dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
lina dynamiczna
Autor: kondra3 (IP zapamiętane)
Data: 30 Oct 2007 - 08:47:59

Witam!:) mam pytanie: czy lina dynamiczna pojedyncza wyprodukowana w 2004 r i leżąca ponoć (nie wiem gdzie, może w szafie) i nieużywana może się zużyć, tzn czy może być z nią coś nie tak? rozważam zakupienie takowej,ale wpierw zasięgnę informacji,byłam wdzięczna za odpowiedź,pozdrowienia!

Re: lina dynamiczna
Autor: Jacooś (IP zapamiętane)
Data: 30 Oct 2007 - 11:49:28

Taka lina jest w pełni wartościowa, o ile była odpowiednio przechowywana (w suchym przewiewnym miejscu nie narażonym na promienie uv, chemikalia, toksyczną atmosferę itp).
Generalnie nie powinno sie używać lin z nieznaną historia i z niepewnego źródła.

Jest taki przelicznik zużycia współczesnych lin dynamicznych w czasie, opracowany przez Pita Schuberta z DAV - nazywa się 5+5: Od wyprodukowania lina może byc przechowywana (w optymalnych warunkach!) do pierwszego uzycia przez okres do 5 lat. Od pierwszego uzycia może byc stosowana przez maximum pięć lat (oczywiście o ile wczesniej nie straci na wartości z powodu częstego uzywania). Jesli pierwszy raz uzyjemy linę później niz po pieciu latach od wyprodukowania (np. w ósmym roku), musimy ja skasować wczesniej, tak by od wyprodukowania nie minęło więcej niż 10 lat. Jeśli wcześniej uzyjemy liny po raz pierwszy (np. po dwóch latach od wyprodukowania) to i tak okres jej uzywania nie może przekroczyc pięciu lat (czyli w naszym prezykładzie siedmiu lat od wyprodukowania).
Dotyczy to oczywiście uzywania okazjonalnego, gdyz lina uzywana intensywnie nie przetrzyma więcej niz jeden-dwa sezony..

I jeszcze jedno - sprawdź rzeczywisty rok produkcji liny - to że została kupiona w 2004 roku, wcale nie oznacza że została wtedy wyprodukowana. Odetnij kilka centymetrów (8-10) i wypleć rdzeń. W środku będzie metryczka liny (pasek z napisami i rokiem produkcji albo włókno o inny kolorze wskazujące rok produkcji, co mozna sprawdzić np. na stronach producenta, w katalogach itp).

W razie niejasności lub potrzeby pomocy, pisz na priva, pomogę Ci.

Pozdrawiam, Jacooś

Re: lina dynamiczna
Autor: kondra3 (IP zapamiętane)
Data: 30 Oct 2007 - 15:12:29

dziękuję straszecznie za szybciutką i wyczerpującą odpowiedź :) chyba zacznę pisać częściej;) Pozdrawiam



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss