dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2
wychodzenie w przyrządach
Autor: Michał (IP zapamiętane)
Data: 09 Jan 2005 - 22:33:17

Macie może jakieś dobre rady do wychodzenia w poignee i crollu. Oprócz uwag typu wpiąć jak zaznaczono na obudowie.

Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 09 Jan 2005 - 23:29:37

Ciężko jest coś napisać w skrócie, łatwiej pokazać i powiedzieć co robisz źle. Napisz może co wiesz a czego nie wiesz będzie prościej. Poignee musisz mieć połączone lążą z uprzężą oraz musisz mieć tasiemkę lub specjalnie uszytą stópkę do połączenia poignee ze stopą. Do crolla też musisz mieć jakąś uprzążkę aby utrzymywała crolla w pozycji pionowej. Wpinasz przyrządy i przy pomocy nogi w stópce i ręki na poignee podnosisz się do góry, croll powinien przesunąć się po linie (jeśli nie to znaczy że jesteś za nisko i musisz 2 ręką wyciągać linę z pod crolla) następnie siadasz na crollu i znów poignee do góry itd czy coś jeszcze? Achz czasem jeszcze odpowiednie ułożenie liny pozwoli lepiej działać crollowi. A reszta to dużo ćwiczeń i to najlepiej nie w jaskini tylko na powierzchni (łatwiej cię będzie uratować).



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2005-01-09 23:31 przez cieski.

Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 09 Jan 2005 - 23:54:32

witam chcialbym dodac ze warto tez dopiac do palaniety( Poignee ) tasme ktora dopinasz dodatkowo do uprząży. Moze to zapobiec urwania ci nogi jezeli niedaj boze:) croll zacznie ci przepuszczac mialem taki przypadek. Spowodowane to bylo zurzyciem sprzetu, sprezyna slabo dociskala szczeke i croll popuszczal line:(


KOLEGO WEJDZ TU I BEDZIESZ WSZYSTKO WIEDZIAL CO I JAK
[www.petzl.pl]



Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2005-01-10 00:00 przez quazz.

Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 10 Jan 2005 - 00:50:31

quazz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> witam chcialbym dodac ze warto tez dopiac do
> palaniety( Poignee ) tasme ktora dopinasz
> dodatkowo do uprząży.
Tak jak wyżej napisałem teraz uważa się za lepsze wpinanie ląży do poignee a nie dodatkowej tasiemki chociaż ja sam używam tasiemki . Bez takiego połączenia uprzęży z poignee nie powinno się jej używać do wychodzenia, przynajmniej tą techiką.



Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 10 Jan 2005 - 01:07:36

Cieski nie czepiaj sie po to nie ma sensu. Teraz po przeczytaniu twojego wczesniejszego postu zalwazylem ze o tym juz napisales, wiec nie widze problemu i sensu dogryzania w jaki kolwiek sposob. Forum po to jest aby rozwiaqzywac problemy roznej natury a nie do wymadrzania sie.


Pozdrawiam Paweł



Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 10 Jan 2005 - 23:50:01

quazz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Cieski nie czepiaj sie po to nie ma sensu. ......
> .....Forum po to jest aby rozwiaqzywac problemy roznej
> natury a nie do wymadrzania sie.


Przepraszam nie chciałem Cię urazić nie miałem na celu czepiać się. Chciałem tylko podkreślić, że podobno lepiej jest używać ląża z liny do poignee a nie taśmy. Sam używam taśmy do poignee tak jak ty polecasz. Chodziło mi o przekazanie tego to co ustala się na unifikacjach instruktorskich.
Pozdrawiam

Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 11 Jan 2005 - 00:05:59

Niezloszcze sie jestes na pewno 100X bardziej wytrawnym grotolazem niz ja. Mnie moj ojciec nauczyl dopinania tasmy. Uzywam tej metody od zawszey:) .Mam pytanie do ciebie jaka jest roznica
miedzy tasma a laza?? I ktora metode bardziej polecasz??

Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 11 Jan 2005 - 00:40:36

Może zacznę ogólnie. Ja używam: do zjazdu oczywiście rolki ale z jednym karabinkiem stalowym bo tak wygodniej i po wielu latach okładki się zużyły nieznacznie oraz shunta przypiętego krótszą linką ląży a dłuższa służy do wpięcia się w punkt na przepince.
(ląża - chociaż podobno powinno być ta ląż- to jest taki niezbyt długi odcinek liny lub taśmy związany w ten sposób, że mamy 2 linki/taśmy z uchami na końcach z drugiej strony przymocowane do uprzęży też węzłem - coś w rodzaju litery V z tym, że lepiej jest na przepinkach mieć jeden odcinek krótszy a drugi dłuższy, czy ma to być zrobione z liny dynamicznej, czy z taśmy zdania są podzielone, ostatnio króluje lina dynamiczna ale o zmniejszonej średnicy 8-9 mm czyli połówkowa)
No i teraz do wychodzenia używam poignee z taśmą zawiązaną tak że jeden krótki odcinek idzie do uprzęży a drugi długi do stopy no i crolla z uprzążką która powoduje utrzymanie go w pozycji pionowej i ma łatwą regulacje. Co do poignee zaleca się jednak aby używać zamiast opisanej wyżej tasiemki jednego z ramion ląży oraz tasiemki czy linki do połączenia ze stopą. Taki układ zapewnia większe bezpieczeństwo zwłaszcza, że czasem podchodzimy tylko na samej poignee.
Warto tu jeszcze dodać, że w głębokich jaskiniach stosuje się technikę podchodzenia z użyciem 3 przyrządów. Oprócz wyżej opisanych dochodzi jeszcze kostkowiec czyli przyrząd zaciskowy umieszczany na drugiej nodze. Ja używam oryginalnego Petzlowskiego Pantina i sprawuje mi się bardzo dobrze niestety jest drogi.
Pewnie jest jeszcze parę innych sposobów poruszania się po linie ale ja znam i preferuję taki.
Trochę dużo tego ale nie chciałem czegoś pominąć.

Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: quazz (IP zapamiętane)
Data: 11 Jan 2005 - 02:11:15

dziekuje za odpowiedz ja niestety nieposiadam shunta poniewaz mnie niestac. Jako przyzadu do asekuracji przy zjezdzie uzywam prusika:) Ale powolnymi krokami zbieram sprzet, pewnie to jeszcze dlugo potrwa. No ale coz do wytrwalych swiat nalezy. Pozdrawiam cie cieplo i zycze powodzenia.


Paweł Czestochowa

Re: wychodzenie w przyrządach
Autor: grotołaz? (IP zapamiętane)
Data: 11 Jan 2005 - 07:24:48

Ale kto normalny nie wpina poingnee do longe lub jakiejś tam tasiemki?

Idź do strony:  12-->
Bieżąca strona:1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss