dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
"Fajowa stronka"
Autor: ricco (IP zapamiętane)
Data: 19 Dec 2009 - 23:10:30

[geoportal.pgi.gov.pl]
Witryna PORTALU Państwowego Instytutu Geologicznego poświęcona jaskiniom ma na celu zaprezentowanie aktualnego stanu wiedzy o jaskiniach Polski. Wieloletnie prace zmierzające do zebrania i uporządkowania tej wiedzy zostały podjęte w 1974r. z inicjatywy dr Jerzego Grodzickiego przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi. Powołano wówczas, kierowany przez pomysłodawcę, Zespół Inwentaryzacji Jaskiń. Początkowo Zespół dokumentował jaskinie tatrzańskie. W 1993r. projekt rozszerzenia prac na wszystkie obszary występowania jaskiń uzyskał rekomendację Państwowej Rady Ochrony Przyrody. W 1994r. zarządzeniem Ministra wprowadzono „Instrukcję wykonywania dokumentacji jaskiń” a w oparciu o nią Ministerstwo Środowiska rozpoczęło finansowanie dalszych badań. Efektem tych prac stała się seria wydawnicza prezentująca dokumentacje jaskiń występujących w różnych regionach Polski.

Wiedza zawarta w tej publikacji stała się źródłem informacji dla utworzonego w Centralnej Bazie Danych Geologicznych PIG działu poświęconego jaskiniom. Zgromadzone w usystematyzowany sposób dokumentacje (w tym także opracowane, ale jeszcze nieopublikowane), dzięki tej witrynie internetowej stają się dostępne szerokiemu kręgowi odbiorców. Znajdujące się tu dokumentacje jaskiń zawierają szczegółowe informacje o dotychczas zgromadzonej wiedzy o danej jaskini łącznie z lokalizacją na interaktywnej mapie.

Prezentowany tu zbiór wiedzy o jaskiniach nie obejmuje obszarów Ojcowskiego Parku Narodowego i Pienińskiego Parku Narodowego, podobnie jak dokumentacji jaskiń odkrytych po opublikowaniu inwentarzy poszczególnych regionów.Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss