dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2
Re: Techniki speleo
Autor: justbiel (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 20:16:01

W swoim czasie z kumplem z nudy dużo ćwiczyliśmy na krzesełkach (szczelina między oparciem a siedziskiem). Moje domowe krzesełka i taborety były najlepsze (3 rodzaje). Można je było łączyć tworząc zaciski liniowe i punktowe jeden za drugim. Obok (lub na górze) zawsze siedział kumpel w pogotowiu ze śrubokrętem gdyby coś ale nigdy nie był potrzebny.
Może to głupie ale podobnie jak wchodzenie pod wersalkę i meble uczy wiele zwłaszcza jak zbierze się kilka osób zboczonych na tym punkcie to pomysłowość ludzka nie zna granic. Zdecydowanie pomaga nauczyć co najpierw pchać i na co mamy największe w naszej budowie kostnej oraz jak wybrnąć z zaklinowanych punktów. Po prostu uczymy się siebie. temperatura rośnie tak samo jak w jaskini gdy się utknie.
W klubie raczej nie sądzę aby ktoś był tak miły i poświęcił kilka - kilkanaście godzin na tłumaczeniu i pokazywaniu technik wciskania się w pionie i poziomie więc z całym szacunkiem ale własne przygotowanie teoretyczne też jest ważne.

Re: Techniki speleo
Autor: Kiero (IP zapamiętane)
Data: 08 Dec 2008 - 23:21:51

Drogi Nasdaku
Skoro jesteś już po kursie to dziwi mnie fakt, że nie masz dostępu do takich opracowań. W biblioteczce większości klubów znajdują się materiały szkoleniowe. Materiałów tych nie upowszechnia się na zewnątrz z obawy przed tym, że trafią w ręce kogoś kto potraktuje je jako kompendium wiedzy i swoją naukę taternictwa jaskiniowego oprze tylko na nich. Naprawdę nie tędy droga. Jeżeli nadal jesteś zainteresowany to mogę przesłać ci sporo skanów z technikami jaskiniowymi, ale pod jednym małym warunkiem. Prosiłbym Cię abyś na priv. przedstawił mi się z imienia i nazwiska oraz podał gdzie robiłeś kurs. Chciałbym mieć pewność, że te materiały nie trafią do osoby nieprzeszkolonej, której zamiast pomóc, zaszkodzą.
Pozdr Kiero

Re: Techniki speleo
Autor: B.K. (IP zapamiętane)
Data: 09 Dec 2008 - 01:58:22

nasdak Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Drogi Kiero
>
> nigdzie nie napisałem że nie jestem na kursie
> iże chce chodzić po jaskiniach ucząc się z
> opracowań nigdzie też nie napisałem że nie mam
> już takiego kursu za sobą. Chodzi mi o zebrane
> opracowanie takich technik, tak aby móc je
> przedstawić kursantom.

Cos chyba jednak sciemniasz drogi Krzysztofie z Wroclawia. Generalnie kazdy klub posiada takie opracowania, gdyz sa przydatne do prowadzenia szkolenia, wiec jesli chcesz je przedstawic kursantom(?) to spytaj sie o nie swojego instruktora.



Re: Techniki speleo
Autor: sandwich (IP zapamiętane)
Data: 09 Dec 2008 - 09:22:22

Najprostsze , skrótowe są tu
www.petzl.pl

Re: Techniki speleo
Autor: nasdak (IP zapamiętane)
Data: 09 Dec 2008 - 16:27:30

Nie wiedziałem, że jak zapytam o jakieś opracowania na temat technik speleo to odbędzie się to z takimi problemami. Forum takie jak to wydawało mi się najodpowiedniejszym miejscem na takie pytanie.Pozdrawiam
B.K. mamy taką grupę dyskusyjną pod adresem [groups.google.com]. Zbieramy tam materiały, zdjęcia itp. Zapraszam.



Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2008-12-09 16:35 przez nasdak.

Re: Techniki speleo
Autor: nemo (IP zapamiętane)
Data: 09 Dec 2008 - 16:32:18

Jakie problemy? Przedstawisz sie Kierownikowi to Ci prześle to co potrzebujesz. Takie zabezpieczenie przed podawaniem materiałów osobom potencjalnie nieodpowiedzialnym, skoro jesteś po kursie to Cię to niedotyczy.

Re: Techniki speleo
Autor: nasdak (IP zapamiętane)
Data: 09 Dec 2008 - 16:36:36

nemo tak też zrobiłem.

Re: Techniki speleo
Autor: Kiero (IP zapamiętane)
Data: 10 Dec 2008 - 08:50:48

Zrobił i dostał.
pozdr

Re: Techniki speleo
Autor: nasdak (IP zapamiętane)
Data: 11 Dec 2008 - 22:22:40

Przepraszam Jacoos'ia za sposób wypowiedzi oraz inwektywy skierowane pod jego adresem w tym poście. Wszystko co napisałem było podyktowane niepotrzebnymi emocjami.







Re: Techniki speleo
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 16 Dec 2008 - 15:31:30

witam,
Krzysztofie, nie jestem urażony ani obrażony, jak wiesz sprawę od dawna uważam za zamkniętą, ale dzięki że napisałeś to na forum, nie każdego na to stać...

Wracając do tematu:
Jestem już w kraju, jeśli nadal są zainteresowani materiałami szkoleniowymi, dysponuję pdf-ami dwóch ciekawych angielskojęzycznych pozycji:

1. VERTICAL - A Technical Manual for Cavers - autor Alan Warlid, Australijczyk (swego czasu słynne były jego solowe przejścia głębokich jaskiń).

2.Life on a line - autor D.F. Merchant, Walijczyk.

Mogę przesłać obie pozycje e'mailowo osobom które podadzą swoje imię i nazwisko oraz adres e'mailowy (z doświadczenia wiem że odpowiadając na forum speleo na prywatne wiadomości na "ukryty" adres e'mail nie da się załączyć plików)

Pozdrawiam,
Włodek "Jacooś" Porębski
wlodek@life.pl

Idź do strony:  <--12
Bieżąca strona:2 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss