dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Wytrzymałość na węzłach typu 8
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 23 Oct 2007 - 19:37:23

Witam
Tak z ciekawości zapytam jaki węzeł stosować zeby uzyskać pełną wytrzymałość liny ? bo większość lin ma podaną wytrzymałość powiedzmy 2200 a wytrzymałość na węźle 8 1500, ?

Re: Wytrzymałość na węzłach typu 8
Autor: michal_aniol (IP zapamiętane)
Data: 23 Oct 2007 - 20:27:26

ŻADEN węzeł nie daje ci 100% wytrzymałości liny. Związane jest to nierównym obciążeniem włókien na zagięciach węzła, typu węzła, co jest związane z różnymi promieniami zagięć w węźle ;)

Pozdrawiam
Michał Pawlikowski

Re: Wytrzymałość na węzłach typu 8
Autor: misza (IP zapamiętane)
Data: 10 Dec 2007 - 21:17:07

Możesz koniec liny złapać imadłem, wtedy poszczególne włókna idą równolegle i nie ma strat na wytrzymałości.

Niestety tego patentu nie stosuje się w praktyce, ponieważ imadła strasznie się haczą w dziurach, no i w ch.. ważą.

Jednak z pewnych źródeł wiem, że firma Petzl w 2008r wprowadzi zminiaturyzowane tytanowe imadło zintegrowane z plakietką, a w wersji long-life razem z kotwą. Komisje szkoleniowe opracowują nowy program kursów uwzględniający "przepinkę przez imadło"

Re: Wytrzymałość na węzłach typu 8
Autor: świstak (IP zapamiętane)
Data: 23 Mar 2008 - 15:52:04

nie ważne jaki węzeł zawiążemy i tak zawsze zostaje mam spory zapas bezpieczeństwa. :)
a jak to nie wystarczy to proponuję drugą linę zwiększamy bezpieczeństwo o 100% :)

a tak na marginesie czym bardziej prosty to w większym stopniu osłabia linę
wiec proponuje 8 i pół i wzwyż 10,11,12 itd :)

Re: Wytrzymałość na węzłach typu 8
Autor: (IP zapamiętane)
Data: 23 Mar 2008 - 18:43:36

Smieszne troche te posty ale może źle sformułowałem pytanie, Jak zamontować linę aby zwiększyć jej wytrzymałość ? Może nie potrzeba sie rozwodzić nad węzłami? zalóżmy ze montujemy stację na drzewie o obwodzie powiedzmy 300cm. Wystarczy kilkakrotnie owinąć drzewo i nie ma potrzeby stosowania węzła. Czy takie rozwiązanie jest bardziej "wytrzymałe" czy mniej? W przypadku tego drzew można by też zastosować wyblinkę, i też nie będzie zbyt dużych załamań liny.
Już zacząłem ćwiczyć przepinkę przez imadło, narazie w zaprzyjaźnionym warsztacie bo tylko tam mają tak przystosowane imadło że można na nim poćwiczyć
Pozdrawiam
C



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss