dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--1234567-->
Bieżąca strona:2 z 7
Re: Kolejny wypadek
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2009 - 21:25:00

Podobne, jałowe dyskusje toczyły się już na forum wspinanie.pl.

Re: Kolejny wypadek
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2009 - 22:03:01

Fakt jest jeden - media są praktycznie przy każdej spektakularnej akcji na jurze a wzywa je nikt inny jak sam "JOPR". Mimo wszystko nie ma w tym nic złego (poza wstydem poszkodowanych i ku ogólnemu obrzydzeniu środowiska kolejną "spektakularną akcją" ratowniczą) bo:
- szum medialny nakręca ludzi na pozytywny wizerunek konkretnej organizacji czytaj grupa jurajska
- za rozgłosem idą pieniądze rządowe i Owsiakowe na sprzęt ratowniczy,
- za rozgłosem idzie również sława konkretnej osoby czyli Piotra van der Coghen'a
- częsty rozgłos potwierdza konieczność istnienia i inwestowania w taką grupę jak jurajska (co dla większości nadal jest absurdem)
Normalny biznes, normalne ludzkie podejście do sprawy i nie ma się co czepiać, swoje robią dobrze. "JOPR" ma pieniądze, coraz lepszy sprzęt, pan PvdC osiągnął dzięki rozgłosowi wysoki status polityczny. Tylko pozazdrościć.
Obłudą jest jednak zaprzeczanie tym faktom, że nigdy nie wzywacie telewizji, że sprzedawanie swojego wizerunku nie służy pozyskiwaniu pieniędzy i kreowaniu siebie.
No więc kto wzywa TVN przy wypadkach? Poszkodowany - żeby narobić sobie więcej wstydu ? Cwaniaki z obsługo linii ratunkowej 112 ?
Gdyby "JOPR" zależało na bezpieczeństwie pierwszą rzeczą było by zabezpieczenie kratą jaskini szpatowców aby nie wpadali tam przypadkowi ludzie. Ale po co ? Nie zabija się kury znoszącej złote jajka. Nie chodzi o zamykanie ale o zabezpieczenie samych studni przed wpadnięciem jak w Racławickiej. To koszt niewielki w porównaniu z czyimś kolejnym życiem. Tablica u podnóża wzgórza nie rozwiąże problemu ani jaskiniowych ani wspinaczkowych.

Druga sprawa to czy osoba podająca się na forum jako van der Coghen Piotr to ta osoba ? Patrząc na język mam wrażenie że nie do końca.

Re: Kolejny wypadek
Autor: van der Coghen Piotr (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2009 - 23:15:17

Żaden grotołaz z samego faktu, że mało jeszcze umie, nie jest "cieciem".
Brak wiedzy nie powinien upoważniać nikogo do ubliżania mu.
Jest tylko ignorantem w tej branży i powinien sie o tym dowiedzieć, aby ten fakt zmienić.
Wbrew powyższym twierdzeniom, mnie natomiast nie "nobilituje bardziej" reanimowanie himalaisty, aniżeli reanimowanie początkującego skałkowca, (a wypadki śmiertelne zdarzają się niestety na Jurze i tym, i tym.)
Jak można wogóle pomyśleć, że udzielanie pomocy jakiemukolwiek człowiekowi "nobilitumje" bardziej gdy on jest "ważniejszy"...
To wszystko jest jakieś chore!
.
Opinia tzw. "środowiska" dot Grupy Jurajskiej GOPR jest mi, przyznam, zupełnie obojętna.
Jak rówież wygłupy bandy kretynów próbujących wyszydzać od lat GJ GOPR (przypuszczalnie z braku innego zajęcia lub ze zwykłej ludzkiej zawiści.)
Bardziej istotnym jest, aby ratownicy GOPR byli dobrze wyszkoleni, dobrze wyposażeni i skuteczni w działaniu.
I to się czyni.
.
Powtarzacie jak mantrę pytania o media.
Przeczytajcie statuty GOPR i TOPR. Organizacje te mają OBOWIĄZEK STATUTOWY nie tylko ratować, ale też przeciwdziałać wypadkom.
Obecnie najskuteczniej czyni się to poprzez media.
Po to aby ostrzec innych.
Nie obrażał bym też kierownictwa TOPR sugerując, że sobie nie radzą z nagłaśnianiem wypadków (czyli profilaktyką i budowaniem własnego PR.)
W mojej ocenie są bardzo sprawni w tym zakresie.
.
Niestety, z powodów wyżej wzmiankowanych nadal nie polecam nikomu Serwisu komputerowego Kraków.


Re: Kolejny wypadek
Autor: van der Coghen Piotr (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2009 - 23:50:07

Jeszcze taki drobiazg: KASA!
O kasie ciągle bredzą wszyscy ci, którzy za nią wszędzie węszą i uważają, że każdy to co robi, robi tylko dla zysku.
Uprzejmie informuję, że organizacje typu TOPR i GOPR otrzymują od rządu stałą (niedostateczną z resztą,) kwotę pokrywającą w najlepszym razie koszty "gotowości".
Wszystkie inne koszty organizacje te muszą ponosić z funduszy własnych.
Paradoksalnie więc, każda akcja ratunkowa zabiera fundusze tym organizacjom ratowniczym a nie przysparza im ich.
Pomyliło się Wam ze Służbą Zdrowia gdzie płaci się za tzw. "procedury".
Z tego co wiem, Fundacja WOŚP nie sponsoruje obecnie górskich służb ratowniczych, więc wycieczka w kierunku Jurka jest jak kulą w płot.
Póki co jest też tak, że każdy człowiek w Polsce korzysta w górach bezpłatnie z olbrzymiego wysiłku finansowego rządu, samorządów, sponsorów i ... wysiłku ratowników (przypominam, że 90% to ratownicy ochotnicy, czyli ludzie wyszkoleni profesjonalnie a wykonujący swą służbę społecznie czyli za friko.
Chociaż i zawodowym ratownikom GOPR czy TOPR nie ma czego zazdrościć oceniając wysokość ich pensji).
Więc tyle o kasie.
Naprawdę nie ma się na co łaszczyć.
.
A najbardziej śmieszy to, że najwięcej na temat ratownictwa mają do powiedzenia ludzie "spoza branży".
Przypomina mi to stary kawał żydowski:
"Do stojącego pod bankiem lodziarza podchodzi znajomy:
- Słuchaj! Pożycz mi stówę.
- Nie mogę - twierdzi zagadnięty.
- Dlaczego?
- Bo widzisz, ja mam umowę z bankiem. Ja zobowiązałem się, że nie będę udzielał pożyczek a oni zobowiązali że nie będą sprzedawać lodów."
.
Więc niech każdy robi to co stanowi jego pasję i nie przeszkadza innym...



Re: Kolejny wypadek
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 29 Nov 2009 - 23:52:57

Zastanawiające jest, że pewna część "skałkowców" bardziej boi się kompromitacji w telewizji niż samego wypadku. Brzmi jak niezły żart, lecz do końca żartem nie jest. Człowiekowi, który przeżył chwile (godziny) grozy widok kamerzysty TVN-u na pewno nie pomoże. Media jak hieny czekają tylko na dramat i wzrost oglądalności.

van der Coghen Piotr napisał:
"Obecnie najskuteczniej czyni się to poprzez media. "

- i tak od 13 lat :)

Re: Kolejny wypadek
Autor: michal_aniol (IP zapamiętane)
Data: 30 Nov 2009 - 08:33:06

Napisałeś:
"Żaden grotołaz z samego faktu, że mało jeszcze umie, nie jest "cieciem".
Brak wiedzy nie powinien upoważniać nikogo do ubliżania mu."

Po czym: "Jak rówież wygłupy bandy kretynów próbujących wyszydzać od lat GJ GOPR"

Przeczysz sam sobie.

Napisałeś: "Nie obrażał bym też kierownictwa TOPR sugerując, że sobie nie radzą z nagłaśnianiem wypadków"

Gdzie ktoś napisał że TOPR nie radzi sobie z nagłaśnianiem wypadków?? Kto obraża TOPR? No wybacz... przeinaczasz fakty. Do TOPRu wam jeszcze daleko, oj daleko.

Napisałeś: "Opinia tzw. "środowiska" dot Grupy Jurajskiej GOPR jest mi, przyznam, zupełnie obojętna."

To bardzo źle jeśli tak uważasz. Mam nadzieję że to Twoja odosobniona opinia. Tzw. środowisko to ludzie którzy czynią wiele dobrego dla Jury. Dbają o skały, drogi wspinaczkowe, jaskinie, zbierają śmieci. Człowiek z ulicy tego raczej nie zrobi.

Do reszty się nie odniosę, bo pytałem o media, a usłyszałem o wygłupach kretynów, o obrażaniu TOPR, o obojętności, o kasie itp.

Nie bedę już udzielał odpowiedzi w tym wątku, dyskusja jak zauważył markpm jest jałowa i przestaje mieć sens.


Pozdrawiam
Michał Pawlikowski

Re: Kolejny wypadek
Autor: misza (IP zapamiętane)
Data: 30 Nov 2009 - 10:38:40

miałem się nie odzywać, ale dwa zdania mnie po prostu wkurzyły:

> "Nie obrażał bym też kierownictwa TOPR sugerując, że sobie nie radzą z nagłaśnianiem wypadków"
- Nikt ze środowiska jaskiniowego nigdy nie obrażał nikogo z TOPR. Ratownicy TOPR od zawsze cieszą się szacunkiem w środowisku - zarówno wspinaczkowym jak i jaskiniowym. I jakakolwiek próba stawiania grotołazów przeciwko TOPRowi to tzw. skrajne kurestwo.

> "A najbardziej śmieszy to, że najwięcej na temat ratownictwa mają do powiedzenia ludzie "spoza branży".
- Myślę, że w kwestii ratownictwa jaskiniowego to właśnie grotołazi (czyt. taternicy jaskiniowi) i TOPR-owcy są "ludźmi z branży". Autoratownictwo jest obowiązkowym punktem szkolenia na każdym kursie taternictwa jaskiniowego. Techniki wyciągania z opresji szlifowane są do skutku. Manewry ratownicze są robione kilka razy w roku (Czarna, Zimna, Jura). Więc o poziom wyszkolenia środowiska byłbym spokojny. Dowodzi tego fakt, że często grotołazi pomagają w akcjach ratunkowych, NAWET NA JURZE. Prawda?

> "Przeczytajcie statuty GOPR i TOPR. Organizacje te mają OBOWIĄZEK STATUTOWY nie tylko ratować, ale też przeciwdziałać wypadkom."
- Tablice "ostrzegawcze" nie zwiększają bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie. Mało widoczny otwór Piętrowej Szczeliny dotąd nie budził zainteresowania. Ale duża tablica informująca o miejscu niebezpiecznym budzi ciekawość u wszelakiej maści jurajskich partyzantów... pomijając fakt, że pasuje do krajobrazu jak pięść do oka.


A, i jeszcze jedno - nazywanie Jury terenem górskim jest trochę... nadużyciem.

Re: Kolejny wypadek
Autor: Kuba Nowak (IP zapamiętane)
Data: 30 Nov 2009 - 11:04:24

Ciekawe, mam wrażenie, że rzecznik prasowy JOPRu się tłumaczy, jak zwykle wypinając do pocałowania pupencję.
Jakiś czas temu sprężyłem się i obejrzałem program z udziałem wspomnianego i zawodników z PZA. Pointa była taka, że zawodnicy mogą panu Cogenowi "skoczyć", bo ma więcej wpływów i władzy... a w ogóle to "środowisko", które co chwilę musi ratować, to "banda kretynów". Aż dziwne, że były naczelnik w ogóle zaszcycił program swoją obecnością.

Tak się składa, że historie, które słyszałem o akcjach JOPRu mogłem zweryfikować w naturze. Po wezwaniu na miejsce, trafiliśmy na blokadę doliny. Postawił ją Park, aby więcej dziennikarzy nie wjeżdżało do niej samochodami... Przy otworze bariera z "lepperówy", żeby dziennikarze nie plątali się pod nogami...
Wezwano nas, bo okazało się, że ratownicy nie potrafią założyć stanowiska do wyciągnięcia zwłok ze szczeliny... a wystarczyła jedna pętla na pancernej naturze, bez ani jednego spita - jeżeli pan rzecznik pisze coś o dobrym wyszkoleniu to ja przepraszam bardzo.

To był tylko początek akcji, bo potem trzeba było wyciągnąć zwłoki przez ciasną rurę i tutaj wszyscy byli bardzo dzielni, ale szarpać sznurek może każdy.
Problem polega na tym, że, tak jak w polityce, VDCP kusi ochotników szczytnymi ideami, a sam nie potrafi ich wyszkolić i posyła ich na akcje, które ich przerastają - szkoda tych chłopaków, bo potem się mogą zrazić do samej idei. Nie należy się zatem dziwić, że przemiał ludzi w JOPRze ma tempo przewyższające tempo szkolenia.

Kariera VDCP, to dla mnie historia samozwańca, który jak dobry marketingowiec dogadał się z mediami i wmówił innym, że świat bez JOPRu się nie obejdzie. Tu osiągnął wielki sukces. Na tą propagandę dał się nawet nabrać GOPR, bo myślał, że coś na tym zyska. Kto zyskał, ten zyskał - Jura została terenem górskim, a VDCP nawet nie zaliczył kursu w GOPRze...
Skończyło się na tym, że na walce o pieniądze z budżetu między Strażą a GOPRem, najlepiej wyszedł JOPR, bo tam gdzie spokojnie mogłyby działać jednostki wysokościowe Straży Pożarnej, rządzi górski JOPR z całymi konsekwencjami jego polityki, w której marketing jest ważniejszy od fachowości.

Re: Kolejny wypadek
Autor: van der Coghen Piotr (IP zapamiętane)
Data: 30 Nov 2009 - 13:53:45

Odp. do justubela:
cóż, każdy boi się kamery TV bo są one wręcz wszechobecne. Są one na przykład na absolutnie wszystkich akcjach Strażaków, na części akcji policji, CBA, Służby Celnej itd itd
Takie czasy...
Jak się robi coś niezwykłego (czytaj: uprawia sporty ekstremalne), to trzeba się liczyć z tym, że zaciekawi to innych (którzy sami nie mieliby na to odwagi), szczególnie gdy się coś nie uda...
Stara akademicka maksyma brzmi: "to że pies pogryzł faceta, to żaden news, ale jeśli to facet pogryzł psa to jest wiadomość!!!
Dlatego gorzej się przebijają w mediach informacje o dokonaniach sportowych w skałach czy jaskiniach, a znacznie lepiej te o niepowodzeniach i wypadkach.
Być może widownia dowartościowuje się w ten sposób?
.
Odp. do michała_anioła:
Ubliżanie ludziom, którzy ulegli wypadkowi (niezależnie czy z własnej winy czy z przypadku) - uważam za nieetyczne.
Ostre formułowanie prywatnej opinii o chuliganach (również internetowych) - uważam za działanie etyczne (bowiem chuliganem jest każdy, który nie sprowokowany napada na innego człowieka).
.
Silenie się na porównywanie służb ratowniczych TOPR/GOPR jest, uważam, bezsensowne. Niech każdy robi skutecznie na swoim terenie swoją robotę, do której dobrowolnie się zobowiązał.
TOPRowcy nie pójdą ratować na Jurę a GOPRowcy nie pójdą ratować w Tatry. I niech tak już zostanie.
.
Chwalicie się, że "środowisko" dba o skały i m.in. zbiera śmieci. To dobrze. Tak jak pozytywne jest czyszczenie skał jurajskich ze śmieci przez harcerzy, drużyny ekologiczne, PTTK i miejscową młodzież szkolną.
Jak wszyscy będziemy o to dbali to będzie ładniej...
.
Ludźmi "spoza branży" pozwolę sobie jednak nazwać każdego, kto nie jest zdeklarowanym i zweryfikowanym, czynnym ratownikiem górskim.
Od lat szkolenia alpinistyczne obejmują zasady ratownictwa i co więcej czasem taternicy (biorą udział w akcji) ale nie czyni to jeszcze z nich ratowników górskich. Niestety.
I nie ma tu się co puszyć.
Ratownikiem jest przede wszystkim człowiek, który ZOBOWIĄZAŁ się, że O KAŻDEJ PORZE DNIA I NOCY POŚPIESZY POTRZEBUJĄCYM NA RATUNEK.
A nie ktoś "kto się załapał" na akcję.
.
Tablice ostrzegawcze to odgrzewane kotlety. Postawił je Jurek Owsiak wraz dyrekcjami Parków Krajobrazowych w miejscach, na które GOPR nie maiał żadnego wpływu.
Każdą akcję ostrzegającą ludzi przed wypadkami, górskie służby ratownicze powinny popierać, ale rzecz jasna są akcje bardziej i mniej udane.
Wśród tego całego narzekania i wydziwiania, które słyszę od lat, nie zdarzyło mi się usłyszeć od tzw "środowiska" propozycji opozytywnej.
Cóż. Łatwiej krytykować, niż samemu kształtować rzeczywistość, tym bardziej, robić to dla innych, nieznanych nam osób, które kiedyś ulegną wypadkom...



Re: Kolejny wypadek
Autor: michal_aniol (IP zapamiętane)
Data: 30 Nov 2009 - 14:50:03

Małe sprostowanie żeby nie było:

"Odp. do michała_anioła
Ubliżanie ludziom, którzy ulegli wypadkowi (niezależnie czy z własnej winy czy z przypadku) - uważam za nieetyczne."

Nie wygłosiłem takiej opinii. Nie uważam tak, nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby ubliżać innym ludziom a tym bardziej poszkodowanym w wypadkach.
To kolejne kłamstwo z ust vdCP.



Pozdrawiam
Michał Pawlikowski

Idź do strony:  <--1234567-->
Bieżąca strona:2 z 7


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss