dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Lina połówkowa na lonże
Autor: gringo (IP zapamiętane)
Data: 29 Apr 2009 - 20:11:54

Czy Waszym zdaniem można użyć liny połówkowej na lonże, przy założeniu, że i tak często się ją wymienia?

Re: Lina połówkowa na lonże
Autor: michal_aniol (IP zapamiętane)
Data: 29 Apr 2009 - 22:45:26

Ja własnie mam zrobiony lonż z takiej liny. Jednak kolejną zrobię z liny grubszej. Po prostu troche psycha siada jak ten lonż mocno się rozciąga.

Pozdrawiam
Michał Pawlikowski

Re: Lina połówkowa na lonże
Autor: tyszko (IP zapamiętane)
Data: 01 May 2009 - 00:10:15

Ja używam BEALa 8mm i sobie chwale ;)
Nie polecam niestety zastosowania połówki podwójnego zderzakowego na końcach lonż, kiedyś lonż "przetarł"/naciągnął (aż do wyjścia rdzenia z koszulki) mi się w miejscu gdzie lina oplata karabinek.

JASKIENIE 4(49) 2007 "Lonże w speleologii i kanioningu" s. 30 - 33:

"Testy statyczne
Aby ocenić użyteczność połówki podwójnego zderzakowego, chcieliśmy sprawdzić, jak się zachowuje przy zwiększającym się obciążeniu statycznym. Zawiązaliśmy go na jednym końcu liny, a na drugim zrobiliśmy ósemkę.

rodzaj liny | zerwanie przy zwiększającym się obciążeniu statycznym
___________________________________________________________________
Beal Apollo 11 mm - 1778/1723 daN
Camp 9 - 1296/1335 daN
Beal Ice Line 8,1 mm - 945/980 daN
We wszystkich sześciu testach zerwanie nastąpiło w miejscu zawiązania ósemki. Wytrzymałość lonży (i, ogólnie, liny) jest więc większa w przypadku zastosowania połówki podwójnego zderzakowego niż ósemki."

Jak już pisałem na dłuższa metę nie ma co wiązać ww. węzła. Ponadto węzeł zaciska się tak mocno, że w połączeniu z zabłoceniem nie jest do rozwiązania.

"Testy dynamiczne przy WO (współczynniku odpadnięcia) = 1
(...)
W celu porównania wyłącznie modeli i średnic lin, zebraliśmy w tabelce średnie (dla każdego rodzaju liny) wyników identycznych testów na lonżach o długości 60 cm, zakończonych wyłącznie węzłami.

rodzaj liny | siła uderzenia
----------------------------
Beal Verdon II 9mm - 580 daN
Beal Ice Line 8,1 mm - 588 daN
Beal Apollo 11 mm - 597 daN
(...)"

Mnie przekonało a was ? ;>



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss