dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Ósemka.
Autor: Metias (IP zapamiętane)
Data: 20 Mar 2012 - 18:22:00

Witam

Pytanie głównie do instruktorów ;)
która ósemkę powinno się wiązać do poręczowania?



Z doświadczenia wiem że ta po lewej stronie lepiej się rozwiązuje.
Jest jakaś różnica w wytrzymałości?
Z góry dziękuję za wszelkie uwagi :)

Re: Ósemka.
Autor: Kuba Nowak (IP zapamiętane)
Data: 20 Mar 2012 - 20:28:58

Wg mnie dla ósemki nie ma to znaczenia.
Takie rozważania kiedyś dotyczyły skrajnego tatrzańskiego, ale najważniejsze jest jego zabezpieczenie.

Re: Ósemka.
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 20 Mar 2012 - 21:03:12

co do wytrzymalosci - nie ma znaczenia. liny sa na tyle wytrzymale, ze oslabianie przez wezel ignorujemy.

co do wersji osemki przez ciebie przedstawionych: swego czasu probowalem obu wersji. w praktyce - nie ma roznicy w rozwiazywaniu. czasami w twojej lewej osemce petla przechodzaca na samej gorze sciska punktowo ta lezaca ponizej tak, ze trudno cos z tym zrobic.

krotko mowiac nie ma co sobie zawracac glowy. wazne zeby osemka byla dobrze ulozona i zacisnieta. a jesli chcesz latwiej rozwiazywac wezel, to zastosuj posredni tatrzanski.

Re: Ósemka.
Autor: Adas (IP zapamiętane)
Data: 25 Sep 2012 - 13:08:57

Raczej FUSION teraz pośredni jest niebezpieczny teraz :)

Re: Ósemka.
Autor: mgala (IP zapamiętane)
Data: 25 Sep 2012 - 14:06:35

Nie przesadzaj z tym niebezpiecznym Adas. Po prostu ma swoje ograniczenia, jak kazdy wezel.

Re: Ósemka.
Autor: Adas (IP zapamiętane)
Data: 25 Sep 2012 - 14:21:46

Nie tylko wiesz śmieszą mnie akcje we Francji typu pośredni ble ble i ble ja nadal używam go i uważam za najlepszy i nic mnie nie przekona a ten FUSION to porażka raz, że chujowo wygląda, zregulacją trzeba się wprawić i zżera dużo liny. Chociaż w SSF 25 sprawa przesądzona FUSION i już trzeba się dostosować podczas ratownictwa i manewrów. Dwa tygodnie temu na manewrach SSF w Doubs koledzy zaporęczowali całość tym FUSION i powiem, że miałem nieprzyjemność to deporęczować.

Re: Ósemka.
Autor: Kuba Nowak (IP zapamiętane)
Data: 25 Sep 2012 - 14:53:24

A jak wygląda ten "fusion"?
Znalazłem tylko jakieś węzły ozdobne.
Domyślam się, że to francuska moda jak onegdaj ósemka rzymska, no ale kto ma być modny jeśli nie Framncuzi? ;)

Re: Ósemka.
Autor: Adas (IP zapamiętane)
Data: 25 Sep 2012 - 15:13:22

efs.ffspeleo.fr/techniques/noeuds filmik tzn przy pośrednim tatrzańskim wpięcie się w jedno ucho, przy obciążeniu 100 kg statycznym węzeł się ślizga. FUSION to taki pośredni tatrzański ale bazą nie jest kluczka tylko ósemka i to mi cała nowość a robi się to tak: [www.explos.info]

Re: Ósemka.
Autor: Kuba Nowak (IP zapamiętane)
Data: 26 Sep 2012 - 08:30:55

Hmm... Pośredniego tatrzańskiego nie używam w ogóle i widzę, że słusznie :) Fanem fusion'a też raczej nie zostanę. Podwójnej ósemki do V-ek też nie lubię używać, bo najbardziej uniwersalna wydaje mi się ósemka + motyl. Taki układ jest oszczędny, klarowny i łatwy w regulacji. Znowu nie będę trondi ;)

Re: Ósemka.
Autor: Adas (IP zapamiętane)
Data: 26 Sep 2012 - 18:17:30

Rzeczywiście taki układ jest bardzo fajny bardzo często stosuję w robocie, natomiast ma jedną wadę przy linach 8-9 mm dość mocno węzły się zaciągają, dlatego wolę pośredni do V. Chociaż wielokrotnie zdarzyło mi się .... jak nie należy świadom wad i zalet. Pozdr.



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss