowa - Nowe(?) odkrycie
Autor: smar (IP zapamiętane)
Data: 21 Apr 2010 - 08:06:33

Gratuluję Beskidowcowi kolejnego odkrycia! Szkoda tylko, że zaciski w studni skutecznie utrudniają eksplorację Jaskini Jaworowej. Jestem natomiast pod wrażeniem sposobu w jaki prowadzona jest jej eksploracja - w rejonie otworu nie ma żadnych śladów bytności człowieka! Pomyśleć, że np. w SG śmieci i pozostałości po ogniskach to nieomylny znak że w pobliżu jest jaskinia lub schronisko.
ps. Do Michał_J
Swego czasu w dyskusji nt. położenia J. Józefa ricco napisał: "Są to Góry Kamionkowe ... Ale masyw jest rozległy...". Daleki jestem od twierdzenia, że Jaskinia Jaworowa jest nie do znalezienia ale z twierdzeniem, że "Kamionkowa" jednoznacznie określa jej położenie się nie zgadzam. Do sprawdzenia jest ładnych kilkadziesiąt hektarów lasu! Teraz, po dodatkowych wskazówkach Beskidowca, trochę mniej...
Pozdrawiam wszystkich :)
smar



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss