dyskusje grotołazów
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
Pytanie do znawców krasu i speleologii !!!
Autor: Stefania Cz. (IP zapamiętane)
Data: 24 May 2005 - 11:28:45

Witam!
Mam takie pytanko. Czy ktoś uczony w piśmie potrafiłby zdefiniować poprawnie pojęcie "świeca krasowa"? Czy w polskim "słowniku" krasu i speleologii taki termin funkcjonuje? Znalazłam definicję angielską, ale moje ciężko funkcjonujące ostatnio zwoje mózgowe nie radzą sobie z tym zawiłym geologicznym słownictwem. Dla pewności o jaką formę chodzi przytoczę oryginalną definicję:

"Pipe:
A generally small, sub-cylindrical, vertical hole developed in an unconsolidated sedimentary deposit by the washing away of all or part of its lines content. Some pipes develop above points on a carbonate rock surface, such as joint intersections, where groundwater seepage is locally concentrated. Pipes in chalk include cylindrical and conical masses of clay and sand that are neptunian fills of dissolutional dolines, shafts and caves; all shapes and sizes are commonly referred to as chalk pipes."

Z góry dziękuje za pomoc!
Pozdrawiam


Re: Pytanie do znawców krasu i speleologii !!!
Autor: gagatek (IP zapamiętane)
Data: 24 May 2005 - 15:18:37

nie jestem znawca krasu, przynajmniej narazie - sprobowalam jednak przetlumaczyc ci ta definicje.zaznaczam,ze moga sie znalezc jakies bledy- anglistka tez nie jestem, z pewnoscia bedzie to dosc nieudolne tlumaczenie.;)
"generalnie mala, pochodna od cylindra(o ksztalcie mniej wiecej cylindrycznym) dziura pionowa rozwinieta w nieumocnionym, nietrwalym osadowym podlozu, popwstala przez wymywanie calosci pokladu, badz tez jedynie jego czesci.niektore z tych swiec rozwijają się powyzej na weglanowej, skalistej powierzchni, w rodzaju połączeń(sieci połączeń), gdzie wody gruntowe(podziemne)przesączają się i są w jednym miejscu skumulowane(??). Te swiece, powstające w kredzie wlaczając cylindryczne i stozkowe powodują, że masy gliny i piasku, neptunicznie(?) zapelniaja polaczone doliny, groty, jasknie. cale ksztalty i rozmiar sa zalezne od kredowych rur(??) "

tyle mogo pomoc, moze cos to wyjasni, choc zdaje sobie sprawe z tego, ze to troszke niespujne i malo logiczne ;)

Re: Pytanie do znawców krasu i speleologii !!!
Autor: Stefania Cz. (IP zapamiętane)
Data: 25 May 2005 - 07:49:53

Dzięki wielkie. Każda pomoc to już coś :)

Re: Pytanie do znawców krasu i speleologii !!!
Autor: misza (IP zapamiętane)
Data: 29 Jun 2005 - 07:10:24

Moim zdaniem chodzi tutaj nie o świecę ale o rure :lol:

"Pipe" to rura...albo rynna...

pozdrawiam.

Re: Pytanie do znawców krasu i speleologii !!!
Autor: model (IP zapamiętane)
Data: 29 Jun 2005 - 20:27:03

Prawdopodobnie chodzi o "rure" wystepującą w Kredzie:D Skała ta składa sie głównie z wapiennych skorupek organizmów morskich. Jezeli dobrze pamietam lekcje , to w Polsce wystepuje m.in. na Wyżynie Lubelskiej.



Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.
This forum powered by Phorum.

rss