dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
udoskonalenie ZOOMa
Autor: fallout (IP zapamiętane)
Data: 10 Dec 2007 - 15:30:38

Witam
Czy ktoś może stosował te diody do zooma? [www.merec.webpark.pl]
jeśli tak to która opcja jest wystarczająca do jaskini ? - chciałbym mieć mniej więcej światło nie gorsze od tego co daje standardowy zoom z halogenem.

Z góry dzięki za odzew!

Re: udoskonalenie ZOOMa
Autor: misza (IP zapamiętane)
Data: 10 Dec 2007 - 21:09:19

fallout Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> (...) chciałbym mieć mniej więcej
> światło nie gorsze od tego co daje standardowy
> zoom z halogenem.

Teżbym kurka chciał... Będzie ciężko pobić halogen diodami - a już napewno takimi jakie oferuje merec.

Jeśli chodzi o zasięg - musiałbyś użyć 5-watowej diody z porządną optyką. Niestety przy standardowych "paluszkach" i sporej ilości elektroniki starczy Ci mocy na jakieś 2-3h pracy. Kiedyś bawiłem się w przeróbki zooma - dołożyłem 6 ledów naokoło żarówki, ale to nie to...

Generalnie problem "idealnego" oświetlenia do dziury można rozwiązać na 3 sposoby:

1. Poczekać na doskonalsze diody, które będą emitować mocniejsze światło przy podobnym do obecnych poborze mocy,
2. Poczekać na doskonalsze źródła energii (pojemniejsze w przeliczeniu na masę - czyli np. paluszki 10.000 mAh, pewnie się pojawią w okolicach roku 2037)
3. Zamontować X razy led 5W i j*bać się przez ciasnoty z dwukilogramowym akumulatorem żelowym - ale za to w świetle, jakiego jaskinia nie widziała....

Wyjście, które jest swojego rodzaju kompromisem to zakup moduLED-14 f-my Petzl i oszczędne używanie mocy - (ciasnotki - poziom słaby, duże sale - poziom średni, okazjonalnie max) lub częstsza wymiana baterii. Obecnie działam na duo 8-led. Wystrczało, jednak na akcji z kolegami mającymi 14-ledów człowiek staje się ślepy jak kret...

pozdrawiam

Re: udoskonalenie ZOOMa
Autor: Infrat (IP zapamiętane)
Data: 24 Mar 2008 - 17:10:19

Skoro już o modułach z DUO mowa, mam pytanie: ktoś orientuje się jaką elektronikę tam zamontowali (o ile w ogóle jakąś zamontowali)? i jakie to diody są?

pytam, bo niestety nie posiadam duo, a czasem też coś eksperymentuję ze swoim światłem. jak na razie zrobiłem sobie moduł 5-ledowy z pompą ładunku, zasilany 3 R6. jest ok - nie narzekam, ale cały czas myślę, nad tym co zrobić, by wydolić jeszcze więcej światła. aktualnie pracuję nad przywaleniem led'om większego prądu, dzięki zastosowaniu odpowiedniego PWM. Ale to na razie w fazie zabaw jest. zwłaszcza, że do tego chciałbym już zapakować w czołówkę jakiś mikrokontrolerek. no zobaczymy...

Jarosław Surmacz



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss