dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: Tomek 23 (IP zapamiętane)
Data: 29 Jul 2008 - 22:08:20

[pl.shvoong.com]

Gazeta.pl > Częstochowa > Aktualności > Neandertalczycy byli na Jurze

Neandertalczycy byli na Jurze Tadeusz Piersiak 2007-08-08,

Koście wielkiego zwierzęcia - być może mamuta, znaleźli archeolodzy badający jurajską jaskinię Stajnia. Zaledwie tydzień przesiewania hałdy pozostałej po rabusiach przyniósł więcej niż kilka miesięcy poszukiwań w innych jaskiniach

Archeolodzy ze Szczecina badają jurajską jaskinię Stajnia, przewidując rewelacyjne wyniki. Doktor Mikołaj Urbanowski z Uniwersytetu Szczecińskiego już zeszłego lata prowadził w podmirowskiej jaskini badania sondażowe. Wyniki były tak obiecujące, że zdobył grant i zjechał do Łutowca z grupą swoich studentów z Zakładu Archeologii. Na razie jest ich sześcioro oraz stażystka z Finlandii Frida Ehrsten. Osiągnięte wyniki spowodują powiększenie grupy do 12 osób.

- Wyniki są rewelacyjne - mówi młody naukowiec. - W Komarowej, gdzie kopaliśmy wiele kilka lat temu, nie uzyskaliśmy takich w wiele miesięcy. A wskazanie Stajni zawdzięczamy Dariuszowi Lorkowi z fundacji Elementarz prowadzącej szkołę w Łutowcu.

Jacek Koj, archeolog z częstochowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, mówi, że dwa lata temu Michał Urbanowski, zakończywszy ostatecznie badanie Komarowej (gdzie natrafił na unikalną w tym rejonie kość niedźwiedzia jaskiniowego), szukał nowego stanowiska badawczego. Zjeździli wspólnie okoliczne jaskinie, zaglądając też do Łutowca. Tam Lorek opowiedział o pobliskiej Stajni, gdzie ledwie pogrzebał w kupie piachu, a już natrafił na imponujący ząb zwierzęcy ("chyba że Drakuli" - żartuje Lorek). Kiedy Urbanowski zdecydował się na podjęcie badań w Mirowie, fundacja Elementarz udzieliła archeologom gościny w Łutowcu.

- Podjęcie badań było konieczne, bo mają one charakter ratunkowy - komentuje Koj. - Jaskinia była konsekwentnie penetrowana przez jakichś amatorów: może dzieci lub speleologów. Ale raczej przez poszukiwaczy skarbów, bo pryzma ziemi, która pozostała po ich wkopach, nie zawierała większych przedmiotów czy kości.

Mimo to szczegółowe przebadanie hałdy dało bardzo obiecujące efekty. Znalazły się w niej krzemienne narzędzia i groty strzał. Penetracja hałdy wymagała od studentów żmudnej pracy przy sitach. A pierwsze prace odkrywkowe (jeszcze w rabunkowych wykopach) odsłoniły kości dużego zwierzęcia - większego niż niedźwiedź jaskiniowy.

- Odesłaliśmy je do badania paleontologom - mówi Urbanowicz - mogą to być szczątki nosorożca włochatego lub mamuta. Jeśli to się potwierdzi, będziemy mieć sensację: pierwsze tego typu odkrycia na tym terenie. Jednak my spodziewamy się czegoś jeszcze bardziej znaczącego - kości człowieka neandertalskiego.

- A może nawet homo erectus - z entuzjazmem dodaje Lorek, archeolog amator.

Urbanowicz uśmiecha się z ostrożnością naukowca, ale nie oponuje. Relacjonuje, że znalezione wyroby krzemienne są na pewno dziełem neandertalczyków. A ilość już wypłukanych przedmiotów świadczy o tym, że pobyty w tym rejonie ludzi pierwotnych nie były incydentalne. Jaskini używali na sezonowe siedziby myśliwskie. Tu ściągali upolowaną zwierzynę, oprawiali ją i jedli. Tu leczyli rany odniesione na polowaniach, a być może też umierali. Wszystko to działo się w okresie zlodowacenia Wisły, między 115 a 70 tysiącleciem p.n.e. Takich przebadanych osad neandertalskich jest w Polsce (w przeciwieństwie do naszych sąsiadów) niewiele.

- Działania rabusiów w jaskiniach niosą nieobliczalne szkody - żali się Urbanowicz i dodaje: - Przez ich dzikie wkopy zatraca się to, co najważniejsze dla naukowców - kontekst. Możliwość stwierdzenia: tu siedział neandertalczyk i łamał krzemienne noże, wyprawiając twardą skórę... Bałagan wprowadza też działalność speleologów szukających rozgałęzień jaskiń. Słyszę np. że kopią w Brzozowej, gdzie już znaleziono czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego. Archeolodzy od dawna apelują o stworzenie programu ochrony jaskiń jurajskich - bezskutecznie.

Źródło: Gazeta Wyborcza CzęstochowaZmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-07-29 22:12 przez Tomek 23.

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 30 Jul 2008 - 18:25:52

Niestety nie wiadomo ile w artykule (zresztą zeszłorocznym) dziennikarza Tadeusza Piersiaka jest fantazji i pisania „pod publiczkę” a ile rzetelnego przekazywania słów swoich rozmówców, zwłaszcza doktora (Michała czy Mikołaja?) Urbanowskiego, czy tez pana Jacka Koja.
Notatka, poza tym, ze szkodliwa, jest także niekonsekwentna – dzieli amatorów archeologii na „tych złych” – rabusiów, dzieci lub speleologów, a w najlepszym przypadku poszukiwaczy skarbów, i „tych dobrych” – reprezentowanych przez Darka Lorka (skądinąd bardzo sympatycznego, choć lekko nawiedzonego faceta, kręcącego się od lat wokół środowiska skałkowego – kiedyś byliśmy sąsiadami „blok w blok”) - którzy grzebią w kupach piachu w poszukiwaniu zębów zwierzęcych (chyba że wampirów).
Dziennikarz nie zadał sobie trudu odpowiedzi na pytanie, a nawet samego pytania, w czym badanie namulisk przez studentów archeologii jest lepsze od badania przez stratygrafów, litologów, czy speleologów (którzy przez poszukiwanie „rozgałęzień jaskiń” wprowadzają bałagan nie pozwalający ustalić gdzie szanowny neandertalczyk w pozycji siedzącej łamał krzemienne noże na twardej skórze).
Najciekawszą (a dla samego zainteresowanego zapewne także najważniejszą), jest informacja ze doktor M.Urbanowski otrzymał grant pozwalający mu zwiększyć w Mirowie ekipę o kolejnych sześć pięknych studentek archeologii, w tym Fridę z zimnej Skandynawii...
Generalnie – dla mnie - żenada.
Pozdrawiam - Jacooś

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: Tomek 23 (IP zapamiętane)
Data: 31 Jul 2008 - 00:49:26

... bardziej poczytałbym o tych studentkach, a zwłaszcza o Fridzie :) ...

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: model (IP zapamiętane)
Data: 31 Jul 2008 - 20:43:32

" Neandertalczycy byli na Jurze " - wszyscy o tym wiedzą i zadnej "Ameryki" facet nie odkrył. Po szczatkach ludzkich z tego okresu wszyscy łażą swiadomie lub nie, penetrując jaskinie jurajskie :) Ale może chodzi o to, o co zawsze w takich przypadkach gdy dziennikarze wypisują brednie i półprawdy, by nabić komuś "kapitał".

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: wzg3 (IP zapamiętane)
Data: 31 Jul 2008 - 22:06:00

wiadomo ze byli i zyli w jaskiniach, daleko szukac, J. Komarowa i badania tam przeprowadzone, wystarcze, dlatego to nic nowego i tyle.

Pozdrawiam

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: Jurasz (IP zapamiętane)
Data: 26 Oct 2008 - 16:07:23

Czy coś nowego jest w tym temacie bo jest on bardzo pasjonujący ?

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: Galman (IP zapamiętane)
Data: 30 Oct 2008 - 14:48:45


Moze ktoś z forum posiada w swoich zbiorach fotke owej slynnej Fridy?????!!!!!
chetnie bym zerknął!!!!!!!!

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 30 Oct 2008 - 15:17:08

Galman - Ty też lubisz starsze kobietki? :D

Jarosław Surmacz

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: waldi (IP zapamiętane)
Data: 27 Nov 2008 - 13:37:24

No i nie znaleziono tego człeka z tytułu szkoda

Re: Neandertalczyk na Jurze - odkrycia
Autor: KriS (IP zapamiętane)
Data: 31 Jan 2010 - 22:28:26

Kolejny artykuł na ten temat:

[wiadomosci.wp.pl]
Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss