dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--123-->
Bieżąca strona:2 z 3
Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: dymek45 (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:28:16

Ja dopiero zaczynam, chodzę po jaskiniach jakieś pół roku moze troche dłuzej, ale przyjechał do jaroszowca wójek jednego z naszej ekipy a on od ponad 15lat po jaskiniach chodzi więc chcieliśmy to wykorzystać. A on nigdy nei był w tych rejonach i też nie wie gdzie jest błotna;/ Mamy iść jeszcze w następna niedziele jak pogoda będzie ale chciałbym wiedizeć już dokładnie gdzie to jest.

A tak od lodowej jakbym dostał dokładny opis? To dość orientacyjny punkt w tym terenie. Bo możliwe że to ta w której bylismy ale pewny nie jestem.

A Szeroki Aven gdzie się znajduje? Bo już o tej jaskini słyszałem ale gdzie to jest to nei wiem;/



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-12-08 21:29 przez dymek45.

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:32:55

Jak jest doświatczony grotołaz to spoko.
Aven w Dolinkach Krakowskich(Szklarskiej)

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:38:46

Opublikowałem swego czasu opis inwentarzowy Jaskini Błotnej. Dojście do otworu Jaskini Błotnej z tego opisu inwentaryzacyjnego:
Dojście rozpoczynamy od zabudowań stacyjnych (stacja Jaroszowiec Olkuski) i idziemy szosą w kierunku Jaroszowca (300m), następnie zmieniamy kierunek na północno - zachodni i idziemy obok płotu sanatorium (450m). Dalej kontynujemy marsz przecinką leśną, aż do jej zakończenia – utrzymując ten sam co poprzednio kierunek (700m). Z miejsca, gdzie przecinka się kończy, (skrzyżowanie ze ścieżką), podchodzimy pod szczyt najwyższego wzniesienia (250m – azymut 295 stopni). Otwór położony jest na wschodnim skłonie wzniesienia, na północ od charakterystycznego cyrku skalnego (15m poniżej grzbietu – widoczne pęknięcie masywu).
Dodając po latach: Od zakończenia opisywanej przecinki, należy podejść tak jak w opisie te 250m, kierunek tak jak przedłużenie przecinki (azymut 295 stopni). Do podejścia jest około 55m pionu, czyli dość sporo. Na mapie, którą dysponuję wzniesienie z Jaskinią Błotną jest bez nazwy, ale leży pomiędzy wzniesieniami Ostra Góra (na północny wschód) i Pod Wieżą (na południowy zachód).
Jaskinia Błotna jest jaskinią „sportową” . Już sam zjazd szczelinową studnią wlotową wymaga użycia sprzętu jaskiniowego, oraz odpowiednich umiejętności technicznych.
„błotna zaczyna się małą studzienką na 2,5 m. potem punktowo bardzo wąsko (ZI / ZII) chyba najciaśniejsze miejsce a potem to już wąska szczelina bardzo ciasna ale bez zacisku na grubość klaty (szczególnie wredna przy powrocie), zjazd zdecydowanie z rolką wpiętą na lonżu lub z asekuracja z shunta.”
No nie jest tak ciasno, jak dla mnie w studni wlotowej nie ma zacisku. Jest ciasno to prawda. Zjazd normalnie - z rolką zawieszoną na karabinku głównym uprzęży. W jaskini byłem oczywiście wielokrotnie. Studnia wlotowa (szczelina) po odpowiednim treningu w niej i poznaniu toru zjazdu – wyjścia nie przedstawia większych trudności w jej pokonaniu.
Adam Sanak

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: dymek45 (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:38:59

To do Aven to się pewnei jeszcze bybierzemy, ale narazie penetrujemy okoliczne jaskinie.

A więc jak z tym dokładnym opisem dojścia z pod Lodowej? I przede wszystkim to która jest góra, bo jesti ich trzy pierwsza w której znajduje sie lodowa, druga pośrodku tam gdzie między innymi jaskinia (20) i trzecia Ostra Góra(Czubatka)

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: dymek45 (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:43:15

A teraz po tym opisie to powinienem trafić. Wybiorę się jutro poszukać (ale narazie nei schodzić;)). Napiszę czy znalazłem. Z góry dzięki.

A tak przy okazji to mieszkam na terenie sanatorium więc mam niedaleko:)

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:50:32

Jak nie znajdziesz, będę opisywał dojście aż do skutku.
Adam Sanak

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: dymek45 (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 21:55:06

Hehe no teraz to powinienem znaleść;) Znam troche te skałki bo mozna powiedzieć że całe dzieciństwo na nich spędziłem, ale speleologią zająłem się od niedawna, a dopiero teraz zainteresowały mnie jakinie można powiedzieć że koło domu:P

A skąd wogóle Panie Adamie jest Pan? Jeżeli można wiedzieć oczywiście.

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 22:09:24

Zamieszkały Ziemia Oświęcimska - wielokrotnie przebywający w rejonie Jaroszowca Olkuskiego.
Adam Sanak

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: dymek45 (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 22:20:45

Tak właśnie myślałem. A pytam bo wiem poprostu że był Pan jedna z osób które odkryły Błotna i ją spenetrowały.

Jutro wyruszam na poszukiwania. Zdam relacje.
A teraz już kładę się spać żeby mieć siłę na jutrzejszą wędrówke.

Re: Jaskinia błotna w Jaroszowcu
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 09 Dec 2008 - 08:49:05

mapka:


Idź do strony:  <--123-->
Bieżąca strona:2 z 3


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss