dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--<<...3839404142434445464748...>>-->
Bieżąca strona:43 z 52
Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: laik (IP zapamiętane)
Data: 04 Apr 2011 - 21:43:02

witam Zodiaku o RG przeczytalem na jakiejs mapie ale nie wiedzialem ze to rezerwat a tym bardziej ze sa tam jaskinie ale co z tego jak tam rezerwat. Czy trzeba miec jakies pozwolenia zezwolenia czy przewodnika zamówic no i ten sprzet nieszczesny i poslugiwanie sie nim kursy dopiero (podobno) za miesiac a poszloby sie tu i tam
pozdrawiam Laik

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 04 Apr 2011 - 22:38:56

laik Napisał(a):
-------------------------------------------------------
no i ten sprzet nieszczesny i
> poslugiwanie sie nim kursy dopiero (podobno) za
> miesiac a poszloby sie tu i tam

A mało to fajnych dziur, do których już można wejść bez nieszczęsnego sprzętu. W poziomie też jest co zwiedzać. Wszystko w swoim czasie, zdążysz je zwiedzić, nikt na razie nie zalewa otworów betonem (chyba?) :)






Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-04-04 22:39 przez justbiel.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Zodiak (IP zapamiętane)
Data: 04 Apr 2011 - 22:48:39

Cholera wie, w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe. Któregoś razu podejdziesz do jaskini a tu zonk! Jak krata to problem nie duży, gorzej jak czop betonowy:) Albo zamurowane wejście i zrobione nowe na górze z kantorkiem na bilety:) (Jaskinia Głęboka)

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: gagu (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2011 - 07:14:44

Ja polecam laikowi jaskinię kryształową koło Ludwinowa. Poćwiczy ciaśniejsze wejście. Czasami ciężko ja znaleźć, ale jak na początek na pewno zrobi wrażenie, a co najważniejsze nie potrzeba w niej sprzętu :D.



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-04-05 07:39 przez gagu.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Pawel_P (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2011 - 08:06:54

O kryształowa genialna! Ale otwór jest niestety na wielu mapach zaznaczony w złym miejscu.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: gagu (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2011 - 09:20:35

Zgłosi się do nas to damy mu lokalizację na mapce satelitarnej google, znajdzie na pewno, a najważniejsze, że "zatrzaśników" nie będzie potrzebował :P

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Pawel_P (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2011 - 09:28:54

Według dobrej mapy znajdzie bez problemów. Ale np. na mapie którą dostałem na rajdzie jura skałka (stałem na punkcie kontrolnym) jaskinia była zaznaczona na sąsiednim wzgórzu i to po złej stronie. Ile sie z kumplem naszukaliśmy to można by wypracowanie napisać o tym.

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: gagu (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2011 - 09:30:45

Hehehehheeh. Może stwórzmy dla Laika odrębny temat. :D

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: Beskidowiec (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2011 - 14:18:42

Obiecałem trochę o geologii wzgórza. Nie jestem z wykształcenia geologiem, więc to będzie trochę bardziej w kierunku zastosowania praktycznego wiedzy geologicznej.

Szczyt wzniesienia Las Góra przecina szczelina, pęknięcie o przybliżonym kierunku wschód - zachód. Jak bywa to najczęściej, szczelina posiada kilka załamań swojego biegu, lecz zawsze powraca do kierunku wschód – zachód. Charakterystyczne jest stopniowe podnoszenie się dna szczeliny, chociaż i tu występują chwilowe zaburzenia. Dno szczeliny podnosi się ze wschodu na zachód. Największą głębokość dno osiąga w rejonie Zaburzenia Wschodniego (-40,8), a najwyżej jest w rejonie Dylematów Zachodnich(-30,0). Zauważyć można również gwałtowne przyspieszenie podnoszenia się dna jaskini w rejonie Dylematów Zachodnich. Jeśli by ekstrapolować podnoszenie się dna szczeliny (cały czas mówimy tu o Jaskini Józefa) dalej w kierunku zachodnim, uwzględniając jeszcze to przyspieszenie podnoszenia się dna, to może być tak, iż opisywana szczelina, a w zasadzie jej dno może być osiągalne w połowie aktualnie znanej głębokości Jaskini Spełnionych Marzeń. Wlot Partii Olkuskich?
Przypuszczam, że tą wiedzę posiadają już eksploratorzy z JGE. Przypuszczam również, że Jaskinia Rysia jest jedną z możliwości dostania się do tej głównej szczeliny. Studnia, która znajduje się poniżej zacisku pokonanego przez Erniego, powinna doprowadzić do dna szczeliny , bezpośrednio z drugiej strony Dylematów Zachodnich w Jaskini Józefa. Prawdopodobne połączenie Jaskiń Józefa, Spełnionych Marzeń i Rysia wypadnie właśnie w tej okolicy. Już zarezerwowałem nazwę dla tej łączącej szczeliny (oczywiście tylko od strony Józefa) – Szczelina do Marzeń.

Jakie są jeszcze inne możliwości rozwoju systemu? Niewątpliwie, szczelina ciągnie się dalej w kierunku wschodnim, gdzie po pokonaniu Zaburzenia Wschodniego można liczyć na dalsze możliwości eksploracji.
A co z zachodem? Możliwe jest, że dno szczeliny kulminując w rejonie otworu Jaskini Spełnionych Marzeń i szczytu wzniesienia, już dalej się nie będzie podnosiło, a wręcz przeciwnie, rozpocznie spadek w kierunku przepływu rzeki Centurii, a więc w kierunku zachodnim. Możliwe jest nawet osiągnięcie rekordu głębokości jaskiń Jury. Wszak otwór Jaskini Spełnionych Marzeń leży na wysokości około 405 m.n.p.m. – a Centuria przepływa w tym rejonie (na przedłużeniu grzbietu wzniesienia Las Góra) na wysokości 323 m.n.p.m.
Jednakże dalej najbardziej perspektywicznym kierunkiem rozwoju systemu, jest kierunek południowy – jeśli odnosimy go do otworu Jaskini Józefa i kierunek południowo wschodni, jeśli odnosimy się do położenia otworu Jaskini Spełnionych Marzeń. To tam znajduje się „ziemia obiecana”, o której wielokrotnie już wspominałem w tym temacie. Na powierzchni terenu widać ciągi rowów i dołów, które powstały w wyniku przecięcia szczytu wzgórza licznymi szczelinami. Przechodząc często po tym rejonie, co prawda - nie muszę uważać by wpaść w jakąś dziurę, ale zawsze czuję jakiś dziwny impuls, że to tutaj, poniżej jest ta wielka dziura. Tak było wiele lat temu, gdy po raz pierwszy przebiegałem przez wzgórze. Tak jest i teraz.

Jestem przekonany, że dalsza eksploracja szczytu wzgórza Las Góra przyniesie połączenie Jaskiń Józefa i Spełnionych Marzeń, doprowadzając do powstania największego systemu jaskiniowego, jaskini na Jurze. To tutaj, będzie najdłuższa jaskinia Jury. Jaskinia z największą rozciągłością, jaskinia z wieloma dnami, jaskinia z licznymi miejscami niezbędnymi do zaporęczowania, słowem największa jaskinia Jury.
Adam Sanak

Re: Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z największych na Jurze
Autor: carconosh (IP zapamiętane)
Data: 05 Apr 2011 - 15:50:32

Wszystko pięknie, ale obawiam się, że Pan Lodowiec nie zrobił wyjątku dla tego obszaru i zejście poniżej 50m deniwelacji będzie niemożliwe.... Bez zaawansowanych prac górniczych niewiele się uzyska... Odnośnie geologii - całość wzgórza to oczywiście wapienie oksfordzkie. W okolicy jest dużo piasków polodowcowych, a Centuria prawie na pewno płynie już na nieprzepuszczalnych utworach z granicy baton/kelowej. Jeśli jest zainteresowanie dokłądniejszą budową tego terenu, mogę pogrzebać co nieco i zmajstrować zgrabniejszy opis.

Idź do strony:  <--<<...3839404142434445464748...>>-->
Bieżąca strona:43 z 52


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss