dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
wpinanie liny w rolkę w c, so, sc
Autor: malqui (IP zapamiętane)
Data: 17 Oct 2006 - 09:57:13

Witam. Interesują mnie sposoby wpięcia liny w rolce w C, SO i SC. Niestety nie mogę znaleźć w internecie informacji na ten temat. Czy ktoś z Was dysponuje jakimiś materiałami, które poruszają te kwestie??

Re: wpinanie liny w rolkę w c, so, sc
Autor: Szymon (IP zapamiętane)
Data: 17 Oct 2006 - 21:41:48

Proponuje udac się na kurs speleo, tam na pewno wszystko się wyjaśni ;)
Pozdrawiam

Re: wpinanie liny w rolkę w c, so, sc
Autor: malqui (IP zapamiętane)
Data: 18 Oct 2006 - 10:14:21

Byłem na kursie wspinaczkowym, ale tych sposobów wpinania liny w rolkę nie prezentowano, a jako, że byłem żółtodziobem, który nie wiedział wówczas, że coś takiego istnieje, nie zadałem stosownego pytania. Z tego też względu zapytałem na tym forum, licząc na to, że doświadczeni "jaskiniowcy" podzielą się swoją wiedzą. Wciąż na to liczę!!!

Re: wpinanie liny w rolkę w c, so, sc
Autor: Szymon (IP zapamiętane)
Data: 18 Oct 2006 - 10:38:06

Na forum to ciężko co kolwiek nauczyć, proponuje udać się na stosowyny kurs jaskiniowy albo autoratownictwa.
Pozdrawiam

Re: wpinanie liny w rolkę w c, so, sc
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 19 Oct 2006 - 13:17:45

W literaturze jaskiniowej sa odpowiednie rysunki - jak znajde czas (na znalezienie) to zeskanuje lub narysuję od nowa. Generalnie nazwy pochodza od kształtu jaki tworzy lina oplatająca dolne i górne kółeczko rolek zjazdowych.
Jak wiesz, podstawowy sposób oplecenia (nawet narysowany na przyżądzie Petzla) nazywa się S.

Jesli lina jest sztywna lub gruba i ciężko zjeżdzać, możemy zastosować sposób oplotu w C lub D - lina obejmuje wtedy obydwa kółeczka - wchodząc poniżej dolnego kółeczka - nie przechodzi między nimi (jak w S) lecz przebiega równolegle do przyrządu i wychodzi po tej samej stronie co wchodziła, lecz nad górnym kółkiem. C i D to jakby lustrzane odbicia - w zależności od której strony zaczynamy zakładać line w przyżąd (uwarunkowania osobowe dla prawo i leworęcznych).

Przeciwnie, gdy lina jest zbyt cieńka lub sliska (np, ubłocone 8 mm) aby spowolnić zjazd, po założeniu liny w tradycyjne S, dodatkowo przeplatamy ją przez dolne kóleczko (uzyskujemy So) lub obydwa kóleczka (uzyskujemy SC).

Oczywiście, kombinacji przeplecenia liny może byc mnóstwo - należy pamietać o bezpieczeństwie - gdy lina trze o linę, wytworzone ciepło może ja nadtopic gdy zatrzymamy zjazd (rolki Petzla sa tak duże m.in. dlatego by odprowadzać ciepło). Nie wspominam juz o takim zaplataniu, które spowoduje albo wypadnięcie z przyżądu, albo niemozliwość ruchu w dół..
Powodzenia i pozdrawiam - Jacooś

Re: wpinanie liny w rolkę w c, so, sc
Autor: malqui (IP zapamiętane)
Data: 19 Oct 2006 - 15:44:10

Wielkie dzięki za wyczerpującą, opisową, informację!!!



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss