dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--<<...4243444546474849505152-->
Bieżąca strona:47 z 52
Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Pawel_P (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 16:27:17

Adamie co do JJ i JSM masz w 100% racje, szkoda tylko że nie dowiedziałeś się niczego o Rysia. Niech osoby działające w Rysia skorygują to troche bo potem będzie wyśmiewanie, że niby taaaaka trudna dziura itp.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Zodiak (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 16:45:50

O ile mi wiadomo, Karty Taternika zostały zniesione. W tej chwili są tylko kursy jaskiniowe. Z tego co słyszałem, ale tylko słyszałem, teraz aby wejść do jaskiń tatrzańskich, czy jurajskich - każdych wystaczą nawet zwykłe uprawnienia wysokościowe. Ale to tylko słyszane informacje, część tego wyczytałem na stronach PZA.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Pawel_P (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 16:54:00

To bardzo źle słyszałeś. Żeby wejść do jurajskich dziur nigdy nie trzeba było mieć żadnych uprawnień. Adamowi raczej chodziło o to że jaskinia wymaga umiejętności technicznych przekazywanych na kursie taternictwa jaskiniowego.
A co do jaskiń tatrzańskich to trzeba mieć karte. Faktycznie był pomysł jej zniesienia ale na szczęście nie wypalił.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: markpm (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 17:04:42

A z ciekawości - jak się "ma" Karta Taternika do jaskiń jurajskich?
Jeśli chcemy dalej bawić się w niuanse prawne to do zwiedzania ww. dziur potrzebujemy przede wszystkim zezwoleń zarządców.



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-04-08 17:08 przez markpm.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Pawel_P (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 17:10:26

Dokładnie, potrzeba zezwolen zarządców ale nikt sie w to nie bawi.
Karta taternika ma sie nijak do jaskiń jurajskich. Nie jest i raczej nie będzie wymagana na jurze. Zresztą jakoś nie moge sobie wyobrazić że żeby iść np. do Racławickiej to bym musiał najpierw w budce pokazać karte i zezwolenie wziąć.



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-04-08 17:19 przez Pawel_P.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: gagu (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 17:19:03

Pawel_P Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Adamie co do JJ i JSM masz w 100% racje, szkoda
> tylko że nie dowiedziałeś się niczego o Rysia.
> Niech osoby działające w Rysia skorygują to
> troche bo potem będzie wyśmiewanie, że niby
> taaaaka trudna dziura itp.

NO tak, jak na razie Jaskinia Rysia to niewielki obiekt, ale o dużym potencjale, aby dostać się niżej musimy "zwalczyć" zacisk, trudny technicznie, do przejścia tylko przez wybitnie szczupłą i giętka osobę, ale na razie prosimy o niezapuszczanie się do tj dziurki ponieważ jest ona w trakcie prac pozwalających na wciśnięcie się poniżej. Dalej może być niestabilnie i bardzo niebezpiecznie!!!

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 17:19:21

Istotnie chodzi mi tylko o bezpieczeństwo. Nikt – jak do tej pory- nie sprawdza uprawnień, ja również nie będę!
Forum speleo, a w tym i nasza temat czyta wiele osób, są wśród nich osoby całkowicie pozbawione wiedzy o trudnościach występujących w jaskiniach położonych na terenie Jury, są też osoby które początkują w taternictwie jaskiniowym. To w trosce o bezpieczeństwo właśnie tych osób powyższy mój tekst. „Nie próbujcie tego w domu”…..
Adam Sanak

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Zodiak (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 17:32:19

Co do Karty Taternika bardzo dobrze że pomysł upadł. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to Adam ma absolutną racje.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: erni (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 17:36:03

Jeśli chodzi o Rysia, trzeba dodać, że wszelkie próby pokonania zacisku na chwilę obecną są również skrajnie niebezpieczne! Przeciska się pomiędzy ścianą a tonową wantą sklinowaną na małym kamyczku.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: gagu (IP zapamiętane)
Data: 08 Apr 2011 - 17:37:18

No jest też ważny element. Ja osobiście boje się tej gilotynki. Z chęcią bym się jej pozbył. :P

Idź do strony:  <--<<...4243444546474849505152-->
Bieżąca strona:47 z 52


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss